Zmiany w PPK. Wypłaty środków będą trudniejsze?

PPK
wypłaty z PPK / Fot. Shutterstock/PawelKacperek
Do końca 2026 roku MInisterstwo Finansów musi przeprowadzić przegląd ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych. Kolejnym etapem będą propozycje legislacyjne. Jak podaje Fakt, może zostać poruszona kwestia rosnącej liczby wcześniejszych wypłat.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to dobrowolny system długoterminowego oszczędzania na emeryturę, tworzony z myślą o pracownikach. Finansowany jest wspólnie przez pracownika, pracodawcę oraz państwo. Możliwość wypłat w dowolnym momencie sprawia, że wielu oszczędzających nie traktuje PPK jako zabezpieczenia na przyszłą emeryturę, jak zakładali twórcy programu, ale dodatkowe źródło dochodów, z którego może skorzystać w dowolnej chwili.

Rekord wypłat z PPK

W pierwszym kwartale 2025 roku odnotowano rekordowe wypłaty z Pracowniczych Planów Kapitałowych – Polki i Polacy wypłacili w tym czasie łącznie ponad 607 milionów złotych, a jeden z uczestników zgromadził i wypłacił już ponad 800 tysięcy złotych.

Eksperci zwracają uwagę, że takie podejście jest sprzeczne z ideą programu, który miał budować finansowe zabezpieczenie na starość. Co prawda można wypłacić wkład własny bez większych ograniczeń, ale część środków od pracodawcy podlega potrąceniu (uczestnik otrzymuje ok. 70% tej kwoty), a dodatkowo trzeba zapłacić podatek Belki. Mimo tych kosztów PPK nadal oferuje wyższe zyski niż standardowe lokaty, choć wypłacanie środków przed 60. rokiem życia zmniejsza kapitał, który uczestnik programu otrzyma po przejściu na emeryturę.

Kwestia wzrastającej liczby zwrotów będzie mogła zostać poruszona w najbliższym przeglądzie ustawy o PPK, który musi zostać dokonany przez Radę Ministrów do 31 grudnia 2026 r. Na bazie tego przeglądu będą mogły zostać następnie sformułowane ewentualne propozycje legislacyjne w tym obszarze - Fakt cytuje komunikat resortu.

Autozapis co 2 lata

Do programu zapisywani są automatycznie pracownicy, którzy ukończyli 18 lat i nie ukończyli 55 rok życia. Wśród proponowanych zmian jest zapis, który mógłby umożliwić autozapis do programu osób po 55. roku życia. Obecnie osoby w takim wieku mogą przystąpić do PPK, ale muszą w tym celu ponownie składać wniosek. Kolejny pomysł dotyczy zwiększenia częstotliwości autozapisu. Obecnie jest on dokonywany co 4 lata, a pracownik, który nie chce uczestniczyć w programie, musi złożyć pracodawcy stosowną deklarację o rezygnacji. Propozycja zakłada skrócenie tego okresu do 2 lat.

Pracownicze Plany Kapitałowe

Fundusze w PPK pochodzą od pracownika, pracodawcy oraz państwa. Wpłata pracownika wynosi od 2 do 4 proc. wynagrodzenia, pracodawca dopłaca składkę w wysokości 1,5 do 4 proc. pensji, natomiast państwo zasila konto wpłatą powitalną w wysokości 250 zł, a w kolejnych latach raz w roku dopłaca 240 zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ