Król piwa

fot. narodowe archiwum cyfrowe; commons.wikimedia.org; materiały prasowe
fot. narodowe archiwum cyfrowe; commons.wikimedia.org; materiały prasowe
O majątku Jana Albina Goetza-Okocimskiego, właściciela jednego z największych w Polsce browarów, krążyły legendy. Tak barwne, że niemal kosztowały go utratę życia.

W listopadowy ranek 1900 r. do pałacu w Okocimiu wchodzi dwóch młodych mężczyzn. Mówią, że mają pilny interes do właściciela. Siedzący za biurkiem Jan Albin Goetz-Okocimski, szef jednego z największych browarów w Polsce, słyszy twardo wyrecytowane słowa. 

– Jesteśmy przedstawicielami rządu narodowego, zbieramy pieniądze na cele patriotyczne. Pana majątek został właśnie obłożony podatkiem.

Goetz nie kryje zaskoczenia pomieszanego z pewnym rozbawieniem. Wszak młodzieńcy, z których jeden przedstawia się jako „porucznik gwardii narodowej”, są mniej więcej w wieku gimnazjalnym.

– Podatku wam nie zapłacę, ale mogę panom dać datek na drogę – odpowiada, wyjmując z kieszeni drobne. Jest przekonany, że to naiwna, patriotyczna młodzież, która bawi się w konspirację. Naciska na umieszczony na biurku elektryczny dzwonek. Po chwili w gabinecie pojawia się Tadeusz Narzymski, prawa ręka Goetza.   

Nagle przestaje być zabawnie, bo napastnicy sięgają po broń. 

Kilka dni później reporter „Gazety Narodowej” rekonstruuje zdarzenia: „Pan Goetz, widząc, że ma do czynienia z groźnymi napastnikami, szarpnął za ramię «porucznika» i usunął go na bok, torując sobie drogę do przedpokoju, a stamtąd do kancelaryi dyrektora. Wybiegł za nim towarzysz «porucznika» i w drugim już pokoju strzelił z rewolwera. Kula jednak chybiła i utkwiła w futrynie drzwi. Przy drzwiach tymczasem kancelaryi toczyła się...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 7/2020 (58)

Więcej możesz przeczytać w 7/2020 (58) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ