Vivid Mind zebrał 200 tys. dolarów na innowacyjne wykrywanie demencji

Juliusz Donajski
Juliusz Donajski, twórca Vivid Mind. / fot. mat. pras.
W rundzie pre-seed polski startup pozyskał 200 tys. dolarów od aniołów biznesu. Fundusze zostaną wykorzystane na kolejne fazy dodatkowych testów oraz uzyskanie zgód regulacyjnych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według WHO około 50 milionów ludzi na całym świecie cierpi na demencję (w tym chorobę Alzheimera), jednak tylko 20% z nich ma postawioną diagnozę. Niezdiagnozowane przypadki prawdopodobnie podwajają te szacunki. Szacuje się, że do 2050 roku liczba osób dotkniętych tym schorzeniem wzrośnie aż do 150 milionów.

Aplikacja Memeo Health

Vivid Mind to polski medtech założony w 2021 r. przez Jędrzeja Kardacha, Dariusza Wiatra, Adama Plutę i Juliusza Donajskiego. Spółka opracowała innowacyjne narzędzie do diagnozowania chorób demencyjnych, w szczególności Alzheimera. Jeden z produktów Vivid Mind – Aplikacja Memeo Health, wykorzystuje analizę dźwięku, aby wykrywać subtelne zmiany w zdolnościach poznawczych pacjentów. Dzięki temu możliwe jest wczesne wykrycie i monitorowanie chorób demencyjnych, co może znacznie poprawić jakość życia pacjentów oraz ich rodzin.

– Przeprowadzone badanie na grupie 298 dorosłych wykazało, że nasz test diagnostyczny osiągnął 90-procentową skuteczność, a także zasugerowało, że może on przewidzieć chorobę na osiem lat przed pojawieniem się objawów – powiedział Dariusz Wiatr, CEO Vivid Mind, w rozmowie z Tech.eu.

- Najgorsze w chorobach otępiennych jest to, że zabierają nam naszych bliskich na długo przed ich fizycznym odejściem. Nasze rozwiązanie może ten czas ze świadomym rodzicem czy dziadkiem maksymalnie wydłużyć. Wczesne wykrycie choroby i zastosowanie odpowiedniego leczenia może utrzymać dobrą kondycję umysłową, a co za tym idzie - dać bezcenne lata życia – mówił w wywiedzie dla mycompanypolska.pl Juliusz Donajski. I dodał, że Alzheimer to jeden z gorszych wyroków w medycynie.

Poza Memo Health spółka rozwija również Memeo Clinic, czyli zaawansowane narzędzie dla specjalistów. Pacjent jest proszony o krótkie nagranie głoski „a”, po czym nagranie jest analizowane i oceniane przez klasyfikator oparty na sztucznej inteligencji. 

Vivid Mind został w 2024 r. laureatem konkursu Start-Up Challenge w kategorii health & biotechnology i otrzymał nagrodę podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Co warto wiedzieć o chorobach otępiennych

Demencja wpływa nie tylko na życie chorego, ale także obciąża jego bliskich, opiekunów i całe społeczeństwo. Wczesne rozpoznanie choroby jest kluczowe, aby złagodzić jej objawy i spowolnić postęp. Niestety, wykrycie jej w początkowej fazie jest niezwykle trudne, gdyż rozwija się przez wiele lat, zanim pojawią się widoczne symptomy.

Pierwsze oznaki demencji często pozostają niezauważone, gdyż mogą przypominać objawy innych problemów zdrowotnych. Są one nierzadko łączone z depresją, stresem, przemęczeniem lub niedoborami witamin i minerałów. To właśnie sprawia, że postawienie właściwej diagnozy bywa dużym wyzwaniem dla lekarzy.

Najczęstszą postacią demencji jest choroba Alzheimera. Wciąż pokutuje przekonanie, że schorzenia te są nieodłącznym elementem starzenia się. W rzeczywistości jednak ich źródłem są zmiany w układzie nerwowym, które prowadzą do zaniku komórek nerwowych.

Chociaż chorobę Alzheimera dawniej diagnozowano głównie u osób starszych, obecnie coraz częściej rozpoznaje się ją u młodszych pacjentów. Jeden z najmłodszych przypadków dotyczył osoby w wieku zaledwie 24 lat.

ZOBACZ RÓWNIEŻ