Startup z Lublina stworzył interaktywną przestrzeń do regeneracji w miejscu pracy

Kabina enzo
Kabina enzo, fot. materiały prasowe
enzo to kabina odnowy psychofizycznej, czyli interaktywna przestrzeń do relaksacji i regeneracji w miejscu pracy. Urządzenie już dziś funkcjonuje w wybranych przestrzeniach biurowych, a za chwilę i co-workingowych w Polsce.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak wynika z badania „Zdrowie psychiczne w środowisku pracy”, zrealizowanego w ramach ogólnopolskiej kampanii „Zrozum. Poczuj. Działaj!”, aż 96 proc. badanych dostrzega negatywny wpływ stresu w firmie na wydajność pracowników. Co więcej, 49 proc. pracowników zgłasza zdecydowanie gorsze samopoczucie jako skutek pandemii. Konsekwencje COVID-19 dla dobrostanu pracowników będą prawdopodobnie odczuwalne jeszcze przez lata, dlatego troska o zdrowie fizyczne i psychiczne podwładnych to dziś „must have” wizerunku dobrych pracodawców. Szczególnie, że jak uważa prawie 90 proc. respondentów, to pracodawca powinien zadbać o zespół.

„Zaraźliwe odchodzenie”

Wielka rezygnacja albo „zaraźliwe odchodzenie” – tak w USA nazywa się popularne w ostatnim czasie zjawisko masowego rezygnowania z pracy. Według ekspertów z firmy badawczej McKinsey to efekt wypalenia, zmęczenia pandemią, braku poczucia docenienia przez pracodawców. W naszym kraju już 40 proc. specjalistów deklaruje gotowość do zwolnienia się z pracy, i to nie mając jeszcze nowej. Stres, niepokój, spadek motywacji i efektywności pracy, problemy z organizacją i koncentracją – to główne czynniki, mające negatywny wpływ na zmniejszenie produktywności, prowadzące do braku równowagi między życiem zawodowym i prywatnym, a w konsekwencji – podjęcia decyzji o zmianie zatrudnienia. Dlatego tylko te firmy, które potrafią zadbać o zdrowie, samopoczucie i satysfakcję swoich pracowników, będą w stanie utrzymać ich przy sobie.

Wellbeing - najlepsza inwestycja w kadry?

Wypalenie zawodowe (85 proc. badanych), depresja i inne zaburzenia nastroju (78 proc. wskazań), zaburzenia nerwicowe/lękowe (59 proc. respondentów), zaburzenia adaptacyjne związane ze stresem (41 proc. pracowników) – to główne szkody, jakie pandemia spowodowała w zdrowiu psychicznym zatrudnionych (badanie „Zdrowie psychiczne w środowisku pracy”). Wśród przyczyn powstawania i wzmacniania zaburzeń u pracowników respondenci z grupy pracodawców wskazują przede wszystkim: zbyt dużo stresu (80,5 proc.), presję czasu (74 proc.), nadmiar zadań (66,5 proc.) czy zbyt duży nacisk przełożonych (54 proc.).

Na szczęście pracodawcy robią coraz więcej na rzecz dobrostanu pracowników. Pandemia zwiększyła zainteresowanie firm tematyką wellbeingu. Programy dotyczące dobrostanu podwładnych, zdrowia psychicznego i fizycznego, zdrowej diety, aktywności fizycznej czy radzenia sobie ze stresem zaczęły być postrzegane jako jedna z najlepszych inwestycji w kadry.

- Faktycznie firmy sporo inwestują w tematy związane z wellbingiem i coraz częściej w biurach funkcjonują specjalne strefy do relaksu. Jednak z naszych obserwacji i badania rynku wynika, że zwykle pracownicy nie wykorzystują tych miejsc efektywnie. Nie wiedzą, co mogą zrobić, żeby pozbyć się stresu i napięcia – mówi Magda Rudzka, CEO enzo, startupu z Lublina, który zaprojektował kabinę odnowy psychofizycznej, czyli interaktywną przestrzeń do relaksacji i regeneracji w miejscu pracy. Urządzenie już dziś funkcjonuje w wybranych przestrzeniach biurowych, a za chwilę i co-workingowych w Polsce.

- enzo daje intymność: w pełnym bodźców środowisku pracy miejsce, gdzie możemy się odciąć, odpocząć od spojrzeń innych ludzi, poczuć się naprawdę komfortowo jest niezwykle cenne. Często poczucie intymności jest warunkiem, żebyśmy mogli odpuścić i pozbyć się napięcia. Druga wartość to starannie dobrane sesje enzo: proste, ale bardzo efektywne ćwiczenia i doświadczenia podzielone na trzy różne kategorie: relaks, energia, regeneracja. Wszystkie nie dłuższe niż 15-20 minut, bazujące na sprawdzonych technikach takich jak joga, medytacja czy muzyka relaksacyjna - dodaje Rudzka.

Po wejściu do kabiny użytkownik wybiera jeden z trzech dostępnych programów: Relaks, Energia lub Regeneracja. Te podzielone są na liczne sesje, oferujące „wchodzącym do świata enzo” zarówno ćwiczenia ruchowe w pozycji stojącej, jak i siedzącej; różne formy i odmiany ćwiczeń oddechowych; medytacje oraz sesje oparte o specjalnie skomponowane ścieżki dźwiękowe.

Wszystkie ćwiczenia trwają od kliku do kilkunastu minut. Charakteryzują się też różnym stopniem zaawansowania; od prostych ćwiczeń ruchowych i rozluźniających np. barki, po bardziej specjalistyczne, jak choćby te bazujące na metodzie Feldenkreisa.

Wellbeing to rozwój firmy

Jak wykazują liczne przeprowadzone badania, miejsca pracy z kompleksowymi programami odnowy biologicznej wpływają na poprawę jakości zdrowia, lepsze radzenie sobie ze stresem, a w konsekwencji zmniejszenie absencji pracowników. Ponadto poprawiają ich samopoczucie i produktywność.

- enzo to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich firm, które chcą realnie zadbać o swoich pracowników lub o najmujących, w przypadku właścicieli nowoczesnych przestrzeni coworkingowych – tworząc miejsce i narzędzie do efektywnego relaksu, nauki nowych sposobów dbania o siebie, tak żeby skutecznie poprawić jakość życia nie tylko w pracy - podsumowuje Magda Rudzka.

ZOBACZ RÓWNIEŻ