Rekordowe finansowanie startupu Małgorzaty Ohme. 8,5 mln złotych po dwóch miesiącach istnienia

Twórcy Mindgram: Małgorzata Ohme, Jakub Zieliński
Twórcy Mindgram: Małgorzata Ohme, Jakub Zieliński i Adam Plona, fot. materiały prasowe
Startup Mindgram zamknął pierwszą rundę finansowania. Mimo, że firma powstała zaledwie w lutym br., to od inwestorów pozyskała aż 8,5 mln złotych. W startup zainwestowały m.in. fundusze z Kanady.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Startup Mindgram został założony przez psycholożkę Małgorzatę Ohme oraz Jakuba Zielińskiego i Adama Plonę. Firma uruchomiła platformę online i aplikację, umożliwiającą kompleksową opiekę specjalistów - psychologów oraz trenerów profilaktyki zdrowia i rozwoju osobistego. Narzędzie skierowane jest do pracowników firm i ich rodzin.

Mindgram. Finansowanie na etapie pre-seed

W rundzie pre-seed startup Mindgram wsparły fundusze Pamoja Capital z Kanady oraz Market One Capital, znany z inwestycji m.in. w Booksy, Brainly, Packhelp i Jutro Medical. Środki przeznaczone zostaną na uruchomienie platformy i zbudowanie pozycji lidera w Polsce, a także dynamiczną ekspansję na rynkach zagranicznych.

W tym momencie firma ma już grono aktywnych klientów, to m.in. UPC, Wakacje.pl, Packhelp, TUiR UNUM, Whites, 7N. Mindgram prowadzi zaawansowane rozmowy dotyczące dalszych implementacji rozwiązania.

Jak tłumaczą twórcy Mindgram, z podobnych narzędzi korzystają już tacy giganci, jak Google, Facebook, Uber, Twitter czy eBay, a także tradycyjne firmy, m.in. Domino’s, Sephora, Pixars.

Rekordzistą w Polsce, jeśli chodzi o łączne nakłady inwestycyjne, jest startup Brainly. Od powstania firma pozyskała 150 mln dolarów.

Mindgram. Co planuje firma?

- W pierwszej kolejności planujemy uruchomienie platformy w Polsce oraz tych krajach Europy, gdzie dostęp do opieki psychologicznej jest najbardziej ograniczony lub trudno dostępny. W Polsce, według Eurostat, mamy zaledwie 9 psychologów na 100 tys. mieszkańców. To drugi najgorszy wynik w Europie. Niewiele lepiej jest w Hiszpanii, a sytuację dodatkowo pogłębia pandemia – mówi współzałożycielka Mindgram, psycholożka Małgorzata Ohme.

- Potencjał dalszego rozwoju Mindgram określają dwa czynniki - olbrzymie zapotrzebowanie na pomoc psychologiczną wśród pracowników i globalne trendy. Najbardziej progresywne firmy, jak Google czy Facebook, w dobie pandemii COVID-19 błyskawicznie dokonały rewizji polityki benefitów pracowniczych, zamieniając bony zakupowe, pakiety fitness, czy „owocowe czwartki” na dodatki ukierunkowane na zdrowie, kondycję psychiczną i zwiększanie odporności pracowników. Ten trend widzimy już w Polsce” – dodaje Adam Plona, współzałożyciel i COO Mindgram.

Oto 25 najlepszych startupów w Polsce

Jak działa Mindgram?

Mindgram to platforma wsparcia psychologicznego, działająca w modelu subskrypcyjnym. Jest opłacana przez pracodawcę. Każdy pracownik firmy, która skorzysta z platformy Mindgram, otrzymuje indywidualną opiekę psychologiczną według specjalnie przygotowanej metodologii opartej na dostępnej wiedzy medycznej i badaniach klinicznych m.in. z takich nurtów, jak psychologia pozytywna, psychoterapia systemowa czy terapia poznawczo-behawioralna.

W ramach miesięcznego abonamentu ma do wyboru dziesiątki warsztatów grupowych, prowadzonych przez najlepszych terapeutów, trenerów i coachów. Dodatkowo także pakiety mindfulness, treningi relaksacyjne, medytacje i programy terapeutyczne. Mindgram oferuje również bezpłatny dostęp dla innych członków rodziny. Platforma zapewnia pracownikom bezpieczny i poufny dostęp do całodobowej, indywidualnej opieki terapeutycznej oraz coachingu na żądanie osobom zmagającym się m.in. ze stresem, z wypaleniem zawodowym oraz w sytuacji kryzysowej. Pracodawcom pomaga wyjść naprzeciw potrzebom pracowników w zakresie ich zdrowia psychicznego oraz zwiększa konkurencyjność firmy na rynku.

- Dobrostan pracowników ma realne przełożenie na skuteczne funkcjonowanie firmy: zwiększa zaangażowanie i satysfakcję z pracy, a redukuje absencję i prezentyzm. Według WHO (2) każdy 1 dolar zainwestowany w zdrowie psychiczne pracowników generuje 4 dolary zwrotu dla firmy” – podsumowuje Jakub Zieliński, CEO Mindgram.

Pandemia uderzyła w psychikę Polaków

Szkody psychospołeczne i ekonomiczne, jakie wyrządziła pandemia, stanowią poważne zagrożenie dla całych organizacji. W Polsce szacuje się, że na zaburzenia psychiczne cierpi około 8 mln dorosłych Polaków, z których co roku 1,5 mln trafia do szpitali psychiatrycznych. Prawie co czwarty Polak (23,4 proc.) zmaga się z przynajmniej jednym zaburzeniem psychicznym. Problem dotyczy nie tylko Polski. Szacuje się, że ponad 300 milionów ludzi cierpi na depresję. Zaburzenia psychiczne przyczyniają się do spadku produktywności pracownika, co kosztuje światową gospodarkę 1 bilion dolarów rocznie.

 Jednocześnie pandemia przyspieszyła rozwój startupów zajmujących się zdrowiem psychicznym i zintensyfikowała popyt na ich finansowanie. Na świecie platformy podobne do Mindgram udostępniają obecnie m.in. startupy Ginger.io, Lyra Health, Modern Health i Spring Health. Wszystkie otrzymały znaczne kwoty finansowania od wiodących VC. Według danych PitchBook tylko do Q3 2020 roku fundusze VC zainwestowały w startupy mental health i wellbeing w USA łącznie 1,37 miliarda dolarów.

- Mindgram to platforma z globalnym potencjałem. Zaczyna od Europy, ale już dziś prowadzimy rozmowy o kolejnych rynkach. Wierzymy w misję Mindgram – wsparcie pracowników, destygmatyzację i demokratyzację zdrowia psychicznego. Jesteśmy przekonani, że doświadczony i zgrany zespół Mindgram zapewni jej realizację - komentuje Marcin Kurek z Market One Capital.

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ