Wielka inwestycja w Brainly. Firma pozyskała kolejne 80 mln dolarów

Wielka inwestycja w Brainly. Firma pozyskała kolejne 80 mln dolarów
Learn Capital i inne fundusze, w tym należący do Sebastiana Kulczyka MantaRay, przekazały polskiemu startupowi Brainly 80 mln dolarów. Oznacza to, że poziom inwestycji w firmę przekroczył 150 mln dolarów. To rekord, jeśli chodzi o historię polskiego rynku startupów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Brainly to największa na świecie platforma edukacyjna online, pomagająca w zdalnej nauce uczniom i rodzicom. Dotąd pozyskała fundusze w wysokości 150 milionów dolarów, co pozycjonuje ją na pierwszym miejscu wśród polskich startupów. W rundzie D firmę wsparli: dotychczasowi inwestorzy Learn Capital oraz fundusze Prosus Ventures, Runa Capital, General Catalyst Partners i należący do Sebastiana Kulczyka MantaRay. Środki z inwestycji zostaną przeznaczone na rozwój nowych produktów dla wielomilionowej społeczności Brainly na całym świecie. Na poziomie globalnym, Brainly rozszerzy swoją obecność między innymi w Brazylii i Indonezji - dwóch dynamicznie rozwijających się społecznościach platformy.

- Zdaliśmy sobie sprawę, że uczniowie potrzebują platformy do nauki w trybie peer-to-peer. Rozwój tego modelu przyspieszył w wyniku globalnej pandemii, na zawsze zmieniając sposób uczenia się. Otrzymujemy pozytywne opinie od uczniów, rodziców i nauczycieli korzystających z Brainly, dlatego zależy nam na dostarczeniu kolejnych bardzo potrzebnych zasobów edukacyjnych online uczniom i rodzicom, którzy wymagają dodatkowej pomocy przy nauce w domu - mówi Michał Borkowski, CEO i współzałożyciel Brainly.

Od kwietnia 2020 r. baza użytkowników Brainly wzrosła o ponad 75 proc., umacniając pozycję lidera wśród narzędzi do nauki w domu.

W tym roku Brainly osiągnęło rekordowe 350 milionów użytkowników miesięcznie.  Pozyskane fundusze zostaną wykorzystane do dalszego rozwoju, ale przede wszystkim do dostarczenia zasobów edukacyjnych setkom milionów uczniów i rodziców na całym świecie

- dodaje Borkowski.

- Brainly stało się jedną z największych społeczności edukacyjnych na świecie, osiągając znaczący wzrost organiczny w ponad 35 krajach. Ten wzrost jest świadectwem siły społeczności i doświadczeń użytkownika, które umożliwiają uczniom i rodzicom odniesienie sukcesu, uwzględniając ich zróżnicowane potrzeby edukacyjne. Learn Capital jest dumne, mogąc wspierać zespół Brainly zarówno w realizacji ambitnych planów produktowych, jak i w drodze do uzyskania pozycji globalnego lidera -  komentuje Vinit Sukhija, Partner w Learn Capital.

O Brainly pisaliśmy już w 2016 roku. Wówczas firma miała już 60 mln użytkowników. Jak wówczas informowaliśmy, początki Brainly sięgają 2009 r., kiedy, zaraz po studiach, Michał Borkowski wraz z kolegami z uczelni zauważył, że dzieci coraz częściej mają problem ze znalezieniem pomocy w odrabianiu lekcji – bo rodzice są zapracowani, a nauczyciele uciekają jak najprędzej ze szkoły, by dorobić po godzinach. Stąd wziął się pomysł na portal Zadane.pl (dziś to polska odnoga Brainly), który okazał się strzałem w dziesiątkę. – Już po roku mieliśmy milion unikalnych użytkowników. Z filmu „The Social Network” o historii Facebooka wiemy, jak taki wynik świętowano w siedzibie tej firmy – wspomina Piwnik. 

Po roku Brainly weszła też na pierwszy zagraniczny rynek – do Rosji. To był ważny krok, bo pokazał, że nie tylko w Polsce jest zapotrzebowanie na podobne rozwiązania. Pieniądze na rozwój pozyskiwała od inwestorów, np. w maju 2016 r. Brainly uzyskała 15 mln dol. dofinansowania od Naspers, a wcześniej, w dwóch rundach, zebrała 9,5 mln dol. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ