Polacy zaciskają pasa. 2/3 spędzi wakacje w Polsce, a nie za granicą

wakacje
Wakacje Polaków. W tym roku raczej w kraju niż na all inclusive / Fot. Shutterstock/FotoDax
Tegoroczny sezon urlopowy nie zapowiada się różowo dla portfeli Polaków. Według najnowszych badań, aż 65 proc. planuje spędzić wakacje w kraju, rezygnując z zagranicznych wojaży.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wakacje 2025 przyniosą wyraźną zmianę w planach urlopowych Polaków. Najnowsze badania pokazują, że aż 65 proc. rodaków planuje spędzić wakacje w kraju, rezygnując z zagranicznych wojaży. Tylko niespełna 1/3 ankietowanych przeznaczy w tym roku ponad 4 tys. zł, reszta zamierza oszczędzać i trzymać się za portfel przez cały urlop. 

Polacy oszczędzają na wakacje kosztem innych wydatków

Badania pokazują, że 40 proc. Polaków ogranicza zakupy odzieży, a 33 proc. rezygnuje z gadżetów elektronicznych, aby zgromadzić fundusze na urlop. Oszczędnościowy trend widać również w planowaniu wyjazdów - 72 proc. rodaków dokładnie porównuje oferty przed rezerwacją, a 39 proc. czeka z decyzją do wypłaty. 

Jeszcze kilka lat temu Polacy szczególnie upodobali sobie wyjazdy w formule all inclusive, które gwarantowały bezstresowy wypoczynek bez martwienia się o dodatkowe koszty. Formuła all inclusive była synonimem udanego urlopu, a wśród najpopularniejszych kierunków królowały Egiptu czy Turcji. W tym roku ten rodzaj wypoczynku zalicza mocny dołek w biurach podróży. Polacy wolą zostawić pieniądze w Polsce i dokładnie czuwać nad wydatkami. 

Najpopularniejsze kierunki wyjazdów wakacyjnych 2025

Ci, którzy zdecydują się na zagraniczny wyjazd mimo finansowych ograniczeń, najczęściej wybierają sprawdzone europejskie kierunki. Według danych Instytutu Badań Pollster, najpopularniejszymi destynacjami są Grecja (20 proc.), Chorwacja (17 proc.), Włochy (16 proc.) oraz Hiszpania i Wyspy Kanaryjskie (16 proc.). Turcja plasuje się na piątym miejscu z wynikiem 10 proc. 

Warto zauważyć, że Egipt, niegdyś królujący wśród polskich turystów jako raj all inclusive, traci na popularności ze względu na rosnące ceny wycieczek. W ubiegłym roku 72 proc. ankietowanych planowało spędzić wakacje w Polsce, co wskazuje na utrwalający się trend wypoczynku krajowego, napędzany przez rosnące koszty życia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ