Plany ewakuacji w polskich miastach. Kluczowe dla bezpieczeństwa miasta bez planów III stopnia

Warszawa
Warszawa / Fot. Shutterstock
Warszawa i Rzeszów - miasta o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa Polski - nie mają opracowanych planów ewakuacji III stopnia - wynika z akcji "Pytamy polskie miasta o plany ewakuacji", zainicjowanej przez Ariela Drabińskiego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Akcję "Pytamy polskie miasta o plany ewakuacji" zainicjował w styczniu 2023 roku Ariel Drabiński. Aktywista zapytał 32 jednostki samorządu terytorialnego właśnie o plany ewakuacji. Efektami inicjatywy podzielił się na portalu X:

"W oczy bije fakt, że miasta bez planu ewakuacji III stopnia to miasta o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa Polski" - pisze Drabiński. W ostrzejszych słowach sprawę komentuje Stowarzyszenie na rzecz rozwoju obrony cywilnej. "Stolica się zhańbiła. Ale to nie po raz pierwszy. W stolicy boją się obrony cywilnej, wręcz nienawidzą tego tematu" - czytamy na profilu inicjatywy.

Warszawscy urzędnicy tłumaczą, że miasto nie przygotowało takiego dokumentu, ponieważ brakuje przepisów na szczeblu centralnym, które by to umożliwiały. Konieczność zmian ustawowych od dawna postulują m.in. posłowie partii Razem.

Ewakuacja III stopnia - na czym polega

Ewakuacja III stopnia polega na uprzednio przygotowanym przemieszczeniu ludności, zwierząt i mienia podczas stanu podwyższonej gotowości obronnej państwa. Przeprowadza się ją w czasie zagrożenia bezpieczeństwa kraju i wojny. Decyzję o przeprowadzeniu ewakuacji III stopnia podejmują terenowe organy obrony cywilnej lub organy wojskowe (w strefie bezpośrednich działań wojennych), we współdziałaniu z właściwymi organami obrony cywilnej.

Jak przekazuje "Radio dla Ciebie", według m. st. Warszawy jeśli doszłoby teraz do ewakuacji, to byłaby realizowana w oparciu o „samoewakuację” oraz na podstawie doraźnych decyzji zespołu zarządzania kryzysowego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ