Dłuższe życie, niższe emerytury - ZUS ujawnia nowe prognozy

ZUS i przedsiębiorcy
Emerytury będą niższe. / Fot. shutterstock.
W obliczu aktualnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), które wskazują na wydłużenie średniej długości życia Polaków, przyszli emeryci stają przed perspektywą niższych świadczeń. Prognozy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) pokazują, jak zmienią się emerytury w wyniku zastosowania nowych tablic średniego dalszego trwania życia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W świetle najnowszych szacunków ZUS, prezentujących zmiany w długości życia, przyszłe emerytury ulegną obniżeniu. Kluczowe w tej kalkulacji są tablice średniego dalszego trwania życia, które ZUS stosuje do wyliczenia wysokości świadczeń. Wnioski złożone po 1 kwietnia 2024 roku będą już podlegać nowym przepisom, potencjalnie zmniejszając wysokość przyszłych emerytur - relacjonuje portal Money.pl.

Statystyki długości życia: Powrót do normy czy trwała zmiana?

Analiza historyczna wskazuje, że po spadku średniej długości życia w latach pandemii, obecnie obserwujemy powrót do wyników wyliczeń z 2019 roku. Jest to trend odwracający wcześniejsze obniżki i skutkujący niższymi emeryturami dla nowych wnioskodawców. Dane te mają bezpośredni wpływ na osoby przechodzące na emeryturę, ponieważ kapitał zgromadzony w ZUS dzielony jest przez większą liczbę miesięcy.

Jak oni to robią. Odsłaniamy sekrety founderów [TYLKO U NAS]

Ile stracą przyszli emeryci?

Przykładowe wyliczenia dla przyszłych emerytów, w zależności od zgromadzonego kapitału, obrazują konkretną różnicę w świadczeniach. Osoby, które zgromadziły w ZUS 500 tys. zł, mogą oczekiwać spadku emerytury o blisko 74 zł przy przejściu na emeryturę w wieku 60 lat, i o ok. 97 zł w wieku 65 lat. Dla tych z kapitałem 900 tys. zł różnice te wzrastają do prawie 133 zł i odpowiednio ponad 174 zł.

Strategia na wyższą emeryturę: Czy warto czekać?

Wyliczenia pokazują także, że opóźnienie momentu przejścia na emeryturę przekłada się na wyższe świadczenie, z racji mniejszej liczby miesięcy, przez które dzielony jest zgromadzony kapitał. To otwiera dyskusję na temat strategii planowania emerytury i potencjalnego przesunięcia wieku emerytalnego, aby maksymalizować wysokość otrzymywanego świadczenia.

Wnioski: Czas na przemyślane decyzje

Dane ZUS i GUS rzucają nowe światło na planowanie emerytury w Polsce, podkreślając znaczenie przemyślanych decyzji dotyczących momentu przejścia na emeryturę. W obliczu wydłużającej się średniej długości życia i jej wpływu na wysokość emerytur, przyszli emeryci stoją przed wyzwaniem zbalansowania swoich finansowych i życiowych planów. Osoby, które zdecydowały się przejść na emeryturę w latach pandemii mogą odetchnąć z ulgą - dane GUS pokazują, że było to opłacalne.

Tulipomania XXI wieku [FELIETON KUCZYŃSKIEGO]


ZUS-owi zabrakło 5 mld zł na emerytury

ZUS-owi zabrakło 5 mld zł na emerytury

Sejmowa Komisja finansów publicznych zgodziła się na zmianę planu finansowego Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Pieniędzy trzeba było "dosypać" ze względu na wyższy poziom waloryzacji emerytur.

Emerytura: 10 groszy. Polska skazuje seniorów na głód

Emerytura: 10 groszy. Polska skazuje seniorów na głód

Ponad 350 tys. seniorów w Polsce otrzymuje miesięcznie mniej niż 1200 złotych emerytury na rękę. Z czego ogromna część musi utrzymać się za o wiele niższe stawki. Naprawa systemu emerytalnego jest konieczna a unijny Fundusz Odbudowy gwarantuje środki na częściowe rozwiązanie tej sytuacji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ