Robot edukacyjny Photon okazał się sukcesem. Fundusz Xplorer zrobił exit z 10-krotnym zwrotem z inwestycji
Robot edukacyjny Photon. / fot. mat. pras.Na styku innowacji i wpływu
W 2015 roku czterech studentów i ich mentor z Politechniki Białostockiej zaprezentowali projekt robota edukacyjnego na Microsoft Imagine Cup. Robot został zaprojektowany do nauczania programowania i uczenia się razem z dziećmi. Koncepcja zwróciła uwagę Grupy META, która dostrzegła jej potencjał i zapewniła wczesną inwestycję w projekt poprzez fundusz Xplorer Fund – wspólną inicjatywę opracowaną we współpracy z Polskim Narodowym Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), w ramach programu BRIdge Alfa.
Grupa META odegrała kluczową rolę w doprowadzeniu do finalnej wersji robota edukacyjnego PHOTON. Od tego czasu robot PHOTON zyskał znaczną popularność w Polsce, na Słowacji, we Francji i we Włoszech i jest coraz częściej wykorzystywany w szkołach. W Polsce w jednej na trzy szkoły używa się robotów PHOTON do nauczania programowania.
– Jesteśmy niezmiernie dumni z sukcesu Photon – stwierdził Luigi Amati, dyrektor w META Group i współzałożyciel Xplorer Fund – To wyjście stanowi kamień milowy zarówno dla META Group, jak i europejskiego ekosystemu badań i innowacji. Pokazuje nasze zaangażowanie we wspieranie przełomowych badań i przekładanie ich na rzeczywiste rozwiązania.
Od ponad 30 lat Grupa META jest w czołówce europejskiego krajobrazu innowacji. Ilekroć pojawia się obiecująca okazja, META Group konsekwentnie współpracuje z zespołami badawczymi, oferując wsparcie i inwestycje jako dedykowany Akcelerator Badawczy. Fundusz Xplorer i projekt Photon są tego doskonałym przykładem.
Sukces wspomagany finansowaniem
Sukces Photon pokazuje możliwości, które mogą wynikać z współinwestycji między dotacjami publicznymi (80%) i funduszami private equity (20%) w innowacje.
– Fundusz zawsze starał się myśleć 'nieszablonowo' – powiedział Michał Grześ, współzałożyciel Photon Entertainment – W tym przypadku skauting rozpoczął się od konkursu studenckiego, w którym zespół Xplorer dostrzegł potencjał w studenckim prototypie robota edukacyjnego, a zakończył się udanym wyjściem kilka lat później.
– Razem przeszliśmy przez bardzo trudną podróż. Bez przenikliwości biznesowej i wiedzy finansowej, jaką wniosła META Group, zdecydowanie byłoby trudniej. Dziś Photon jest silną i stabilną firmą, a wyjście jest naturalnym etapem cyklu inwestycyjnego. Wszyscy jesteśmy dumni, że dotarliśmy do tego punktu – podsumowuje Marcin Joka, współzałożyciel Photon.
W 2024 roku PHOTON rozszerzył swoją działalność i zyskał znaczną trakcję we Włoszech, Francji, Hiszpanii i USA – 70% przychodów pochodziło spoza Polski. Dzięki produktom używanym przez ponad 1,5 miliona uczniów na sześciu kontynentach, PHOTON ma jeszcze większy ślad w edukacji na całym świecie.