wywiad

zobacz inne tematy
Słowa, które sprzedają. Wywiad z Jeffem Kreislerem

Słowa, które sprzedają. Wywiad z Jeffem Kreislerem

Nie zdajemy sobie sprawy, że kupując produkty, płacimy nie za jakość, a za słowa, które je opisują. Producenci robią wszystko, by nas zmanipulować językiem – tłumaczy amerykański dziennikarz ekonomiczny Jeff Kreisler, współautor razem z Danem Arielym książki „Grosz do grosza”.

Nie będziemy karać najsłabszych. Wywiad z Jadwigą Emilewicz

Nie będziemy karać najsłabszych. Wywiad z Jadwigą Emilewicz

W ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych są jasne parametry, których spełnienie, bądź nie, wskazuje, czy mamy do czynienia z przedsiębiorcą. Ale ostrze tych przepisów wymierzone będzie przeciwko tym, którzy w sposób nieuczciwy szukają oszczędnośc

Nigdy się nie poddaję. Wywiad ze Stefanem Batorym

Nigdy się nie poddaję. Wywiad ze Stefanem Batorym

Toczymy walkę o cały globalny rynek beauty, a w tej grze zwycięzca bierze wszystko. Albo jesteś tym zwycięzcą i bierzesz wszystko, albo wypadasz z rynku – mówi Stefan Batory, twórca Booksy, jednego z najlepszych polskich startupów. Opowiada o swoich największych porażkach, niepewności, o tym jak szukać inwestorów i jak się buduje startupy w Polsce, a jak w Dolinie Krzemowej.

Szklany sufit zbyt często jest w głowach kobiet

Szklany sufit zbyt często jest w głowach kobiet

Trzeba wybrać obszar, w którym się odnajdujemy, który jest dla nas pasją. To jest kluczowe, bo podejmujemy decyzję nie na 5 lat, tylko na 40. A zarządzania zawsze można się nauczyć – mówi Agnieszka Kłos, prezeska Provident Polska.

Biznes na ostrzu noża

Biznes na ostrzu noża

W lesie pod Gliwicami znajduje się kuźnia Trollsky’ego, którego noże, z emblematem ostrej papryczki i czarnym śladem na ostrzu, sprzedają się na pniu, i to na wszystkich kontynentach. Jego kariera potwierdza, że dla rzemieślnika najważniejsza jest autentyczność.

Potrzebna jest czujność [WYWIAD]

Potrzebna jest czujność [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja już zabiera ludziom pracę. Jeśli politycy nic z tym nie zrobią, będzie masa ludzi, która na tych zmianach tylko straci - mówi Przemek Gdański, prezes BNP Paribas

Nie kalkuluję, ufam własnej intuicji  i ryzykuję

Nie kalkuluję, ufam własnej intuicji i ryzykuję

To smutny paradoks, że w stulecie wywalczenia kobiecych praw kobieta musi być co najmniej dwa razy lepsza niż mężczyzna, by być uznana za choć w połowie tak dobra jak on. Sama tego doświadczyłam – mówi w szczerej rozmowie Kayah, współtwórczyni wytwórni mu

Nie planuję być bogaty

Nie planuję być bogaty

Nasza wizja jest zupełnie inna niż większości firm w Polsce. Inni wolą obdzwonić kogo się da, wydrenować rynek. My nie mamy problemu z przychodami, nie musimy nikomu nic udowadniać na siłę. Chcemy, aby nasi klienci zarabiali razem z nami. Dzięki temu wkrótce będę grał w lidze, gdzie rozdaje się najmocniejsze karty – mówi Jarosław Królewski, prezes i założyciel Synerise.

Mamy rok, żeby coś zmienić

Mamy rok, żeby coś zmienić

To było do przewidzenia: w końcu będziemy musieli ostro rywalizować o pracowników z Ukrainy z innymi państwami. O tym, jak możemy to robić, jak się przygotować na otwarcie rynku niemieckiego na siłę roboczą spoza UE i czy naprawdę jest się czego bać, Alicja Hendler rozmawia z Pawłem Wolniewiczem, kierownikiem operacyjnym ds. cudzoziemców w Work Service.

Rozmawiajmy sami ze sobą

Rozmawiajmy sami ze sobą

O tym, że wcale nie jest tak trudno zmienić siebie, gdy negatywne emocje utrudniają nam funkcjonowanie i osiąganie celów, o roli coacha, mentora, a także o tym, dlaczego przedsiębiorcy rzadko potrzebują psychoterapii, lecz nieraz potrzebują wsparcia – Alicja Hendler rozmawia z dr hab. Mirosławą Huflejt-Łukasik z Wydziału Psychologii UW, pionierką polskiego coachingu.

Zrobiliśmy milowy krok

Zrobiliśmy milowy krok

O tym, że polski rynek finansowy staje się jednym z najbardziej innowacyjnych w Europie, o piaskownicy regulacyjnej, hubie dla fintechów, otwarciu na blockchain i roli w tym wszystkim KNF rozmawiamy z Arturem Granickim, dyrektorem Departamentu Innowacji Finansowych Fintech w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

Czerwień wyrasta z zieleni

Czerwień wyrasta z zieleni

Tak jest w przyrodzie. Tak jest również w zmianie marki BZ WBK Leasing na Santander Leasing. Wierzymy, że ta metamorfoza, jak każda tego typu, jest rozwinięciem obietnicy dotychczasowego brandu. Nie oznacza jednak nowej obietnicy per se. To tak nie działa. Tak jak nie działają postanowienia noworoczne, że od dzisiaj ktoś stanie się innym człowiekiem. My wierzymy w proces ewolucyjny.

To relacje są największą wartością

To relacje są największą wartością

Zachwyciwszy się technologiami i światem wirtualnym, odkryjemy, że kontakt z żywą osobą jest w tej zabieganej rzeczywistości dobrem luksusowym, zaś ludzie zaczną dążyć do tego, by porozmawiać, i to od serca. Komputerowy skrypt nie wystarczy. My tę potrzebę zaspokajamy – mówi Agnieszka Kłos, prezes Provident Polska SA, w rozmowie z Alicją Hendler.

Fuzja to synergia, nie rywalizacja

Fuzja to synergia, nie rywalizacja

O znaczeniu dobrego imienia w biznesie, potrzebie wsłuchiwania się w oczekiwania klientów i wyzwaniach, przed jakimi stoi branża leasingowa, rozmawiamy z Markiem Bauerem, prezesem Idea Getin Leasing.

Ewolucja, nie rewolucja

Ewolucja, nie rewolucja

Apetyty w stosunku do Konstytucji biznesu ze strony przedsiębiorców były duże. Wielu liczyło na przełom. Na temat tego, na ile te oczekiwania się spełniły, a co sprawiło zawód, dyskutują Cezary Kaźmierczak, prezes ZPP, Krzysztof Kajda, dyrektor departamentu prawnego Konfederacji Lewiatan, oraz Rafał Baniak, wiceprezydent wykonawczy Pracodawców RP.

Z siatką na motyle

Z siatką na motyle

O tym, jak przyciągać do Polski talenty technologiczne i inwestorów ze świata oraz dlaczego mamy szansę zdobyć najlepszych na świecie inżynierów ze Wschodu – z Maćkiem Sadowskim, prezesem fundacji Startup Hub Poland, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

Trzeba skończyć z missellingiem

Trzeba skończyć z missellingiem

Przedsiębiorcy powinni wykorzystywać swoje talenty, żeby świat był lepszy. Dziś w dużej części są na etapie nieszkodzenia, ale krok drugi – zmienianie rzeczywistości na odpowiedzialną, etyczną – jeszcze przed nimi – mówi Artur Nowak-Gocławski, prezes ANG Spółdzielni, w rozmowie z Dorotą Goliszewską i Alicją Hendler.

Wulkanu nie da się zatrzymać

Wulkanu nie da się zatrzymać

Nie powinniśmy bać się nowych technologii, lecz je wykorzystywać. Blockchain daje szanse nowym ośrodkom na zdobycie przewagi konkurencyjnej w stosunku do starych centrów dominacji. Ignorowanie go sprawi, że staniemy się zaściankiem światowej gospodarki, a to jest bardzo niebezpieczne

Jak fundusze VC zmienią polską gospodarkę

Jak fundusze VC zmienią polską gospodarkę

MisjąPFR Ventures jest rozbudowa w trzy do pięciu lat profesjonalnego rynku venture capital w Polsce. Jeśli to się uda, rynek ten będzie dostarczał coraz więcej pieniędzy na innowacyjne startupy, i będą to „inteligentne pieniądze”, także prywatne

Zapisy o sukcesji zweryfikuje samo życie

Zapisy o sukcesji zweryfikuje samo życie

O tym, dlaczego ustawa o zarządzie sukcesyjnym to zaledwie część prawnego rozwiązania kwestii sukcesji w polskich przedsiębiorstwach, oraz dlaczego tak mało dzieci chce przejmować od swoich rodziców firmy rodzinne, z dr Małgorzatą Starczewską-Krzysztoszek, główną ekonomistką Konfederacji Lewiatan, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

Nasz model to win-win

Nasz model to win-win

O tym, jak twórczy niepokój i niedosyt prostą drogą prowadzą do innowacji oraz dlaczego w relacji ze startupami warto, zamiast niszczącej rywalizacji, postawić na partnerską współpracę, opowiada Tomasz Górski, dyrektor Departamentu Klienta Firmowego w mBanku, w rozmowie z Alicją Hendler i Dorotą Goliszewską.

Niedługo będziemy bankować w biegu

Niedługo będziemy bankować w biegu

O tym, dlaczego Polska ma szansę stać się innowacyjna, chociaż nie rodzą się tu za często wynalazki, o zmianie, jaka dokonuje się w świecie finansów dzięki cyfryzacji i sztucznej inteligencji, oraz o swoim nowym projekcie bankowym – w rozmowie z Alicją Hendler i Dorotą Goliszewską opowiada Sławomir Lachowski.

Polski Elon Musk potrzebny od zaraz

Polski Elon Musk potrzebny od zaraz

O tym, jak powinien wyglądać ekosystem dla startupów, o potrzebie wymyślania w Polsce oryginalnych rozwiązań i o tym, jak biuro potrafi wyzwalać przedsiębiorczego ducha – z Dariuszem Żukiem, prezesem Business Link, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

Naga prawda o kłamstwie w biznesie

Naga prawda o kłamstwie w biznesie

Efektywność, skuteczność wymagają odwagi otwarcia się na nieprzyjemną prawdę. Trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: ma być miło czy skutecznie? Jeśli w firmie jest ciągle miło, to najwyraźniej ludzie w niej potrzebują kłamstw – zauważa Julia Izmałkowa, prezes agencji badawczej Izmałkowa, w rozmowie z Dorotą Goliszewską i Alicją Hendler.

Mówię to ze środka pola bitwy

Mówię to ze środka pola bitwy

O pierwszej na świecie ambasadzie technologicznej, o zagrożeniach związanych z połączeniem dzikiego kapitalizmu i sztucznej inteligencji, a także o tym, że dzięki polszczyźnie możemy w przyszłości generować dużo ciekawsze rozwiązania niż kultura anglosaska, z Aleksandrą Przegalińską, wykładowcą Akademii Leona Koźmińskiego i ambasadorką konkursu Innovators under 35

Postępu nie da się zatrzymać

Postępu nie da się zatrzymać

O tym, w jakim kierunku pójdzie rozwój usług finansowych po wprowadzeniu nowych unijnych regulacji, jak będzie wyglądała współpraca banków z fintechami, o potrzebie stałej edukacji ekonomicznej oraz potencjale drzemiącym w Polakach z Piotrem Kicińskim, wiceprezesem firmy Cinkciarz.pl, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

Małe auto, wielka sprawa

Małe auto, wielka sprawa

Przydarzyła mi się okazja, by zrobić coś na ogromną skalę i wręcz wejść do pierwszej ligi światowej, wykorzystując doświadczenie zarówno rodzimych producentów komponentów, jak i ludzi, którzy od lat pracują w pierwszoplanowych fabrykach samochodów Opla, Fiata czy Volkswagena

Każdy może powiedzieć: sprawdzam

Każdy może powiedzieć: sprawdzam

Dorota Goliszewska i Alicja Hendler pytają Mateusza Zmyślonego, organizatora konferencji Open Eyes Economy Summit o siłę sprawczą tych, którzy produkują dla mas i masom sprzedają, o zmienianie świata na lepsze przez wywieranie wpływu na korporacje i o broń, jaką już dysponują społeczeństwa.

Dziewczyny, bądźcie cyfrowe!

Dziewczyny, bądźcie cyfrowe!

O tym, jak od najmłodszych lat uczyć informatyki, dlaczego staje się to palącą potrzebą, a także dlaczego warto wciągać kobiety w świat nowoczesnych technologii, z Karoliną Marzantowicz, dyrektor techniczną na Europę Środkową i Wschodnią w sektorze bankowym IBM, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

Niesamowite przypadki Nicka Vujicica

Niesamowite przypadki Nicka Vujicica

Skoro człowiek bez rąk i nóg może marzyć o wielkich rzeczach i te marzenia spełniać, wy też możecie – przekonuje Nick Vujicic, słynny mówca motywacyjny i ewangelizacyjny, który niedawno odwiedził Polskę. W krakowskiej Tauron Arenie słuchało go 11 tys. osób.

Przyszłość pod lupą optymistki

Przyszłość pod lupą optymistki

Starajcie się mieć nie tylko szeroko otwarte oczy, ale i głowy – radzi decydentom Natalia Hatalska, założycielka i prezes infuture hatalska foresight institute oraz autorka prognoz dotyczących przyszłości społeczeństwa i gospodarki, w rozmowie z Dorotą Goliszewską i Alicją Hendler.

Najbardziej imponują mi udane transformacje

Najbardziej imponują mi udane transformacje

O tym, że startupom jest łatwiej, bo budują swój biznes od zera, a dinozaury muszą przejść trudy transformacji, jeśli nie chcą wyginąć w świecie, w którym rządzi doświadczenie użytkownika, z Magdaleną Dziewguć, szefową Google for Work na Polskę, Czechy i Słowację, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

Blisko, coraz bliżej klienta

Blisko, coraz bliżej klienta

O zaletach rozwijania rozwiązań tylko dla jednej branży, o tym, że najlepiej zajmować się tymi biznesami, które mają szansę zdobyć dużą międzynarodową klientelę, i o polskim braku solidarności, z Rafałem Styczniem, prezesem Aillerona, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

Taniec korporacji ze startupem

Taniec korporacji ze startupem

O tym, jak za sprawą technologii oczekiwania klientów wyznaczają trendy w biznesie i dlaczego w Polsce wciąż jest problem z rozumieniem korzyści z digitalizacji z Dorotą Zimnoch, przedsiębiorcą, innowatorem i doradcą strategicznym D-raft, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.