Mamy rok, żeby coś zmienić

Fot. Filip Miller
Fot. Filip Miller 50
To było do przewidzenia: w końcu będziemy musieli ostro rywalizować o pracowników z Ukrainy z innymi państwami. O tym, jak możemy to robić, jak się przygotować na otwarcie rynku niemieckiego na siłę roboczą spoza UE i czy naprawdę jest się czego bać, Alicja Hendler rozmawia z Pawłem Wolniewiczem, kierownikiem operacyjnym ds. cudzoziemców w Work Service.

Zacznijmy od ustawy, która miała w Niemczech wejść w życie 1 stycznia, otwierając tamtejszy rynek na pracowników spoza UE. W końcu ma być wprowadzona za rok. Czy są podstawy do obaw, że pracujący u nas Ukraińcy odpłyną gremialnie za Odrę?

Totalnego exodusu pewnie nie będzie, ale wywołany tą ustawą niepokój pracodawców jest uzasadniony. Tym bardziej że odnotowaliśmy podczas naszych badań, że blisko 60 proc. przebywających w Polsce obywateli Ukrainy jest zainteresowanych wyjazdem do Niemiec. Zobaczymy, jak sytuacja się rozwinie po wejściu ustawy w życie i jak będzie wyglądać przecieranie szlaku przez pierwszych wyjeżdżających. 

Jednocześnie zauważyliśmy, że bardzo wielu Ukraińców mylnie sądzi, że dzięki tej ustawie pracę za Odrą będzie mógł dostać legalnie każdy chętny spoza UE. Tymczasem przewiduje ona tę możliwość tylko w stosunku do osób mających odpowiednie kwalifikacje i umowę o pracę. Ponadto sam wpis w CV nie wystarczy, kwalifikacje będą musiały być zweryfikowane. Niezbędna będzie także znajomość języka niemieckiego, co najmniej na komunikatywnym poziomie. Czyli ustawa nie przewiduje dostępności tamtejszego rynku na tych samych zasadach, co dla pracowników z krajów UE. W tym przypadku Niemcy chcą kontrolować napływ cudzoziemców, by zebrać niejako samą „śmietankę”. Porzucenie pracy w Polsce w celu znalezienia jej w Niemczech może się zatem okazać...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 2/2019 (41)

Więcej możesz przeczytać w 2/2019 (41) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ