prl
zobacz inne tematyZłodziejski sojusz robotniczo-chłopski. Największy skok na bank w PRL-u
Największego skoku na bank w PRL dokonali w niewielkim Wołowie kompletni amatorzy: elektryk, taksówkarz, magazynier, ślusarz oraz rymarz ze szwagrem. Pod względem złodziejskiej profesji okazali się jednak tak genialni, że milicja przez długie miesiące nie mogła ich namierzyć.
Gospodarka śmiechu warta [FELIETON]
Jak zwiększyć wartość polskiej złotówki? Ekonomiści dochodzą do wniosku, że należy w złotówce wywiercić dwa otwory i sprzedawać jako guziki po złoty pięćdziesiąt. To dowcip z kabaretowej parodii przemówienia I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułki. Niektóre dowcipy o absurdalnej ekonomii w PRL – co bardzo niepokojące – stają się coraz bardziej aktualne.
Sztuka przemytu. Jak gang marszandów oszukał PRL [TYLKO U NAS]
Gang „złotogłowych” stworzyli warszawscy i wiedeńscy znawcy sztuki oraz brazylijscy dyplomaci. W latach 60. przez szczelną granicę PRL przeszmuglowali 16 t złota i setki cennych obrazów. Szkody, jakie wyrządzili polskiej kulturze, prokurator porównał do strat II wojny światowej.
Jak się piło na zakładzie, czyli alkoholowy alfabet PRL-u
Już niedługo, dzięki nowelizacji Kodeksu pracy, szef będzie mógł samodzielnie sprawdzić, czy pracownik nie jest pod wpływem alkoholu. Dziś musi wezwać w tym celu policję. Problem nadużywania alkoholu w godzinach pracy ciągle występuje, ale wydaje się marginalny w porównaniu z tym, co się działo w okresie Polski Ludowej.
Afera skórzana, czyli stryczek za przedsiębiorczość
W 1960 r. po raz pierwszy w PRL zapadł wyrok śmierci za przestępstwo gospodarcze. Dziś uczestnicy afery skórzanej zostaliby uznani za wzór przedsiębiorczości. Wtedy byli wrogami klasowymi zasługującymi na szubienicę.
Skarb tysiąclecia ze... Środy Śląskiej. Przez nieudolność służb stał się łupem cwaniaków i paserów
Znaleziony w Środzie Śląskiej skarb zyskał miano odkrycia tysiąclecia. Niestety, przez nieudolność służb schyłkowego PRL, ogromna jego część wylądowała na śmietniku albo stała się łupem cwaniaków, złodziei i paserów.
Na polskich komiksach można zarobić spore pieniądze. O czym trzeba pamiętać podczas inwestycji?
Alkohole, zabytkowe samochody, zegarki – to najpopularniejsze kategorie inwestycji alternatywnych. Inwestorzy coraz chętniej spoglądają również na dzieła sztuki, a w ostatnich latach znacząco rozwinął się rynek związany z inwestowaniem w komiksy. Czy na obrazkowych historiach rzeczywiście można zarobić?