cyberbezpieczeństwo
zobacz inne tematySamurai Labs wzmacnia zespół. Do startupu dołącza m.in. Marek Friedman [TYLKO U NAS]
Samurai Labs to deeptech, którego misją jest przeciwdziałanie przemocy w sieci. Do startupu dołącza czterech specjalistów, a wśród nich Marek Friedman, który będzie pełnił funkcję CMO. - W najbliższym czasie skupimy się na pozyskaniu kluczowych klientów na nasze usługi - zapowiada w rozmowie z mycompanypolska.pl Friedman.
Polska zbrojeniówka zaatakowana. Pracownicy dostali fałszywe oferty pracy od Boeinga
Znana grupa cyberprzestępcza Lazarus, której głównym celem jest szpiegostwo, zaatakowała w pierwszym kwartale 2023 roku polskiego dostawcę usług zbrojeniowych. Do pracowników firmy trafiły fałszywe oferty pracy, podszywające się pod markę Boeing.
Bezpieczeństwo i stabilność biznesu w erze cyfrowej
Skoro dane są tak ważne, to trzeba je chronić przed cyberatakami i minimalizować ryzyko utraty lub uszkodzenia danych. Przetwarzane przez firmę informacje często zawierają poufne lub wrażliwe dane – ich wyciek lub nieautoryzowany dostęp może skutkować poważnymi konsekwencjami prawnymi, finansowymi i utratą reputacji dla firmy oraz naruszeniem prywatności klientów.
Nie od razu RzYM (i wielkie przedsiębiorstwo) zbudowano
Z raportu ISACA wynika, że niemal w połowie przebadanych instytucji zespoły od cyberbezpieczeństwa liczą zaledwie 2-10 pracowników. To stanowczo zbyt mało.
Walka z cyberprzestępcami jest jak bitwa z hydrą [WYWIAD]
Przykładem cyberataku z ostatnich miesięcy, który szczególnie mną wstrząsnął, był atak ransomware na Szpital Matki Polki w Łodzi. Przestępcy nie mają żadnych ograniczeń moralnych, gdy w grę wchodzą pieniądze – mówi Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.
Sieci w sieci. Na czym polega cyberbezpieczeństwo
Codziennie wyspecjalizowane jednostki zajmujące się cyberbezpieczeństwem odnotowują na całym świecie dziesiątki poważnych ataków hakerów na wielkie koncerny i małe firmy. Oto krótki poradnik, jak nie dać się złowić w sieci cyberprzestępców w sieci.
CERT Orange Polska: fałszywe inwestycje najpowszechniejszym oszustwem minionego roku
Ponad 130 tysięcy zablokowanych fałszywych stron wyłudzających dane i przeszło 5 milionów ochronionych internautów – to bilans ubiegłego roku według danych CERT Orange Polska. Oszustwa z wykorzystaniem socjotechniki wciąż stanowią największą część cyberzagrożeń. W ubiegłym roku najpowszechniejszym sposobem wyłudzania danych i pieniędzy były fałszywe oferty inwestycji.
Czy umiejętności absolwentów odpowiadają potrzebom branży cyberbezpieczeństwa?
Liderzy sektora i przedstawiciele uczelni wyższych są zgodni co do luki między potrzebami i oczekiwaniami branży a poziomem kompetencji, jakie absolwenci wnoszą do miejsca pracy – wynika z badania „Zmniejszanie luki pomiędzy potrzebami branży cyberbezpieczeństwa a umiejętnościami absolwentów szkół wyższych”,
ABC przedsiębiorcy. Cybernetyczny haczyk
Hakerzy zarzucają sieci i to znacznie częściej, niż ci się wydaje. Analitycy obliczyli, że średnio w każdym tygodniu dochodzi do niemal 1 tys. ataków na polskie firmy. Nie wszystkie są oczywiście udane, ale lepiej nie znaleźć się wśród pechowców, bo…
Rosyjscy hakerzy zatrują nam wodę? Polskie firmy igrają z niebezpieczeństwem
W dawnych czasach złoczyńcy zatruwali studnie, dziś mogą zrobić to samo, nie wychodząc nawet z domu. Działanie co trzeciej polskiej firmy zostało w 2022 roku zakłócone w wyniku cyberataku – alarmuje firma VMware w najnowszym raporcie. Niestety wielu przedsiębiorców ślepo wierzy, że im taki atak nie grozi, biją na alarm twórcy opracowania.
Sztuczna inteligencja zagrożeniem dla cyberbezpieczeństwa? "Musimy bić na alarm"
Testy wykazały, że sztuczna inteligencja potrafi wygenerować „lepsze” treści phishingowe niż te tworzone przez domorosłych hakerów. To może stać się dużym problemem w nadchodzącej przyszłości – mówi Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.
Potężny atak cyberprzestępców na Pepsi. Hakerzy wykradli dane wrażliwe, w tym hasła i numery PIN
Pepsi Bottling Ventures, czyli firma odpowiadająca za markę Pepsi na rynku amerykańskim została zaatakowana przez hakerów. Jak donoszą amerykańskie media, w grudniu 2022 r. hakerzy wykradli szczegółowe informacje znajdujące się na serwerach, w tym imiona i nazwiska osób oraz ich dane wrażliwe, w tym numery dokumentów tożsamości czy hasła i kody PIN.
Deep fake, cyberbezpieczeństwo, AI. Jak odbudować zaufanie do cyfrowych informacji
Czy świat stracił zaufanie do cyfrowych informacji? Fałszywe wiadomości, technologie deep fake, wzmożona aktywność cyberprzestępców – odbiór danych generowanych przez AI bardzo się zmienił. O tym, że trzeba zadbać o cyfrowe zaufanie – wszyscy wiemy. Tylko jak to w zasadzie zrobić?
Przedsiębiorstwa szykują się na walkę z hakerami
HP Polska prognozuje cztery trendy dotyczące cyberbezpieczeństwa, na które organizacje i przedsiębiorstwa muszą się przygotować w 2023 roku.
Dyrektywa NIS 2. Polskie firmy będą musiały stawić czoła hakerom
Rozpoczął się nowy rozdział w historii europejskiej polityki bezpieczeństwa. W życie weszła dyrektywa NIS 2, przebudowująca ramy europejskiego porządku infrastruktury krytycznej i cyfrowej. Fabryki, elektrownie, wodociągi, a także banki czy szpitale czekają spore zmian.
Z cyberatakiem jest jak z zawałem serca [WYWIAD]
I dlatego – trzymając się medycznych porównań – lepiej zapobiegać, niż leczyć. Jak ochronić się przed cyberprzestępcami?
Metoda „na wnuczka” to przeszłość. Przestępcy w internecie próbują wyłudzać… „na fryzurę”
Z danych IDENTT wynika, że w takie okresy jak Święta Bożego Narodzenia czy Black Friday aż o 27,5 proc. wzrasta ilość sytuacji, kiedy ktoś próbuje się podszyć pod kogoś lub na fałszywe dane chce zrealizować np. zakupy. Mechanizm jest powtarzalny, a ostatnio szczególnie „modne” są zdjęcia w przebraniu lub z nową fryzurą.
Idzie nowe w e-commerce
Właściciele e-sklepów powinni dostosować biznes do nowych warunków. Co można zrobić?
MANGOPAY włącza Nethone do swojej grupy kapitałowej. Transakcję sygnuje Advent International
Przejęcie przez Grupę MANGOPAY pakietu większościowego Nethone jest kolejnym krokiem zapoczątkowanej w pierwszej połowie 2022 strategii inwestycyjnej Advent International, która ma na celu stworzenie globalnego lidera technologicznego w zakresie infrastruktury płatniczej i uwierzytelnieniowej dla marketplaceów.
5 kroków: jak nie dać się oszukać w Black Friday
Black Friday oraz okres przedświąteczny to czas wzmożonej aktywności cyberoszustów, dlatego CERT Polska przygotował kampanię edukacyjną dotyczącą zakupów w sieci. Start kampanii jest połączony z premierą nowej edycji poradnika na temat bezpieczeństwa zakupów online.
Niemal co druga polska firma w ubiegłym roku padła ofiarą ataków hakerskich
I to takich mających na celu kradzież danych, a nawet żądanie okupu. Polscy przedsiębiorcy sięgają więc coraz częściej po specjalistyczne zabezpieczenia cyfrowe, napędzając rozwój rynku cybersecurity.
Fundament bezpiecznej firmy
Zmień podejście do swojego biznesu – zamiast zastanawiać się, jak go chronić na wypadek różnych katastrof, przygotuj właściwy fundament odporny na wszelkie zawirowania.
Spada globalne finansowanie fintechów. Jaka przyszłość czeka startupy?
Rekordowo wysoka inflacja, wojna w Ukrainie i obawy przed globalną recesją wstrzymują decyzje inwestorów o finansowaniu startupów. Choć spowolnienie dotyczy przekroju spółek, to szczególnie mocno widać to w kilku branżach. Po osiągnięciu rekordowych poziomów rund inwestycyjnych w 2021 roku globalne finansowanie VC spadło o 25 proc. w I kwartale br.
Blisko 1/3 Polaków boi się zbrojnego ataku na Polskę. Jak wojna w Ukrainie wpłynęła na nasze nawyki?
Blisko 1/3 Polaków boi się zbrojnego ataku na Polskę – wynika z ogólnopolskiego Raportu pt. "Czego Polacy boją się najbardziej, w obliczu konfliktu na Ukrainie", przygotowanego przez Procontent Communication. Większość pracodawców (28,4 proc.) nie podjęła też żadnych kroków by przeciwdziałać zagrożeniom wynikającym z agresji Rosji na Ukrainę.
Rośnie liczba ataków hakerskich. Jak zabezpieczyć pracowników przed utratą danych?
Przedstawiamy poradnik zaawansowanych zabezpieczeń wykraczających poza sam system operacyjny
Wilczyńska-Baraniak: "Firmy często zapominają o bezpieczeństwie dużych zbiorów danych" [WYWIAD]
– Świadomość dotycząca znaczenia danych z pewnością wzrasta w polskich firmach – dane są dzisiaj postrzegane jako klucz do sukcesu organizacji. Natomiast znaczącej poprawy wymaga wdrożenie efektywnych systemów do zarządzania big data – uważa Justyna Wilczyńska-Baraniak, adwokat, lider Zespołu Prawa Własności Intelektualnej, Technologii i Danych Osobowych, kancelaria EY Law.
Cyberprzestępcy nie mają już żadnych barier – do ataków wykorzystują nawet kontekst wojny
Phishing czy dezinformacja to zazwyczaj początek większych kampanii. O cyberbezpieczeństwie mówi się od lat, nastała swego rodzaju moda na cyberbezpieczeństwo, nie oznacza to jednak, że jest coraz bezpieczniej, wręcz przeciwnie - mówi Rafał Wiszniewski, ekspert ds. ICT i Cyberbezpieczeństwa, Orange Polska.
Raport Cyberbezpieczeństwo. Jak chronić firmę przed cyberatakami
Liczba cyberataków rośnie w błyskawicznym tempie. Szykuj się na wojnę, bo lepiej nie będzie.
Jak zatrudnić do IT. Poradnik dla technologicznych analfabetów
QL, React, CSS3, Azure, Jira. Nic ci te słowa nie mówią, a prowadzisz firmę? Masz problem, bo brak ci podstawowych kompetencji, które pozwalają z głową zatrudniać specjalistów IT.
CERT Orange Polska: więcej powtarzających się kampanii z phishingiem i złośliwym oprogramowaniem
Oszustwo „na kupującego”, złośliwe oprogramowanie rozsyłane w SMS-ach czy koparki kryptowalut ukryte w dodatkach do gier komputerowych - to tylko niektóre z zagrożeń, z jakimi w minionym roku wg CERT Orange Polska mieli do czynienia internauci. CyberTarcza uchroniła ponad 4,5 mln osób.
SMS lub mail o nadpłacie podatku? Uważaj, to może być oszustwo
Informacja z Urzędu Skarbowego o tym, że mamy do odebrania nadpłatę podatku, to z pewnością dobra wiadomość. Za to powiadomienie o niedopłacie, może wpędzić każdego w poważne zaniepokojenie. Kiedy dostaniemy SMS-a na ten temat, powinniśmy mieć się na baczności, gdyż to może być próba oszustwa - ostrzegają eksperci Biura Informacji Kredytowej.
Raport Bezpieczna firma. Jak ubezpieczyć firmę
Trudne czasy wymagają konkretnych decyzji. Postaw na poprawę bezpieczeństwa w swojej firmie.
WETOG wkracza do Trójmiasta. Do końca 2025 roku firma planuje zatrudnić 100 pracowników
WETOG, niemiecki startup z branży cyberbezpieczeństwa, wybrał Trójmiasto jako lokalizację swojej siedziby w Polsce. Dzięki rewolucyjnej technologii szyfrowania firma oferuje klientom możliwość bezpiecznej komunikacji i wymiany danych. Do końca 2025 roku firma planuje zatrudnić 100 pracowników.
Wsparcie chmury, software development. Jak polskie firmy technologiczne pomagają Ukrainie?
#TechForUkraine to inicjatywa zapoczątkowana przez organizację Tech To The Rescue, zajmującą się m.in. łączeniem NGOs-ów z firmami technologicznymi w celu wspólnego działania w obszarze cyfryzacji. Wsparcie w ramach #TechForUkraine zadeklarowało już kilka rodzimych podmiotów. Jak polskie firmy technologiczne pomagają Ukrainie w obronie przed agresorem?
Polska firma zabezpiecza dane brytyjskiego narodowego funduszu zdrowia. Piotr Biegun w zespole
Tworzenie kopii zapasowych wydaje się czymś oczywistym. Polska firma Gitprotect.io stworzyła jednak unikatowe rozwiązanie zapewniające backup usług GitHub, GitLab i Bitbucket i odniosła błyskawiczny sukces. Gitprotect.io powstał dopiero pół roku temu, a już jego rozwiązania używa m.in. NHS, brytyjski fundusz zdrowia.