Androidy i agenci AI
Technologia w 2025 roku / Fot. Shutterstock1. Powitajcie agentów AI
W najbliższych miesiącach gorączka wokół sztucznej inteligencji zacznie stygnąć – to tezy, które już teraz stawiają tacy naukowcy jak prof. Aleksandra Przegalińska czy prof. Szymon Łukasik. Nie każdy jednak obszar AI będzie stygł tak samo szybko, z niektórymi będzie wręcz odwrotnie – w tym kontekście należy wspomnieć o agentach AI, którzy mają szansę jeszcze sprawniej wesprzeć firmy w automatyzacji i optymalizacji procesów.
– Agentowa AI będzie różnić się od obecnych rozwiązań, które bazują na statycznych regułach i danych. Dzięki zdolności do ciągłego uczenia się, analizowania danych wejściowych i podejmowania decyzji samodzielnie, agentowa AI będzie działać proaktywnie, integrując kontekstowe informacje, takie jak historia konta czy preferencje użytkowników – przekonują eksperci Cisco. Przykładem mogą być systemy AI do obsługi klienta, które przewidują potrzeby użytkowników lub narzędzia AI do zarządzania siecią, które automatycznie wykrywają i rozwiązują problemy. Takie agentowe systemy nie tylko współpracują z ludźmi, ale też współdziałają między sobą, tworząc złożone procesy, automatyzujące funkcje biznesowe. Należy jednak pamiętać, że wzrost znaczenia agentowej AI będzie wymagać odpowiednich zasad nadzoru zapewniających etyczność i ochronę własności intelektualnej.
O tym, jak bardzo jest to perspektywiczny rynek świadczy niedawna inwestycja w wordware – startup pozyskał w rundzie seed aż 30 mln dol. na rozwój narzędzia do tworzenia właśnie agentów AI. – Za trzy lata wszyscy będziemy prompt inżynierami – mówił podczas pierwszego LATTE NIGHT SHOW Filip Kozera, CEO wordware.
2. Roboty, wszędzie roboty
No, może nie wszędzie, ale na pewno w coraz większej liczbie miejsc. Przyszłość pracy to nie wybór między „człowiekiem a maszyną”, lecz współpraca obu tych elementów. Humanoidalne roboty zasilane sztuczną inteligencją staną się częścią siły roboczej.
Żeby jednak humanoidy mogły działać efektywnie, firmy będą musiały zadbać o odpowiednią przepustowość sieci i niskie opóźnienia, ponieważ ich działanie zależy od przetwarzania danych w czasie rzeczywistym. Równocześnie konieczne będzie dostosowanie strategii bezpieczeństwa, aby chronić dane, a także same roboty, przed próbami manipulacji. W hybrydowym środowisku pracy kluczowe będzie zachowanie zdrowej równowagi, gdzie technologia wspiera ludzi, a nie ich zastępuje.
– Jak daleko jesteśmy od świata, gdzie roboty są powszechne i kosztują mniej niż sprzęt RTV? Sądzę, że za kilka lat podstawowe humanoidy powinny kosztować tyle, co najlepszy iPhone. Przyszły rok może być kluczowy, jeśli chodzi o położenie podwalin pod taką przyszłość – przekonuje Paweł Ciesielski, CO-founder K-Scale Labs, czyli startupu, który chce odmienić branżę humanoidalnych robotów.
3. Zmiany w handlu walutami
Akcenta przygotowała ciekawą publikację, w której nakreśliła szokujące prognozy na 2025 r. Choć – jak przekonują autorzy dokumentu – szanse na ich realizację są minimalne, dają interesujący pogląd na trendy, jakie mogą dynamicznie rozwijać się w nadchodzących miesiącach.
...Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 1/2025 (112) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.