bValue inwestuje w cyberbezpieczeństwo. Fudo Security otrzyma 40 mln zł

Fudo Security
Patryk Brożek i Paweł Dawidek – twórcy Fudo Security. / fot. mat. pras.
Fudo Security to trzecia, po Hostersach i Sportano, inwestycja bValue Growth w mocnego gracza z szerokimi perspektywami globalnego rozwoju. Tym razem fundusz postawił na firmę z sektora cyberbezpieczeństwa, która specjalizuje się w rozwiązaniach z obszaru Privileged Access Management (PAM). I

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

PERSPEKTYWICZNA BRANŻA Z MOCNYM WSPARCIEM KAPITAŁOWYM

Fudo Security to firma tworząca inteligentne rozwiązania z obszaru Privileged Access Management (PAM), który we wspomnianym zakresie od 2016 roku wsparł już blisko 500 klientów z 35 krajów. Odbiorcami produktów i usług, oferowanych przez spółkę, są zarówno podmioty z sektora prywatnego, działające m.in. w takich branżach jak: energetyka, telekomunikacja, finanse i bankowość, transport i logistyka, jak również publicznego (m.in. jednostki administracji państwowej, w tym ministerstwa).

Pozyskane z funduszu bValue Growth finansowanie wartości 40 mln zł posłuży przede wszystkim do wsparcia rozwoju technologii oraz wdrożenia nowych rewolucyjnych rozwiązań w obszarze nadawania natychmiastowego dostępu dla stron trzecich (Instant Access). Pozwoli także istotnie wzmocnić pozycję Fudo Security na rynku polskim oraz globalnie, głównie w Europie Zachodniej (DACH) i USA. Warto podkreślić, że spółka założona przez Patryka Brożka i Pawła Dawidka była wzmiankowana w prestiżowym zestawieniu firmy analityczno-doradczej Gartner, wskazującym najbardziej znaczących dostawców rozwiązań PAM. Według Gartnera PAM to „jedna z najważniejszych kontroli bezpieczeństwa, szczególnie w coraz bardziej złożonym środowisku IT”.

– Decyzja o inwestycji w Fudo Security opiera się na twardych danych finansowych, unikatowym produkcie technologicznym, szerokim potencjale skalowania działalności i ugruntowanej już pozycji na perspektywicznym rynku Privileged Access Management. Wartość globalnego rynku PAM wyniosła w 2023 roku 3 miliardy dolarów, a prognozy wskazują na dynamiczny wzrost ze średnim rocznym wskaźnikiem CAGR na poziomie 22 procent. Rozwiązania PAM pomagają organizacjom skuteczniej identyfikować i łagodzić potencjalne naruszenia bezpieczeństwa w świecie cyfrowym. Pozwalają również szybciej reagować w przypadku próby nieuprawnionego dostępu do systemów IT i wrażliwych danych poprzez ograniczenie liczby punktów wejścia dla atakujących – mówi Maciej Balsewicz, Founder & Managing Partner w bValue Fund.

Koszty odpowiedzi na niepożądane zdarzenia związane z cyberprzestępczoścą, według szacunków Statista Market Insights, wzrosną w ciągu najbliższych czterech lat w ujęciu światowym o ok. 4,6 bln USD (z 9,2 bln USD w 2024 roku do 13,8 bln USD do 2028 roku). Wyzwaniem w odniesieniu do tej kwestii jest, między innymi, systematyczny wzrost liczby tzw. tożsamości, w tym niemających charakteru ludzkiego, które posiadają dostęp do systemów informatycznych oraz danych wrażliwych organizacji. Jak wynika z analiz rynkowych, w 2023 roku aż 93 proc. organizacji padło ofiarą cyberataków związanych z tożsamością. Rozwiązania oferowane przez Fudo Security pozwalają na zwiększenie kontroli nad nieuprawnionymi działaniami w tym zakresie.

– Choć świadomość na temat potencjalnych zagrożeń oraz konsekwencji wynikających z rozwoju technologii wzrasta, to nadal wiele podmiotów nie do końca rozumie wagę inwestycji w rozwiązania podnoszące bezpieczeństwo cyfrowe organizacji. Dopóki wspomniane konsekwencje nie dotkną ich bezpośrednio. Szacuje się, że aż 74 proc. włamań, których skutkiem jest wyciek danych, zaczyna się od nieuprawnionego dostępu do kont uprzywilejowanych, należących do administratorów systemów IT i operatorów obsługujących dane wrażliwe. Wagę oferowanych przez Fudo Security inteligentnych rozwiązań PAM, mocne know-how i szerokie doświadczenie podkreśla obecność w naszym portfolio wielu podmiotów o charakterze strategicznym, jak jednostki administracji publicznej, firmy z sektora energetycznego oraz telekomunikacyjnego – wyjaśnia Patryk Brożek, CEO w Fudo Security.

Rozwiązania PAM wspierają organizacje w spełnianiu wymogów regulacyjnych, wynikających między innymi z RODO, NIS2, DORA, HIPAA, NYCRR 500 czy NIST. Szybko zmieniające się przepisy i normy prawne to wciąż spore wyzwanie. Tylko 45 proc. organizacji jest przekonanych, że są przygotowane do zmieniających się regulacji, a taki sam odsetek respondentów uważa, że ich gotowość jest średnia (za: Barometr Cyberbezpieczeństwa KPMG 2024).

PARTNERSKA WSPÓŁPRACA Z GLOBALNYMI PERSPEKTYWAMI

Inwestycja bValue Growth to kontynuacja strategii przyśpieszania rozwoju oraz wzrostu wartości dojrzałych firm, które wykazują się dużą efektywnością kapitałową (tzw. “bootstrap”). Ta strategia obejmuje nie tylko zaangażowanie kapitałowe, ale także wsparcie merytoryczne w ramach programu bValue Bench, które polega na angażowaniu praktyków dziedzinowych oraz dostępie do sieci międzynarodowych kontaktów biznesowych.

– W ostatnim roku spółka Fudo Security odnotowała znaczący wzrost przychodów, usprawniła model biznesowy oraz poszerzyła portfolio klientów, zarówno z sektora prywatnego, jak i publicznego. Rosnący udział sprzedaży w modelu subskrypcyjnym oraz wysoki odsetek powtarzalnych przychodów zwiększa odporność firmy oraz tworzy solidny fundament do dalszego rozwoju. To, co szczególnie wyróżnia Fudo Security na tle globalnie działających liderów rynku PAM, takich jak CyberArk, Delinea czy BeyondTrust, to optymalizacja czasu i kosztów wdrożenia oraz ograniczenie wykorzystania zasobów ludzkich po stronie klientów, wymaganych do utrzymania zaimplementowanych rozwiązań – mówi Leszek Orłowski, Partner & CFO w bValue Fund.

W ramach swojej działalności spółka Fudo Security skupia się na rozwoju na rynkach zlokalizowanych w Europie (w szczególności DACH) i Ameryce Północnej (Stany Zjednoczone), ale także na Bliskim Wschodzie oraz w krajach APAC. Dążąc do szerokiej ekspansji działalności firma aktywnie rozwija lokalne zespoły sprzedażowe, rozbudowuje sieci partnerskie oraz pracuje nad kolejnymi innowacjami produktowymi.

INNOWACJE JAKO MOTOR ROZWOJU CYBERBEZPIECZEŃSTWA

Pozyskane z funduszu bValue Growth środki pozwolą Fudo Security przyśpieszyć wdrażanie innowacji, jak np. rewolucyjne rozwiązanie Instant Access, które umożliwia nadawanie natychmiastowego dostępu stronom trzecim.

– Dużej szansy na dalszą penetrację rynków upatrujemy we wprowadzeniu do oferty nowego produktu związanego z zarządzaniem dostępem stron trzecich do danych organizacji. Współpraca z licznymi podmiotami zewnętrznymi, jak na przykład dostawcy usług cyfrowych, integratorzy systemów, konsultanci czy audytorzy, wymaga często zapewnienia im dostępu do infrastruktury klienta lub partnera. Dzięki nam każda aktywność w ramach systemów IT jest monitorowana w czasie rzeczywistym. Co więcej, wykorzystując analizę behawioralną i biometryczną, moduł sztucznej inteligencji rozłączy sesję, jeżeli wykryje, że z konta korzysta niepowołana osoba. W przypadku każdego nietypowego zachowania administrator dostaje niezwłocznie alert – mówi Paweł Dawidek, CTO w Fudo Security.

bValue utworzył fundusz typu growth o kapitalizacji 90 mln euro. Zainwestuje w CEE

bValue utworzył fundusz typu growth o kapitalizacji 90 mln euro. Zainwestuje w CEE

Trzeci fundusz zebrany przez bValue dysponuje kapitałem w wysokości 90 mln euro, co oznacza, że przekroczył zakładany cel (target cap) w wysokości 80 mln euro. BVG będzie finansował rozwój przedsiębiorstw technologicznych w Polsce i regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Fundusz ma również możliwość dokonywania częściowych wykupów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ