cyberbezpieczeństwo
zobacz inne tematyDomek z kart. Jak nie zniszczyć firmy przez chwilową słabość?
Każda strona internetowa to misternie skonstruowana przestrzeń, która w jednej chwili może się zawalić. Wystarczy jeden błąd i „pyk” – tracisz dostęp do milionów klientów.
Atak na termostat. Bez edukacji nie ma cyberbezpieczeństwa [WYWIAD]
Cyberzagrożeń będzie więcej, tym bardziej że podłączamy do internetu coraz więcej urządzeń. Internet Rzeczy nie jest już ciekawostką czy chwilowym trendem. Musimy mieć świadomość, że atakujący mogą każde takie urządzenie wykorzystać do swoich celów – mówi Krzysztof Białek, dyrektor Marketingu i Rozwoju Produktów Cyberbezpieczeństwa w Orange Polska.
64 proc. polskich firm padło ofiarą hakerów. Atak zwykle zaczyna się od pracownika nietechnicznego
Wejście w tryb pracy zdalnej zwiększyło popularność cyberataków – a na to zdecydowana większość polskich firm nie jest przygotowana. Po wybuchu pandemii jedynie 25 proc. firm zwiększyło wydatki na poprawę zabezpieczeń przed cyberatakami. Zaniedbania w tej kwestii mogą być fatalne w skutkach, a problem jest tym poważniejszy, że ataki w sieci z każdym miesiącu rosną w siłę.
Zrównoważony rozwój nie jest chwilowym trendem. To prawdziwa potrzeba, a chmura może w tym pomóc!
Migracja do chmury to przede wszystkim usprawnienie wielu procesów i spore oszczędności. Szacuje się, że dzięki przesiadce do chmury można ograniczyć zużycie energii elektrycznej nawet o 90 proc.! Chcielibyśmy dać klientom jeszcze więcej możliwości, dlatego staramy się specjalizować nasze usługi pod kątem poszczególnych obszarów - mówi Francois Sterin, wiceprezes zarządu i CIO w OVHcloud.
Dariusz Piotrowski: "Do cyberbezpieczeństwa podejdźmy tak jak do bezpieczeństwa fizycznego" [WYWIAD]
Dla cyberprzestępców liczą się pieniądze, nieważne skąd pochodzą. Zagrożone są przede wszystkim średnie i małe firmy – mówi Dariusz Piotrowski, dyrektor generalny Dell Technologies Polska.
Jak ochronić firmę przed hakerami? "Szkolenia powinny być standardem"
Polak mądry po szkodzie? Jeśli chcesz stracić pieniądze, czas i klientów, dalej kieruj się tą zasadą. Znacznie lepiej zapobiegać, zwłaszcza jeśli chodzi o cyberbezpieczeństwo.
Jak zwalczyć przestępczość finansową? Niebawem rusza wydarzenie online - Fight FinCrime
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy czy AI w służbie bezpieczeństwa finansowego – m.in. o tym w perspektywie globalnej i polskiej będą rozmawiać eksperci i ekspertki podczas wydarzenia online Fight FinCrime. W czwartek 25 listopada w godz. 10.00 – 18.00 odbędą się cztery webinary dot. przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz quiz, którego zwycięzcy mają szansę przekazać wygraną na cel charytatywny.
TrapTech tworzy "cyfrowe pola minowe". Startup zbuduje społeczność fachowców od cyberbezpieczeństwa
Luka kompetencyjna w organizacjach wpływa na błędną identyfikację zagrożeń, ich priorytetów, a nawet zastosowanych środków zaradczych. Przekładać się to będzie na inwestycje, które nie będą optymalnie niwelować ryzyka jakie niesie cyberatak. Parafrazując: będziemy płacić coraz więcej za coraz mniej - mówi Piotr Madej, założyciel TrapTech.
Szef Samurai Labs: "Hejt jest darmowym narkotykiem. Kiedy czujesz gniew, nie czujesz bólu" [WYWIAD]
To koszmarna praca, kiedy codziennie musisz patrzeć na dziesiątki zdjęć z pornografią dziecięcą. Jeden z naszych inwestorów powiedział, że do Czarnobyla, do reaktora, nie można wysyłać ludzi – tak samo jest z cyberprzemocą, niektóre zadania bezpieczniej „zlecić” sztucznej inteligencji - mówi Michał Wroczyński, CEO Samurai Labs.
Edukacja kluczem do cyfrowego bezpieczeństwa. "Hakerzy wykorzystują przede wszystkim nasze emocje"
„Kontrola niekiedy może być iluzją. Ale czasem potrzebujesz iluzji, żeby przejąć kontrolę” – mówi w jednej ze scen główny bohater serialu „Mr. Robot”. Współcześni cyberprzestępcy wykorzystują nie tylko nowe technologie, są również czujnymi obserwatorami nastrojów społecznych. Z czego przedsiębiorcy, niestety, wciąż nie zdają sobie sprawy.
Paweł Dobrzański: Dziś hakerzy łowią siecią. Trzeba unikać "błędów wieku dziecięcego" [WYWIAD]
Dziś hakerzy łowią siecią – łatwiej im złowić milion małych rybek niż jednego wieloryba, z którym walka będzie trudna. Podkreślam, że najważniejsza jest edukacja! – mówi Paweł Dobrzański, dyrektor ds. bezpieczeństwa w T-Mobile Polska.
Bez kompleksów. Wywiad z szefem Lenovo Polska
Z każdym partnerem – nie tylko ze świata sportu – rozmawiamy o tym, jak technologia może pomóc mu w rozwoju. Współcześnie drogą do sukcesu jest umiejętne wykorzystanie dostępnych technologii – mówi Wojciech Zaskórski, General Manager w Lenovo Polska.
Haker w ekspresie do kawy. Nietypowe sposoby ataków na firmy
Funkcjonuje przekonanie, że ataki hakerskie to coś, co zdarza się bankom czy firmom o rozbudowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej. A to nie jest prawda. Bo z punktu widzenia oszusta nie ma znaczenia skąd ukradnie pieniądze – mówi Marcin Maj, ekspert ds. bezpieczeństwa w Niebezpiecznik.pl.
Firmy technologiczne przeznaczą miliardy dolarów na cyberbezpieczeństwo
Niektóre z największych firm technologicznych zobowiązały się zainwestować miliardy dolarów na wzmocnienie obrony cybernetycznej i szkolenie wykwalifikowanych pracowników. To decyzje po spotkaniu prezesów firm w Białym Domu z prezydentem Joe Bidenem.
Inwestycje muszą być (cyber)bezpieczne
Instytucje finansowe mocno inwestują w rozwiązania obejmujące temat cyberbezpieczeństwa. Które działania mają największy priorytet?
Czy firmy powinny płacić okup cyberprzestępcom? "Kwota okupu to zwykle jeden z pierwszych kosztów"
Płacić czy nie płacić – oto jest pytanie... warte nawet miliony złotych. Ransomware to słowo, które spędza sen z powiek setkom szefów działów IT na całym świecie. Ataki za pomocą tzw. oprogramowania wymuszającego okup są coraz częstsze, a ich liczba rośnie z roku na rok.
Raport cyberbezpieczeństwo. Bezpiecznie przejdź cyberrewolucję
Rozwój sieci 5G, rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, cyfryzacja i automatyzacja usług biznesowych to najważniejsze trendy technologiczne na nadchodzące miesiące. Które są szczególnie ważne z perspektywy właścicieli firm?
Chiny zacieśniają kontrolę nad cyberbezpieczeństwem w walce z danymi
Jeśli ekspert ds. technologii w Chinach znajdzie jakąś lukę np. w bezpieczeństwie firmy, musi o tym powiedzieć rządowi. Nie może też sprzedać tej wiedzy. Wymaga tego Partia Komunistyczna, która jeszcze bardziej zacieśnia kontrolę.
Szantaż, sabotaż, podmiana strony. Tak hakerzy atakują przedsiębiorstwa
Uważasz, że ataki hakerskie nie dotyczą twojej firmy? Że „jakoś to będzie”? Takie myślenie może narazić cię na szereg poważnych konsekwencji. Oto pięć przykładów cyberataków, na które narażone są również małe i średnie przedsiębiorstwa.
Szef CERT Orange Polska: "Zamiatanie pod dywan cyberataków zawsze kończy się źle" [WYWIAD]
W większości przypadków niebezpieczeństwem interesujemy się dopiero po ataku, wtedy gdy jest już za późno – mówi Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska.
Raport cyberbezpieczeństwo. Chmura, czyli dane w bezpiecznym miejscu
Wiele małych firm nadal korzysta jedynie z komputerów ustawionych w biurze. Niestety, takie rozwiązanie nie zapewnia bezpieczeństwa przechowywanych na nich informacji. Nawet, jeśli – co przecież nie jest regułą – dobrze zabezpieczymy sieć i pamiętamy o tym, by tworzyć kopie zapasowe. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z chmury.
Coraz więcej ataków. Coraz trudniej o bezpieczeństwo
Pandemia doprowadziła nie tylko do przeniesienia miejsca wykonywania pracy z biura do domu, ale także do większego apetytu cyberprzestępców na kradzieże danych i ataków na firmy. W efekcie mocno wzrosła liczba cyberataków.
Polski fintech z dużymi wdrożeniami w bankach. "To dobry czas dla twórców innowacyjnych rozwiązań"
Digital Fingerprints skupia się przede wszystkim na cyberbezpieczeństwie, na zapewnieniu mechanizmów, które ochroni organizację przed fraudem, kradzieżą tożsamości czy phishingiem. Kluczowy jest rozwój sztucznej inteligencji, ponieważ nasze rozwiązania opierają się o machine learning - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Krzysztof Raczyński, CEO Digital Fingerprints.
Największe współczesne cyberzagrożenia - na co powinny uważać firmy?
Jak wynika z danych Cisco Umbrella, w 86 proc. organizacji przynajmniej jeden użytkownik próbował połączyć się z witryną phishingową, prawdopodobnie poprzez kliknięcie w link znajdujący się w wiadomości. Różne branże są w innym stopniu narażone na pewne typy zagrożeń. Jak chronić się przed atakami?
FORDATA rozwija usługę w krajach bałtyckich. "Fintechy muszą umieć zapewnić "opiekę" nad danymi"
Bezpieczeństwo czysto technologiczne to nie wszystko. Dostawca usługi musi wiedzieć, jak obchodzić się z informacjami klienta nie tylko w ramach świadczenia, ale całościowo, bo przetwarzanie informacji rozpoczyna się już w momencie, gdy klient odwiedza stronę internetową - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Aleksandra Prusator, Sales & Marketing Director w FORDATA.
Przedsiębiorcy chcą sieci 5G. Zdaniem firm to szansa na uzyskanie przewagi konkurencyjnej
Jak wynika z raportu Global Advanced Wireless Study aż 70 proc. dyrektorów IT i odpowiedzialnych za utrzymanie sieci uważa, że technologie bezprzewodowe zmienią ich branżę. Tym bardziej, że do 2023 roku przewidywana liczba urządzeń sieciowych może osiągnąć nawet 29,3 mld sztuk, co daje prawie cztery urządzenia przypadające na jednego mieszkańca Ziemi.
Fincastly pomaga podjąć bezpieczne decyzje biznesowe. "Użytkownicy oczekują automatyzacji" [WYWIAD]
Polska - pod względem rozwoju nowoczesnych form płatności - jest w czołówce Europy, jednak w pewnych obszarach otwartej bankowości wciąż mamy nad czym pracować - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Bartłomiej Glac, CEO Fincastly.
Fintechy w natarciu? "Polska jest nowoczesnym krajem, jeśli chodzi o dojrzałość bankowości cyfrowej"
W badaniu Deloitte Raport Digital Banking Maturity 2018, Polska znalazła się w pierwszej piątce krajów określonych mianem „Cyfrowych liderów”. - To daje spore nadzieje na sukces. Największym wyzwaniem, przed jakim stoją fintechy jest rozwój, bo czasy mamy przecież specyficzne - mówi Krzysztof Raczyński, CEO Digital Fingerprints.
Jak chronić firmę przed zagrożeniami płynącymi z Internetu?
Nawet w małej firmie do efektywnego prowadzenia działalności nie wystarczy już stary, zdezelowany komputer z leciwym pakietem biurowym i wiekowym systemem operacyjnym. Podłączenie do internetu to teraz konieczność, a dołączenie do globalnej sieci wymaga dbałości o sprzęt i oprogramowanie. Jej brak może spowodować ogromne straty.
Home office generuje cyberzagrożenia. Jak się na nie przygotować?
Transformacja cyfrowa i praca zdalna zapewniają wiele korzyści, ale jeśli chcemy bezpiecznie rozwijać swoją działalność online, musimy dobrze się do tego przygotować.
Ekspert od cyberbezpieczeństwa: "Ochrona przed hakerami jest jak hamulce w bolidzie F1" [WYWIAD]
Bezpieczeństwo musi iść w parze z rozwojem biznesu, nie może go blokować – mówi Krzysztof Białek, dyrektor Marketingu i Rozwoju Produktów Cyberbezpieczeństwa w Orange.
Coraz więcej ataków hakerskich na firmy. Przestępcy podszywają się pod znane marki tj. Adidas
IBM Security opublikował raport, z którego wynika, że w minionym roku cyberataki na służbę zdrowia, sektory produkcji i energetyki podwoiły się w stosunku do 2019 roku. Celem atakujących były organizacje, które nie mogły sobie pozwolić na przestoje z uwagi na ryzyko zakłócenia działań medycznych lub krytycznych łańcuchów dostaw.
Cyberbezpieczeństwo w 2021 roku. Przed jakimi wyzwaniami stają polskie firmy?
Rosnąca skala cyberzagrożeń, trend pracy zdalnej, sieć 5G i przyspieszająca transformacja chmurowa wymuszają na firmach wzrost zainteresowania bezpieczeństwem IT oraz adaptację do nowych trendów i technologii.
5G na szerszą skalę, brak haseł, aparaty pod ekranem. Trendy technologiczne na 2021 rok
Miniony rok przyniósł ogromne zmiany, jeśli chodzi o branżę technologiczną - głównie związane z przejściem na hybrydowy tryb pracy. Co czeka nas w nadchodzących miesiącach? Poprosiliśmy dziennikarzy technologicznych oraz ekspertów o wskazanie trendów, które w 2021 zawładną branżą.
Większy wpływ programistów, kluczowa rola ochrony danych. Prognozy technologiczne na 2021 r
Pandemia wymusiła na przedsiębiorstwach jeszcze większe dbanie o ochronę danych. I to właśnie bezpieczeństwo wyrasta na największe wyzwanie, z jakim firmy będą się mierzyć w nadchodzących miesiącach.