Kryptowaluty: Blisko 80 mld dolarów padło łupem oszustów od 2022 r. Jak się chronić?

W samym pierwszym kwartale bieżącego roku skradziono w ten sposób ponad 2 miliardy dolarów. / Grafika: mat.pras.
W samym pierwszym kwartale bieżącego roku skradziono w ten sposób ponad 2 miliardy dolarów. / Grafika: mat.pras.
Nieustannie słyszymy w mediach o kolejnych zuchwałych próbach oszustw internetowych. Złodzieje stają się coraz bardziej wyrafinowani, wykorzystując do swoich celów najnowsze rozwiązania technologiczne, w tym tzw. deepfake. Wykorzystanie tej technologii przez oszustów z branży kryptowalut wzrosło w 2024 roku o 245%, w porównaniu z rokiem poprzednim.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W samym pierwszym kwartale bieżącego roku skradziono w ten sposób ponad 2 miliardy dolarów. Metody działania złodziei oraz sposoby przeciwdziałania im, opisano w najnowszym w najnowszym raporcie Bitget Research, będącej częścią jednej z wiodących na świecie giełd kryptowalut i firm web3, Bitget.

Wraz z rozwojem technologii, oszuści internetowi zyskują niestety więcej nowych możliwości działania. Coraz częściej sięgają oni po rozwiązania z obszaru sztucznej inteligencji, w tym technologie rozpoznawania wzorców zachowań, zamiany głosu, a także uczenia maszynowego i algorytmów zamiany twarzy. Dzięki takim rozwiązaniom przestępcy mogą wykradać tożsamość i podszywać się pod inne osoby w celu dokonywania kradzieży. W ramach akcji przeciwdziałania oszustwom, firma Bitget przeanalizowała przestępstwa w branży kryptowalut na przestrzeni ostatnich dwóch lat, do których wykorzystano technologię deepfake.

Regulacje prawne i zaawansowana technologia konieczne w walce z oszustami

Sprytne działania marketingowe, wystąpienia influencerów czy pseudoedukacyjne filmy wideo to tylko niektóre ze sposobów pozyskania atencji i zaufania użytkownika, co ostatecznie prowadzi do kradzieży. Prym w przestępstwach w świecie kryptowalut zaczyna wieść technologia deepfake, której wykorzystanie w 2024 roku w porównaniu z 2023 wzrosło o 245%, a prognozy Bitget Research wskazują, że do 2026 roku aż 70% oszustw będzie dokonywanych przy jej zastosowaniu. 

– Nieustannie obserwując i monitorując branżę kryptowalut widzimy rosnące wykorzystanie technologii deepfake w celach przestępczych. Powstrzymanie tego procederu jest niezwykle trudne, dlatego kluczowym elementem jest nie tylko wdrożenie szczegółowych regulacji prawnych oraz rozwój technologii bezpieczeństwa oferowanych przez giełdy, ale także edukacja i zwiększanie świadomości użytkowników, aby móc pozwolić im identyfikować próby oszustw. - komentuje Gracy Chen, CEO Bitget. Jako jedna z wiodących giełd - mająca ponad 25 milionów użytkowników - bardzo dobrze zdajemy sobie sprawę z tego zagrożenia, dlatego zdecydowanie inwestujemy w rozwiązania chroniące naszych użytkowników. Współpracując z firmą Sumsub wdrożyliśmy technologię pełnego cyklu weryfikacji KYC zabezpieczającą naszych użytkowników na całym świecie, identyfikującą i zwalczającą oszustwa typu deepfake z dokładnością przekraczającą 99%, co jest jednym z naszych ogromnych wyróżników w branży. Do tego, cały czas, wspólnie z naszymi partnerami takimi jak np. Slowmist, realizujemy szereg kampanii edukacyjnych mających wspierać edukację dotyczącą bezpieczeństwa w świecie kryptowalut, tak jak czerwcowa kampania “Anti-Scam Month”. - dodaje Gracy Chen.

Deepfake nową bronią oszustów w branży kryptowalut

Od początku 2022 roku wartość oszustw związanych z kryptowalutami wyniosła 79,1 miliarda dolarów. Rosnąca popularność technologii deepfake znajduje odzwierciedlenie w statystykach – 14% przestępstw w branży krypto w pierwszym kwartale bieżącego roku została dokonana z jej wykorzystaniem, co przełożyło się na straty sięgające 2 miliardów dolarów. 

– Wzrost liczby ataków typu deepfake ma wiele przyczyn. Poza szybkim rozwojem AI oraz większą dostępnością narzędzi opartych na deep learning, wpływ na dużą skuteczność takich ataków mają zaawansowane techniki socjotechniczne, skłonność inwestorów do poszukiwania szans na wysokie zyski i podejmowania szybkich decyzji bez weryfikacji źródła informacji. - komentuje Maciej Jankowski, Marketing Manager Bitget.

Według raportu przygotowanego przez Bitget najczęściej stosowanymi rodzajami deepake’ów w świecie kryptowalut są kradzieże tożsamości, fałszywe identyfikatory generowane na potrzeby sieci botów, schematy manipulacji rynkiem, fake newsy oraz oszustwa inwestycyjne promujące tzw. scamy, czyli fałszywe ogłoszenia. Wachlarz technik oszustów jest szeroki i z pewnością będzie się zwiększał, dlatego zarówno podmioty operujące w tej branży, jak i organy nadzoru finansowego, stają przed wyzwaniem stworzenia odpowiednich regulacji prawnych przeciwdziałającym oszustom, a także szerokiej edukacji rynku, dzięki której użytkownicy mogą weryfikować i bezpiecznie podejmować decyzje inwestycyjne. Cały raport dostępny jest bezpłatnie na stronie Bitget - link.

Sprawdź także: Paragony i... taksówki grozy. Kolejne ofiary nieuczciwych "przedsiębiorców"


ZOBACZ RÓWNIEŻ