Jak zrealizować cele finansowe? Zacznij od dobrego planu

XTB, fot. mat. prasowe
XTB, fot. mat. prasowe
Nowy rok to często czas, w którym wiele osób myśli o zmianach w swoim życiu. Te dotyczą różnych aspektów i mają na celu m.in. zwiększenie komfortu życia, poprawę samopoczucia czy po prostu spróbowanie czegoś nowego. Nie dziwi zatem fakt, że w postanowieniach noworocznych często pojawiają się także cele finansowe. Jak się za to zabrać?
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 1/2024 (100)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przede wszystkim, przed podjęciem kroków mających na celu poprawę sytuacji finansowej, należy spokojnie przemyśleć kilka podstawowych kwestii i odpowiedzieć sobie na kluczowe pytania. Na co zwrócić szczególną uwagę? Przede wszystkim ważne jest uwzględnienie możliwości finansowych, apetytu na ryzyko, horyzontu ewentualnych inwestycji czy przede wszystkim obecnego stanu wiedzy na ten temat.

Mimo że może to brzmieć skomplikowanie, poświęcenie czasu na określenie stanu wyjściowego jest kluczowe dla realizacji celów finansowych. Warto pamiętać, aby te były mierzalne, miały różny horyzont czasowy oraz były realne do spełnienia. Gdy już określi się cele, należy skupić się na ustaleniu odpowiedniego planu.

Zacznij Nowy Rok z dobrym planem

Układając plan realizacji celów finansowych, warto łączyć cele długoterminowe z krótko- i średnioterminowymi. W ten sposób łatwiej zachować samokontrolę, a realizacja mniejszych marzeń zwiększa poziom satysfakcji z obranej drogi mającej na celu kontrolę finansów i regularne inwestycje.

Na przykład, mając możliwość odkładania 1300 zł miesięcznie, możemy przeznaczyć 1000 zł na marzenie o zakupie samochodu wartego 60 tys. zł w perspektywie pięciu lat, a pozostałe 300 zł inwestować w małe roczne „kaprysy” o wartości 3600 zł, przeznaczając je na weekendowy citybreak lub zakup sprzętu elektronicznego.

Oznaczałoby to posiadanie z jednej strony planu inwestycyjnego o przybliżonym czasie trwania pięciu lat, skupionego na możliwości zakupu samochodu. Z drugiej strony natomiast byłoby to tworzenie co roku planu inwestycyjnego, który kończylibyśmy, gdy tylko zdobędziemy potrzebne pieniądze na spełnienie krótkoterminowego celu.

Plany Inwestycyjne w XTB – Pasywny sposób realizacji finansowych celów

Kiedy już mamy określone nasze finansowe cele oraz ustalony konkretny plan, należy zająć się jego realizacją. Prawdopodobnie to na tym etapie kończy się wiele noworocznych postanowień. Nic w tym dziwnego, bowiem na rynku finansowym jest wiele możliwości inwestycyjnych, a osoby mniej doświadczone mogą poczuć się na nim wręcz przytłoczone. Szczególnie jeżeli uwzględni się potrzebę regularnego doglądania inwestycji, rebalansowania aktywów czy po prostu dywersyfikację.

Alternatywą dla takiego aktywnego zarządzania środkami finansowego są Plany Inwestycyjne oferowane przez XTB. Polska platforma inwestycyjna przygotowała produkt, który charakteryzuje się nieco mniejszym progiem wejścia dla początkujących inwestorów. Wszystko za sprawą wykorzystania funduszy ETF, czyli narzędzia inwestycyjnego, które niejako stanowi dobrany koszyk papierów wartościowych. Zależnie od wybranego funduszu ETF może on naśladować cały indeks, grupę akcji, obligacje czy towary. Dlatego w przystępny sposób można realizować obraną strategię inwestycyjną.

Do skorzystania z Planów Inwestycyjnych wystarczy już 50 zł – taka jest minimalna kwota, jaką można miesięcznie lokować w pasywnych funduszach ETF. W ramach tego produktu można skonstruować nawet do 10 portfeli inwestycyjnych, każdy z indywidualną strategią opartą na wybranych funduszach ETF. W każdym portfelu może ich być maksymalnie dziewięć. XTB oferuje inwestorom możliwość skorzystania z płatności cyklicznych, czyli pewnego rodzaju zautomatyzowania inwestycji, co powinno usprawnić drogę do realizacji założonych celów finansowych.

Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne. Inwestuj więc odpowiedzialnie.

My Company Polska wydanie 1/2024 (100)

Więcej możesz przeczytać w 1/2024 (100) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ