innowacje
zobacz inne tematyTechnologią w ryzyka. Trendy ubezpieczeniowe na 2025 rok
Jakie szanse i możliwości stoją przed ubezpieczycielami w 2025 r.? Przyjrzyjmy się najważniejszym trendom, które kształtują branżę i wpłyną na sposób, w jaki budujemy zaufanie i wartość w świecie pełnym niepewności.
VR Health Champions przeznaczy 7,8 mln euro na rozwój pięciu innowacyjnych rozwiązań medtechowych
VR Health Champions wesprze rozwój pięciu innowacyjnych rozwiązań z zakresu diagnostyki medycznej, terapii i chirurgii, opartych na technologii XR. Nowa inicjatywa z budżetem 7,8 mln euro ma na celu przyspieszenie wprowadzenia tego typu rozwiązań w Europie. W działania zaangażowanych jest osiemnaście podmiotów z ośmiu państw członkowskich Unii Europejskiej. Polska reprezentowana jest przez dwie firmy rozwijające technologie VR/AR - MedApp i Metaskills oraz Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Politechnikę Łódzką i RTE Lab.
Relacja z XII edycji Executive Innovation Forum
27-28 listopada 2024 roku w hotelu The Westin Warsaw odbyła się XII edycja „Executive Innovation Forum”, współorganizowana przez Politechnikę Warszawską, pod patronatem m.in. Ministerstwa Cyfryzacji i Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać pięciu paneli dyskusyjnych i sześciu prezentacji dotyczących najnowszych trendów w obszarze technologii i innowacji biznesowych. Zwieńczeniem wydarzenia była wieczorna Gala – „Diamenty Innowacji”.
DNA Medical Group wprowadzi najnowszą technologię w zakresie badań genetycznych. Pierwsze wdrożenia pojawią się w Polsce
DNA Medical Group to firma specjalizująca się w badaniach genetycznych. Nowoczesne i innowacyjne sekwenatory, które w pierwszej kolejności wprowadzi na rodzimy rynek, będą redukować czas oczekiwania na wyniki i obniżeniu kosztów badań.
Razem dla innowacyjnej gospodarki: Dołącz do Executive Innovation Forum 2024!
Już 27-28 listopada 2024 roku, w hotelu The Westin Watsaw, odbędzie się XII edycja Executive Innovation Forum – jednego z najważniejszych wydarzeń poświęconych cyfrowej transformacji biznesu. Konferencja ta co roku gromadzi przedstawicieli rządu, przedsiębiorców oraz ekspertów, aby wspólnie dyskutować o nowych technologiach i innowacyjnych rozwiązaniach w biznesie.
Województwo Śląskie wstrzymuje oddech – nadchodzi Polski Kongres Rozwoju 2024
Wkraczamy w magiczny czas Mikołajek, w którym chcemy z państwem świętować nie tylko biznesowe i naukowe triumfy, ale również pomóc w nawiązaniu ciekawych kontaktów, inspirować i poszerzać wiedzę o najnowszych trendach w gospodarce.
Inwestycje w polskie fundusze VC są 40 razy mniejsze niż w Estonii. Potrzebne pilne wsparcie dla rozwoju innowacji
Rynek szeroko pojętych innowacji w Polsce stoi dziś przed poważnymi wyzwaniami, które wymagają pilnej interwencji i systemowych rozwiązań ze strony państwa. Bez nich szybko odczujemy długotrwałe i dotkliwe konsekwencje związane z odpływem kapitału prywatnego.
Dlaczego Polacy wybierają roślinne zamienniki mleka? Nowe perspektywy dla branży restauracyjnej
Najnowsze badanie ujawnia przełomowe zmiany w preferencjach konsumentów kawy w Polsce. Wyniki wskazują, że połowa ankietowanych osób w Polsce preferuje kawę z napojem owsianym, co otwiera nowe możliwości dla sektora gastronomicznego i hotelarskiego. Zmiany w wyborach roślinnych alternatyw dotyczą również posiłków wybieranych na śniadanie.
Prawie 200 mld zł dla polskich przedsiębiorców. Dwa nowe fundusze wspierające innowacyjność firm ruszą w 2025
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, ogłosiła na Ogólnopolskim Szczycie Gospodarczym 2024 uruchomienie dwóch znaczących instrumentów wsparcia dla polskich przedsiębiorstw. Fundusz Wsparcia Technologii Krytycznych oraz Fundusz Transformacji Cyfrowej i Przyjaznej dla Środowiska mają rozpocząć działalność w połowie przyszłego roku.
Rzeczywistość innowacji
Jeśli mamy budować polską myśl technologiczną i wspierać tworzenie polskich „jednorożców”, to musi istnieć podmiot gotowy do zaakceptowania większego ryzyka – mówi Marta Postuła, wiceprezes BGK.
Na rynek wchodzi Pasterz Botów AI. Ma ułatwić menedżerom współpracę ze sztuczną inteligencją
Crayon wprowadza na rynek Pasterza Botów AI. Platforma umożliwia menedżerom tworzenie botów i zarządzanie nimi bez potrzeby posiadania umiejętności programistycznych.
Konferencja Kod Innowacji 2024: Odkryj technologiczne trendy i innowacyjne rozwiązania
Już 13 listopada br. w Renaissance Warsaw Airport Hotel w Warszawie odbędzie się szósta edycja konferencji Kod Innowacji, organizowana przez GS1 Polska. Tegoroczne wydarzenie realizowane będzie pod hasłem: „Technologia na czele zmian: Jak innowacje kształtują biznes i konsumenckie postawy”. Kod Innowacji to nie tylko spotkanie ekspertów, ale również konkurs, w którym aż 15 firm rywalizuje o prestiżową statuetkę Lidera Innowacji. Dodatkowo, trwa głosowanie internautów na Nagrodę Publiczności, w którym każdy może wesprzeć preferowany projekt.
NIK pod lupą Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Co pokaże kontrola po dekadzie?
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) znalazło się w centrum zainteresowania Najwyższej Izby Kontroli (NIK), która po dziesięciu latach zdecydowała się przeprowadzić szczegółową kontrolę tej instytucji. To wydarzenie wzbudza duże zainteresowanie mediów i opinii publicznej, ponieważ NCBR odgrywa kluczową rolę w finansowaniu innowacji i badań naukowych w Polsce.
Innowacje nie zawsze muszą być rewolucją
Najważniejszym doradcą zawsze powinien być klient – radzą Selim Oleksowicz i Justyna de Bure, eksperci Innovation Coach. Czy każda organizacja jest gotowa na wdrożenie innowacji.
Unity Group zmienia nazwę na Univio – nowy rozdział w historii firmy
Unity Group, jedna z wiodących firm na rynku cyfrowej transformacji handlu oraz rozwiązań e-commerce, ogłasza zmianę nazwy na Univio. Ten krok to nie tylko nowa odsłona marki, ale również wyraz determinacji firmy w dążeniu do dalszego rozwoju na rynkach międzynarodowych oraz kolejny etap na drodze budowania pozycji europejskiego lidera w dziedzinie nowoczesnych technologii.
10Clouds świętuje 15 lat innowacji. Wywiad z CEO Małgorzatą Pietraszewską
Z okazji 15. rocznicy założenia firmy 10Clouds refleksyjnie spogląda wstecz na swoją niezwykłą podróż pełną rozwoju i innowacji. To, co zaczęło się jako skromne przedsięwzięcie dwóch doktorantów, Macieja Cieleckiego i Michała Kłujszo, pracujących w małym pokoju, przekształciło się w dynamicznie rozwijającą się firmę doradczą, projektową i programistyczną o globalnym zasięgu.
Polskie firmy przegrywają wyścig technologiczny. Co jest stawką?
Sytuacja polskich firm w obszarze technologii jest alarmująca. Według raportu Komisji Europejskiej Polska zajmuje 24. miejsce wśród 27 krajów UE zarówno w ogólnym rankingu cyfryzacji, jak i w kategorii integracji technologii cyfrowych w biznesie.
Pomost między biznesem, nauką i administracją
Czas zwiększyć konkurencyjność Polski w dziedzinie innowacji. O tym, jak to zrobić i na jakie wsparcie można liczyć – mówią Marcin Czyża i Amelia Szukowska z Fundacji Koalicji na rzecz Polskich Innowacji.
Trwa konkurs PARP „Laboratorium Innowatora”. Na zgłaszających się do programu czeka 14 mln zł
Trwa konkurs Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości „Laboratorium Innowatora” organizowany w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Celem konkursu jest wsparcie programów mentoringowych pozwalających zweryfikować założenia biznesowe pomysłodawców. Środki przeznaczone na dofinansowanie projektów w naborze to 14 mln zł. Wnioski będą przyjmowane od 24 października do 19 grudnia 2023 r.
Raport: Polska ma Robertów Lewandowskich innowacji
Gdyby istniał sprawdzony sposób na wdrażanie innowacji, każdy przedsiębiorca stałby się drugim Elonem Muskiem (choć wokół miliardera pojawia się coraz więcej kontrowersji, przez wielu wciąż jest stawiany za najlepszy przykład wizjonera). To byłoby coś, prawda?
Innowacje made in France… prosto z Polski
Z czym kojarzy się Francja? Z kuchnią, winem, modą, turystyką i romantyczną miłością. Mało komu na myśl przychodzą takie wynalazki jak najszybszy w Europie pociąg TGV, rakieta Ariane, która pomogła rozwinąć europejski przemysł kosmiczny, czy największy samolot pasażerki świata Airbus A380. Jaką zatem rolę odgrywa Francja w światowym wyścigu innowacyjności?
Idealny świat innowacji, czyli w poszukiwaniu jednorożców, wielbłądów i karaluchów
Jeszcze do niedawna startupy marzyły przede wszystkim o miliardowej wycenie. Dziś pożądana jest umiejętność funkcjonowania przy ograniczonych zasobach i przetrwanie kolejnych kryzysów. Jak w trudnej sytuacji rynkowej budować efektywny ekosystem innowacji?
Czy warto wdrażać innowacje
Inperly to pierwsza na świecie aplikacja dla Microsoft Teams, która służy do potwierdzania tożsamości użytkowników oraz podpisywania dokumentów podpisem elektronicznym. O usłudze rozmawiamy z Tomaszem Goźlińskim, Head of Product w Billennium.
Miliardy na innowacje i transformację przedsiębiorstw
Jeszcze do niedawna inwestowanie w innowacyjne rozwiązania było poza zasięgiem wielu przedsiębiorstw, głównie ze względu na przekonanie, że aby inwestować w innowacje, należy posiadać ogromne zaplecze kapitałowe. Dzisiaj nie tylko zmienia się podejście do innowacji, ale też zwiększa się dostęp do bezzwrotnych środków, które te innowacje mogą sfinansować.
VOX stworzył narzędzie do projektowania wnętrz opartą na The Sims. Sprawdziliśmy to!
Branża meblarska zaskakuje innowacjami. Grupa kapitałowa VOX zaproponowała nową platformę do projektowania wnętrz, opartą na koncepcji gry The Sims. Dzięki goglom VR klient może wejść do przyszłego mieszkania czy wirtualnego pokoju po remoncie i sprawdzić jak poczuje się w nowej przestrzeni.
Sięgać za horyzont. Czy Polska to innowacyjny kraj?
Czy Polska to innowacyjny kraj? Bardzo trudno odpowiedzieć na tak postawione pytanie. Z pewnością mamy predyspozycje, by zachwycać świat nowymi technologiami. Dlaczego więc wciąż nie znajdujemy się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o poziom innowacyjności?
Innowacja sposobem na trudne czasy. Jak wdrożyć innowacje w firmie? [CASE STUDY]
Innowacje w firmach to nie tylko prace badawczo-rozwojowe, rozwiązania naukowo-techniczne czy nowe technologie. Innowacje to prosty proces, który może wdrożyć każda firma. Co więcej, nie musi być duża, aby być ciekawa, konkurencyjna i gotowa na wyzwania przyszłości. Jak wygląda proces wdrażania innowacji w firmie? Przedstawia Zuzanna Mikołajczyk, strateg i trener innowacji.
Prof. Kleiber: "Czy Polska stanie się tygrysem gospodarczym? To już raczej nierealne" [WYWIAD]
Nowe technologie mają olbrzymi potencjał wspierania harmonijnego rozwoju świata. Jednak kluczem do tego jest szeroko rozumiana inkluzywność – mówi prof. Michał Kleiber z Polskiej Akademii Nauk.
Demby-Siwek: „Współpraca nauki i biznesu w Polsce układa się coraz lepiej”
Czy Polska to innowacyjny kraj? O znaczeniu ochrony praw własności przemysłowej rozmawiamy z Edytą Demby-Siwek, prezeską Urzędu Patentowego RP.
Dlaczego w IT wciąż jest mniej kobiet? "Przyczyny leżą głęboko w naszej kulturze" [WYWIAD]
Wspierając kobiety, budujemy lepszy i bardziej sprawiedliwy świat – mówi Magdalena Nowicka, wiceprezeska Banku BNP Paribas.
Dlaczego w innowacjach wciąż jest mniej kobiet niż mężczyzn? [WYWIAD]
Rozmowa z dr n. ekon. Anną Gawrońską z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego oraz dr n. med. inż. Agatą Kurzyk z Łukasiewicz – Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.
Dr Jacek Marczak: "Wszystko sprowadza się do budżetu" [WYWIAD]
Dr Jacek Marczak jest liderem Zespołu Badawczego Materiałów Kompozytowych i Powłok w Sieci Badawczej Łukasiewicz-PORT. Wraz z zespołem opracowuje innowacyjne powłoki oblodzeniowe, które mogą stanowić przełom w działaniu m.in. farm wiatrowych. – To naprawdę coś nowego, co jest w stanie zaskoczyć parametrami – przekonuje naukowiec.
Przedsiębiorco: wprowadź z nami pierwszą innowację
Stawiasz na innowacje, lecz brakuje na nie środków? Przygotowaliśmy listę programów unijnych, z których mogą korzystać przedsiębiorcy chcąc wdrażać działania badawczo-rozwojowe.
Kobiety w innowacjach. Czas innowatorek
Wystarczy uwierzyć w siebie, znaleźć przyjazne miejsce, w którym można rozwinąć skrzydła i wszystko stanie się możliwe – przekonują liderki z firmy AstraZeneca, którym udało się osiągnąć sukces na trudnym rynku innowacyjnego biznesu biotechnologicznego.
Adam Kądziela: "Polska to chłonny rynek. Wykorzystajmy tę szansę" [WYWIAD]
Skuteczna współpraca nauki z biznesem? NanoSci udowadnia, że to nie jest takie trudne. Startup to połączenie dwóch światów – Adam Kądziela odpowiada za warstwę biznesową, natomiast prof. Adriana Zaleska-Medyńska przewodzi zespołowi innowatorów. Firma na razie walczy z koronawirusem, ale to dopiero początek opracowanej przez nią technologii.