inflacja
zobacz inne tematySpadek inflacji w listopadzie. Na radość jest jeszcze za wcześnie
Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie br. w porównaniu z analogicznym miesiącem 2021 roku wzrosły o 17,5%. W stosunku do poprzedniego miesiąca były wyższe o 0,7% - podał GUS. O tym, co nas czeka niebawem, pisze Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.
Assay Index 2022: połowa Polaków boi się jutra, inflacja zjada oszczędności
Badanie przeprowadzone przez pracownię Maison & Partners na zlecenie Grupy Assay potwierdza brak stabilizacji finansowej wśród Polaków, obawy o stan oszczędności i zmniejszony apetyt na inwestycje.
Stało się! Inflacja poniżej prognoz
GUS poinformował, że inflacja w Polsce w listopadzie 2022 r. (szybki szacunek) wyniosła 17,4 proc. Ceny w porównaniu do października wzrosły o 0,7 proc. To duże zaskoczenie.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Grudzień 2022
Jak co miesiąc, prezentujemy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
Grzegorz W. Kołodko: "Obecna inflacja jest wyjątkowo paskudna" [WYWIAD]
Gdyby w Polsce było euro, mielibyśmy dziś niższą inflację i wyższy poziom dochodu narodowego – mówi prof. Grzegorz W. Kołodko, ekonomista, były wicepremier i minister finansów, założyciel i dyrektor Centrum Badawczego Transformacji, Integracji i Globalizacji TIGER w Akademii Leona Koźmińskiego.
Koniec obniżonego vatu na energię, paliwa i nawozy
Jacek Sasin, minister aktywów państwowych poinformował, że osłonowy program z niższymi podatkami zostanie utrzymany tylko w wobec podstawowych produktów żywnościowych.
Masło to dla Polaków luksus
9 na 10 polskich gospodarstw domowych musi zaciskać pasa. Ponad 400 tys. polskich rodzin zrezygnowało z używania masła, ze względu na jego wysoką cenę.
prof. Gomułka: "Oczekujemy inflacji na poziomie 20 proc."
- Oczekujemy w I kwartale 2023 roku inflacji blisko 20%, a wzrost wynagrodzeń blisko 12% - pisze w nowej prognozie prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.
Zmiany w tarczy antyinflacyjnej. KE mówi "dość", ale premierowi to na rękę
Według słów premiera Mateusza Morawieckiego tarcza antyinflacyjna może być zastąpiona innym mechanizmem osłonowym.
Polacy sięgają po najtańsze produkty
W sklepach odmawiamy sobie dawniej spożywanych produktów lepszych marek. Ulubione smaki i marki przegrywają z ceną ich tańszych odpowiedników. To tzw. trading down, zjawisko zaobserwowane w Kolumbii, Portugalii a teraz w Polsce.
W oczekiwaniu na pivot. Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
Złoty jest zbyt słaby, a polskie akcje bardzo tanie. Wręcz irracjonalnie tanie. Oczywiście to musi się z czasem skończyć, ale na razie takiego zwrotu (nazywanego w Polsce po angielsku określeniem pivot) nie widać.
Członek RPP: 24 proc. inflacji w lutym
Czy rząd przedłuży tarczę antyinflacyjną? Jak przewiduje Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej, jeśli tak się nie stanie inflacja sięgnie 24 proc. w ciągu kwartału.
Inflacja powyżej 20 proc. za 3, 2, 1...
W październiku inflacja wyniosła 17,9 proc. Tak wynika ze wstępnych szacunków GUS. Wszystko wskazuje na to, że psychologiczny próg dwudziestoprocentowej drożyzny osiągniemy jeszcze w tym roku.
Z inflacją 17,2% Polska notuje gorszy wynik niż Rosja. Jest coraz gorzej
Wenezuela - 114%. Turcja - 83,5%. Argentyna - 78,5%. A potem jest Polska, z wynikiem 17,2%. Nasz kraj ma rekordową inflację i na tle innych krajów powinniśmy się wstydzić za politykę NBP i rządu. Nawet w Rosji inflacja jest niższa!
Ceny drobiu i jaj droższe o nawet 40 proc.
Ceny ogrzewania i prądu zmuszają hodowców do wygaszenia około 30-40 proc. kurzych ferm. W związku z tym ceny jaj i drobiu przed świętami znacznie podrożeją. To kolejny cios dla gastronomii i naszych portfeli.
Białoruś odcina Rosję od dostaw mięsa
Aleksandr Łukaszenko próbuje opanować inflację poprzez ustalenie stałych cen produktów. W związku z tym ogranicza eksport i odcina inne kraje, także Rosję od wyrobów mięsnych i mlecznych.
Czy dziś warto kupić obligacje skarbowe?
Inwestorzy indywidualni są jedną z niewielu grup zainteresowanych finansowaniem rosnącego zadłużenia Polski. Ale czy warto wziąć na siebie ciężar wydatków socjalnych rządu? Zwłaszcza teraz.
Michał Dybuła: "Receptą na wyhamowanie inflacji jest tylko poważne schłodzenie gospodarki" [WYWIAD]
Receptą na wyhamowanie inflacji jest tylko poważne schłodzenie gospodarki – mówi Michał Dybuła, główny ekonomista Banku BNP Paribas i dyrektor Biura Analiz Ekonomicznych.
Będzie miękkie lądowanie? Pełny obraz Kuczyńskiego
Inflacja w 2023 r. może odpuścić. Od marcowego szczytu cena ropy spadła o jedną trzecią, cena uprawnień do emisji dwutlenku węgla osiągnęła w sierpniu szczyt w okolicach 98 euro, po czym gwałtownie spadła do nieco ponad 60 euro. Od kilku miesięcy spadają ceny żywności czy ceny frachtu. To wpłynie na spadek cen.
PMI we wrześniu. Delikatne odbicie, ale nie ma powodów do optymizmu
We wrześniu PMI polskiego przemysłu wyniosło 43 punkty. To więcej, niż w sierpniu (41), ale każdy wynik poniżej 50 oznacza złę nastroje w firmach.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Październik 2022
Jak co miesiąc opisujemy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
Tempo wzrostu inflacji wciąż wysokie. Mamy kolejny rekord, a ceny żywności niemal przebiły 20 proc.
Inflacja we wrześniu wyniosła 17,2 proc. - wynika z szybkiego szacunku GUS. To tyle, ile spodziewał sie Związek Banków Polskich, ale znacznie powyżej konsensusu rynkowego (16,5 proc.).
Jak poradzić sobie z budżetowaniem firmowym w czasach galopującej inflacji?
Niepewność – oto, co zmusza do myślenia – Albert Camus
Fed podniósł stopy procentowe. Takiego września na giełdzie jeszcze nie było
Amazon - spadek o 15%. Google - 13%. Microsoft - 13%. Apple - 10%. Meta (Facebook) - 14% na minusie. Wszyscy tracą, giełda we wrześniu to katastrofa.
Rządowe wsparcie dla przedsiębiorców wciąż w powijakach
Horrendalne ceny energii wykańczają biznesy. Przedsiębiorcy desperacko wypatrują pomocy finansowej z rządu, jednak ta wciąż nie nadchodzi.Tymczasem szef KPRM Michał Dworczyk prosi biznes o „odrobinę cierpliwości”.
Leki droższe o 100 proc. od 2023 r.
Rząd próbuje ściągnąć pieniądze skąd się da. Od przyszłego roku leki dla przewlekle chorych, za które do tej pory płaciliśmy stawkę ryczałtową, mają być nawet dwa razy droższe. Zmiany uderzą głównie w seniorów.
RPP podniosła stopy procentowe
Rada Polityki Pieniężnej podniosła dziś stopy procentowe o 0,25 pkt. bazowych. Stopa referencyjna NBP wzrosła do 6,75. To największa podwyżka od dekady.
Drożyzna dobija sklepy - zbankrutowało przeszło 10 tys. detalistów
W samym 2022 roku zniknęło 3762 placówek handlu detalicznego. Zamykane są głównie lokalne sklepy. Wygrywają sieci i franczyzobiorcy.
Kupić tanio i dobrze. Jak znaleźć perełki inwestycyjne?
Gospodarka hamuje z piskiem opon, a wraz z nią, można się spodziewać, że spadają notowania giełdowych spółek. Jak odróżnić firmy z przyszłymi kłopotami, od tych które utrzymają dobrą kondycję? Krótko mówiąc, jak dobrze kupić, gdy leje się krew.
Członek RPP: W styczniu inflacja może przebić 20 proc.
Rada Polityki Pieniężnej nie zamierza w najbliższym czasie odejść od obranej strategii. Jeden z jej członków ostrzega, że inflacja na poziomie 20 proc. może stać się faktem już za 4 miesiące.
Stawki freelancerów – w jakiej branży wzrosły najbardziej?
Aż 52 proc. polskich freelancerów przyznało, że podniosło w ostatnim czasie swoje stawki. Widać to również w danych pochodzących z umów zawartych przez platformę Useme – największe zmiany można zaobserwować zwłaszcza wśród wolnych strzelców zajmujących się programowaniem. Jak to wygląda w pozostałych branżach?
Niefortunna strategia Glapińskiego: inflacja rośnie, jastrzębi plan upada
Zdaje się, że obecnie banki centralne w Europie i na świecie stoją przed dylematem – recesja czy inflacja? Przynajmniej na razie, wygrywa pierwszy scenariusz kosztem zwalczenia inflacji.
Letni rajd. Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
Poziom zaangażowania w akcje funduszy jest najniższy od 2008 r., a gotówki te fundusze mają najwięcej od 2001 r. Potrzebna była tylko iskra, żeby ta gotówka weszła na rynki.
Prof. Koźmiński: "Trzeba zapłacić słony rachunek za ogromne marnotrawstwo ostatnich lat" [WYWIAD]
Wyjście z inflacji czy wręcz stagflacji musi się odbyć kosztem cierpienia ludzi. Trzeba zapłacić słony rachunek za niewiarygodne marnotrawstwo ostatnich lat – mówi prof. Andrzej K. Koźmiński, ekonomista i socjolog, twórca i honorowy prezydent Akademii Leona Koźmińskiego.
Inflacja zaskakuje. Coraz bliżej 20 proc.
Inflacja w sierpniu wyniosła 16,1 proc. - wynika z szybkiego szacunku GUS. Eksperci spodziewali się, że wyniesie 15,6 proc. To kolejny rekord ostatnich dwóch dekad.