Rynki
Spowolnienie gospodarcze: polski przemysł na ręcznym
Produkcja przemysłowa w Polsce w lutym 2023 roku była o 1,2% niższa niż rok wcześniej. Jest to pierwszy spadek w porównaniu do analogicznego miesiąca od prawie trzech lat.
Niższe ceny żywności od maja
Według danych z lutego 2023 roku, ceny żywności są wyższe o 24 proc. w porównaniu z tym samym okresem w poprzednim roku. Jest nadzieja na zmianę tej sytuacji, ale musimy poczekać jeszcze co najmniej miesiąc.
Połowa przedsiębiorców boi się pogorszenia sytuacji firmy
Najnowsze badania przeprowadzone przez „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service pokazują, że niemal połowa polskich przedsiębiorców (48 proc.) obawia się pogorszenia sytuacji swojej firmy w 2023 roku. Właściciele biznesów co prawda planują podwyżki, ale ograniczają liczbę stanowisk. W jakich branżach będą zwolnienia?
Wzrost cen w Polsce staje się realny. Gospodarka może mieć problemy.
Koniec ze stopniową poprawą nastrojów konsumenckich, obserwowaną od listopada do stycznia - wynika z najnowszych badań GfK. Zgodnie z najnowszym raportem za luty, nastroje stały się znacznie gorsze, niż w ostatnich miesiącach. Problemem jest przede wszystkim wzrost cen w Polsce.To oznacza, że polska gospodarka będzie dalej spowalniała a klienci przestaną jeszcze bardziej wydawać pieniądze.
Inflacja w strefie euro: wspólna waluta będzie się umacniać
Euroinflacja w lutym 2023 r. wyniosła 8,5 proc. wobec 8,6 proc. odnotowanych w styczniu 2023 r. Prognozy analityków mówiły o drożyźnie na poziomie 8,2 proc.
Podatek od nadmiarowych zysków staje się faktem
Podatek od nadmiarowych zysków dla spółek górniczych i paliwowych jest już niemal pewny. Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin poinformował, że rząd pracuje nad takim rozwiązaniem – szczegóły na temat regulacji, która w zeszłym roku wywołała niemałą aferę, mamy poznać w marcu.
Chiny, USA i globalna walka o dominację. Rozwój może kosztować nawet 45 bilionów dolarów
Od 15 do nawet 45 bilionów dolarów może kosztować światową gospodarkę biznesowe rozstanie USA i Chin. Polityka Joe Bidena oraz chińskiej partii komunistycznej doprowadzi do poważnych wstrząsów. Polski biznes musi szykować się na ich konsekwencje. Oto analiza firmy Kearney, co już dziś należy zrobić, by nie obudzić się z ręką w nocniku.
Gi Group: Zainwestujemy 100 mln w akwizycje biznesów na rynku HR
Włoska firma Gi Group działająca na rynku HR ogłosiła nową strategię rozwoju. W tym roku firma obchodzi 25-lecie istnienia, ale jak deklarują jej szefowie, mimo zmieniającej się sytuacji na światowych rynkach, potencjał do rozwoju wciąż jest widoczny. Także w Polsce. W tym celu planowane są naprawdę duże przejęcia biznesów.
Rynkowe chciejstwo. Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
Pojawiły się opinie, że dotychczasowe szalone wzrosty indeksów giełdowych to pułapka hossy. Bo wcale nie ma pewności, że inflacja w drugiej połowie roku odpuści.
Warszawa podejmuje walkę z mikrokawalerkami
Władze miasta nie chcą uznać 157 "mieszkań" na słynnym warszawskim osiedlu, które jest podawane w mediach za przykład rasowej patodeweloperki.
Kto się z groszem nie liczy, tego bieda wyćwiczy - nowa rzeczywistość startupów
Po szaleństwie inwestycyjnym z lat 2020–2021 nie ma już śladu, a coraz więcej startupów zwalnia ludzi i na próżno szuka finansowania. W dodatku pojawiło się nowe, realne zagrożenie – wstrzymanie potoku publicznych pieniędzy.
Eurostat prostuje: przyjęcie euro nie podniosło cen w Chorwacji
Przyjęcie euro przez Chorwatów nie tylko ograniczyło inflację, ale też nie przyniosło znaczących podwyżek - informuje Eurostat. Politycy, którzy próbują wmówić Polakom, że przyjęcie euro przez Chorwację wykoleiło portfele obywateli tego kraju po prostu kłamią.
Podaruj mi trochę Azji. Jak K-pop odmienia polską popkulturę i biznes
Jeśli masz w rodzinie nastolatkę, z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że całkiem nieźle orientujesz się, czym jest K-pop. Jeśli nie, zapewne wkrótce usłyszysz o koreańskim popie, gdyż tamtejsi twórcy coraz skuteczniej sięgają po umysły i portfele słuchaczy również w Polsce.
GUS: Coraz lepsze nastroje konsumentów
Choć nastroje konsumentów są niższe niż przed rokiem to od kwartału systematycznie się poprawiają - wynika z nowych danych Głównego Urzędu Statystycznego.
Nowa nadzieja. Ukraina otwiera drzwi polskim przedsiębiorcom
Jeszcze pół roku temu raczej nikt w polskim biznesie nie zastanawiał się, czy powrót do Ukrainy będzie możliwy. Dziś jest – mimo trwającej wojny – nasz sąsiad szykuje się do otwarcia drzwi polskim przedsiębiorcom.
Kryzys? Nie na rynku luksusowych aut
Polacy kupili w minionym roku najwięcej samochodów klasy premium w historii. Za takie auta uznaje się maszyny sprzedawane za co najmniej 150 tys. złotych.
Mikołaj Kopernik - liberał czy socjalista? Wywiad z Wojciechem Orlińskim
Mikołaj Kopernik z całym przekonaniem twierdził, że inflacja jest szkodliwa. Niestety, całkowicie go zlekceważono – mówi Wojciech Orliński, dziennikarz, publicysta i pisarz, autor biograficznej książki „Kopernik. Rewolucje”.
Podróżni skazani na Pendolino? "Nawet 404 zł w jedną stronę"
Dziś, 11 stycznia, wchodzi w życie wielka podwyżka cen biletów PKP. Przykładowo połączenie z Krakowa do Kołobrzegu w pierwszej klasie to koszt 404 złotych w jedną stronę przy cenie dla drugiej klasy na poziomie 264 zł. To zdecydowanie więcej, niż za podróż kolejami płacą Niemcy.
Połowa pracujących Ukraińców wróci do kraju po wojnie
Nowe badanie potwierdza wcześniejsze deklaracje naszych sąsiadów ze Wschodu. Kiedy wojna się skończy, połowa Ukraińców pracujących tymczasowo w Polsce deklaruje powrót do ojczyzny. Jednak 25 proc. tej grupy już teraz podjęła decyzję, że nie wróci w rodzinne strony.
Pilne: UOKiK kontra Orlen - postępowanie za zawyżanie cen paliw
Czy na stacjach paliw państwowego kolosa klienci byli oszukiwani poprzez zawyżanie cen paliw? Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wszczęciu postępowania ws. sytuacji na rynku paliwowym w Polsce.
„Byki” czekają za rogiem. Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
RPP postąpiła słusznie, nie podnosząc stóp procentowych. Mocno potaniały surowce, jest więc olbrzymie prawdopodobieństwo, że inflacja w okolicach marca–kwietnia znacznie się zmniejszy. A 2023 r. może być dużo lepszy dla posiadaczy akcji i dla funduszy dłużnych.
W co inwestować w 2023 roku
Jeśli inflacja naprawdę wyhamuje, może to być dobry rok dla obligacji oraz dla metali szlachetnych. Historia uczy, że osiągnięcie przełomowego punktu w polityce monetarnej bywa za to niebezpieczne dla rynków akcji. Stopy z najmu mogą być atrakcyjne, a krezusi z wolną gotówką, mogą szukać okazji do przejęcia wyprzedawanych kolekcji. To będzie więc rok wielu okazji.
Akcje światowych gigantów w Warszawie
Allianz, BMW, Mercedes Benz, Siemens i Volkswagen. Tymi akcjami możesz handlować na giełdzie w Warszawie. I to notowanymi w złotych przez co nie ponosisz ryzyka walutowego.
Globalne Wealth Management w Santander Bank Polska
Czym jest bankowość prywatna i jak wygląda wsparcie przy zakupie dóbr luksusowych – opowiada Wojciech Sieńczyk, dyrektor obszaru Wealth Management i dyrektor Santander Biuro Maklerskie.
Wracamy do prognoz na 2022 rok. Czy się sprawdziły?
Do końca roku zostało nam jeszcze kilka dni. Kiedy wszyscy prześcigają się w prognozowaniu, co wydarzy się w najbliższych miesiącach, my postanowiliśmy najpierw zająć się tym, czy trafnie przewidzieliśmy to, co wydarzyło się w 2022 roku. Od razu uwaga - wojny nie przewidzieliśmy, ale mimo to możemy pochwalić się kilkoma naprawdę dobrymi "strzałami".
GUS potwierdza zapaść budownictwa
W listopadzie rozpoczęto budowę prawie o połowę mniej mieszkań niż w analogicznym okresie w zeszłym roku.
Branża beauty kryzysu się nie boi?
Mimo pogarszającej się kondycji finansowej polskich firm nie wszystkie branże równo cierpią problemy. Branża beauty, jako jedna z niewielu, zdaje się nie odczuwać kryzysu gospodarczego.
Spadek inflacji w strefie euro - europejska waluta odbija
Eurostat potwierdza spadek inflacji HICP w strefie euro w listopadzie. Przed miesiącem zaliczyła rekordowo wysoki dwucyfrowy poziom.
Chińska gospodarka w odwrocie. Technologiczni giganci przeniosą fabryki?
Ostatnia fala protestów, wprowadzenie zasady zero COVID, łamanie praw pracowników i brak stabilności militarnej spowodowały, że coraz więcej firm myśli o opuszczeniu Chin. Zyskać mogą na tym inne azjatyckie rynki - mówi się szczególnie o Wietnamie oraz Indiach.
Tesla znów traci. Cena akcji w dół o 48 proc.
Przed kwartałem inwestorzy byli pewni prognozy wzrostu Tesli. Tymczasem cena akcji spółki Elona Muska spadła o 48 proc.
Szwajcaria podnosi stopy procentowe
Szwajcarski Bank Centralny podniósł stopy procentowe o kolejne 50 punktów bazowych. To najwyższy poziom od 2008 roku.
Jedziesz na święta? Zatankuj teraz!
Eksperci ostrzegają przed sztucznie drożejącym paliwem w okresie świątecznym. Spodziewają się drożyzny i radzą, żeby nie czekać z tankowaniem do wigilii. Mimo niższych cen za baryłkę ropy Polacy wciąż płacą zawyżone ceny na stacjach benzynowych.
Debata „Inwestycje w trudnych czasach”
Około 33 proc. firm twierdzi, że kolejne miesiące będą dla nich gorsze od poprzednich jeśli chodzi o kondycję finansową. Co zrobić? Jak żyć? Może inwestycje, także w trudnych czasach, nie są wcale kulą u nogi? O to zapytaliśmy ekspertów podczas specjalnej debaty „Inwestycje w trudnych czasach”.
Wojny streamingowe. Jak platformy streamingowe próbują zawojować polski rynek?
Netflix i Disney+ kojarzysz na pewno, ale czy wiesz, że w Polsce działa również FlixClassic oferujący dostęp do kilkuset klasyków kina, oraz DAZN, dzięki któremu obejrzysz ważne walki bokserskie? Serwisów streamingowych nad Wisłą przybywa, ale czy naprawdę jesteśmy łakomym kąskiem dla rozrywkowych potentatów?
Ostatnie tchnienie mikrokawalerek?
Resort rozwoju planuje zaostrzyć przepisy i ukrócić coraz bardziej patologiczne zachowania deweloperów. Jednak w Polsce główny problem polega na niestosowaniu się do już istniejących regulacji. Brakuje instrumentów wywierania presji na potentatach mieszkaniowych.