Wydanie 11/2016 (14) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 11/2016 (14)

Data publikacji: 19.10.2016

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 11/2016 (14)

12

Ludzie

Chcieli budować porządne łodzie

Piotr i Wojciech Kotowie żeglowali od dziecka, a potem założyli firmę Delphia Yachts – dziś największego w Polsce producenta jachtów żaglowych i jednego z czołowych w naszym regionie. Nadal pływają, choć na niektóre wymarzone rejsy nie mają już czasu.

16

Ludzie

Domy jak z klocków Lego

Rebel Module, rodzinna firma Krzysztofa i Magdaleny Droszczów, podbija Polskę, Niemcy i Skandynawię, stawiając niedrogie ekologiczne domy według autorskiej technologii. Wymyślili własne klocki.

18

Ludzie

Słupski Ojciec Chrzestny

Andrzeja Twardowskiego, doświadczonego przedsiębiorcę i zarazem prezesa klubu koszykarskiego Energa Czarni Słupsk, znają chyba wszyscy na Pomorzu Środkowym. U progu nowego wieku postawił na nogi upadające, w brzydki sposób, sportowe przedsięwzięcie i teraz kibice emocjonują się jego medalowymi, rok w rok, sukcesami.

20

Rynki

Bądź w okolicy, z którą cię kojarzą

Kiedy w 2014 r. Mike Rai założył Falafel Bejrut, nie miał nic, poza determinacją i pomysłami. Za pożyczone pieniądze kupił wózek na hot dogi, który przerobił, by sprzedawać wegańskie dania pod Halą Mirowską. Dziś jego falafel uważany jest za najlepszy w Warszawie, a pod charakterystycznym logo z odwróconymi „F” i „b” działają już dwie restauracje.

22

Rynki

Gry w locie wznoszącym

Polscy twórcy gier wideo radzą sobie świetnie, ale rząd chce ich jeszcze wesprzeć, szczególnie nowe firmy i pomysły. Zdaniem przedsiębiorców, skoro już faktycznie chce pomóc, powinien to robić bardziej adekwatnie do potrzeb „growego” przemysłu. Bo na razie się z nimi rozmija.

27

Rynki

Mieć to, czego inni nie mają

Rośnie u nas rynek kosmetyków naturalnych, w znacznym stopniu dzięki ambitnym rodzimym przedsiębiorstwom. Takim jak Stara Mydlarnia, która od kilkunastu lat stale zwiększa swoją obecność w dużych i mniejszych miastach, oferując klientom klimat luksusowego, domowego spa.

34

Ludzie

Nie bójmy się CETA

Traktat handlowo-inwestycyjny z Kanadą budzi takie emocje jak TTIP. W Europie organizowane są przeciw niemu masowe demonstracje. Tymczasem na umowie tej możemy skorzystać, zwłaszcza małe i średnie firmy oraz eksporterzy żywności. A lęki przed zalaniem nas przez GMO, przed wzmożonym dyktatem chciwych korporacji i wydajnym kanadyjskim rolnictwem są mocno przesadzone.

38

Ludzie

Najbardziej imponują mi udane transformacje

O tym, że startupom jest łatwiej, bo budują swój biznes od zera, a dinozaury muszą przejść trudy transformacji, jeśli nie chcą wyginąć w świecie, w którym rządzi doświadczenie użytkownika, z Magdaleną Dziewguć, szefową Google for Work na Polskę, Czechy i Słowację, rozmawiają Dorota Goliszewska i Alicja Hendler.

61

Finanse

Mieszkaniowy zawrót głowy

Na warszawskim rynku mieszkaniowym buduje się rekordowo dużo. Przyczyna? Kończący się program MdM. Teraz, by utrzymać ten pozytywny trend, deweloperzy szukają nowych pomysłów.

64

Finanse

Im bardziej na zachód, tym większe pieniądze

Tylko 3 proc. polskich startupów jest zarejestrowanych za granicą. Ale ten odsetek będzie rósł, bo coraz więcej z nich planuje, że sięgnie po finansowanie przez fundusze venture capital. A o to łatwiej w Berlinie, Nowym Jorku, Londynie i Paryżu niż w Warszawie.

67

Moja firma

Telefon zamiast karty? Sprzedawco – bądź gotów

Aż 7,5 mln smartfonów sprzedano w Polsce tylko w ubiegłym roku – wyliczyła firma IDC. Potencjalnie każdy posiadacz takiego urządzenia może być zainteresowany tym, aby w sklepie, zamiast gotówką lub kartą, płacić nim za zakupy. Akceptacja mobilnych płatności powoli staje się w handlu koniecznością.

70

Marketing

Szczegół A, szczegół B, a jaka różnica

Testy A/B pomagają ustalić, co konkretnie, jeśli chodzi np. o wygląd strony www firmy, przekłada się na poprawę jej biznesowych wyników. Żeby je przeprowadzić, nie trzeba mieć specjalistycznej wiedzy ani dużych pieniędzy. Wystarczy przestrzegać prostych zasad.

74

Startupy

Anatomia ochrony laptopa

Przenośne komputery ułatwiają prowadzenie biznesu, ale nie można z nich korzystać tak po prostu. Trzeba zabezpieczyć zapisane na nich dane, tym bardziej że mobilny sprzęt łatwiej stracić. Oto kluczowe obszary, które warto chronić, i niektóre pomocne rozwiązania.

78

Prawo i podatki

Spółka dla startupu

Dzięki PSA stworzymy spółkę, która będzie prosta, założyciele nie będą czuli się zagubieni, a formuła stanie się wygodna dla funduszy – zapowiada w rozmowie z Adamem Mielczarkiem Artur Granicki, radca prawny, partner kancelarii SGP LEGAL Snażyk Granicki i członek zespołu ds. PSA przy Ministerstwie Rozwoju.

80

Akademia przedsiębiorczości

Planujemy budżet – rzetelnie i przyjemnie

Postanawiamy „iść na swoje”. Opowiadamy o naszym pomyśle, snujemy piękne plany, czytamy, jak udało się osiągnąć sukces wielkim i bogatym. Ale wzdragamy się przed analizą finansową naszego przedsięwzięcia. Za matematyką nie przepadamy, a zaawansowane funkcje Excela to jakaś czarna magia. Ekspert na pewno zrobi to lepiej... Nie!

84

Fajrant

Historie spod warstwy ziemi

Ta pasja pochłania bez reszty. Kusi wyobraźnię kolejnymi wyjątkowymi znaleziskami. Stanowisko czy status nie mają znaczenia – wszyscy poszukiwacze skarbów mają równe szanse wobec niewiadomej. I równie trudno być im w Polsce prawdziwym odkrywcą.

88

Fajrant

Świat od kuchni

Sushi nauczyłem się robić w Japonii na kursie w Tokyo Sushi Academy. Sztukę przygotowywania tadżinu pokazali mi Marokańczycy z Marrakeszu, a ravioli, z własnoręcznie przygotowanego ciasta, lepiłem pod okiem włoskiej mammy – szefowej rodzinnej restauracji i pensjonatu agroturystycznego w regionie Emilia-Romania.

94

Fajrant

Po co ci ten kłopot, bracie?

Osobiście nie widzę w debiucie giełdowym nic prestiżowego. Prawdziwie dobre, wzrostowe spółki giełdę omijają. Elita polskiego biznesu jest poza rynkiem publicznym, bo niewiele on daje, a stwarza liczne uciążliwości i ryzyka.

96

Fajrant

Chmura dla czterech

Ponad połowa rynku usług w chmurze obliczeniowej jest kontrolowana przez cztery firmy. Wszystkie pochodzą z USA. Każda z nich chce zwiększyć swój udział w tym torcie.

98

Fajrant

10 wyjątkowych miejsc na narty

Pomysł, by na dwóch deskach zsuwać się po śniegu dla przyjemności, pojawił się pod koniec XIX w. W kolejnym stuleciu ruszono z urządzaniem tras i zbrojeniem ich w wyciągi. Ośrodków przybywało, zaostrzała się konkurencja. Dziś mamy mnóstwo fantastycznych miejsc, a wiele z tych, które zapisały się w dziejach narciarstwa, wciąż pozostaje w czołówce. Oto kilka z nich.

108

Fajrant

Całkiem nie z tego świata

Duchy, białe damy i czarni rycerze to normalna obsada każdego zamku. Jest to tak oczywiste, że obiekt bez półprzezroczystego opiekuna wydaje się co najmniej dziwny. Na szczęście w zamkach dolnośląskich życie pozagrobowe kwitnie, bo ich właściciele mieli wyjątkowo złą reputację. Można zacząć się bać.

112

Fajrant

Przyjemność dla każdego

Spa przestało już być luksusem zarezerwowanym dla najbogatszych. W ciągu ostatnich kilkunastu lat powstało wiele różnorodnych obiektów, na każdą kieszeń. Można wybierać spośród day spa, medical spa, resort spa czy holistic spa. Pozostaje jednak pytanie, co kryje się pod tymi dziwnie brzmiącymi nazwami?

116

Fajrant

Jedziesz na narty – ubezpiecz się

Do ubezpieczeń związanych z zimowym wyjazdem na narty czy deskę trzeba podejść z należną im uwagą. O czym na pewno pamiętać? Najważniejsze informacje znajdziecie poniżej. Przydadzą się one zresztą wszystkim, nawet tym, którzy wybierają się do ciepłych krajów.