Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Marzec 2024
Najnowsze zmiany w prawie, fot. Shutterstockz miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 3/2024 (102)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
Postępowanie egzekucyjne w administracji
25 marca wejdzie w życie Ustawa o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja wprowadza m.in.
zmodyfikowaną definicję wynagrodzenia przez które rozumie się wynagrodzenia oraz inne świadczenia pieniężne związane z pracą lub funkcją wykonywaną przez zobowiązanego na podstawie stosunku pracy oraz innej podstawie, jeżeli z tego tytułu zobowiązany otrzymuje okresowe świadczenia pieniężne, w tym świadczenia pieniężne przysługujące z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, wypłacane przez pracodawcę w okresie zatrudnienia, a także w okresie 12 miesięcy od dnia rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy
świadczenie pieniężne przysługujące z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa wypłacane przez pracodawcę podlega egzekucji w zakresie określonym w przepisach o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
wierzyciel może nie podejmować czynności zmierzających do zastosowania środków egzekucyjnych, jeżeli wysokość należności pieniężnej nie przekracza dziesięciokrotności kosztów upomnienia, chyba że okres do upływu terminu przedawnienia należności pieniężnej jest krótszy niż sześć miesięcy
wierzyciele, organy egzekucyjne, sądy, organy prokuratury, CBA, biura informacji kredytowej oraz biura informacji gospodarczej po przeszukaniu Rejestru Należności Publicznoprawnych będą mogły automatycznie uzyskiwać dane zobowiązanego po uzyskaniu zgody organu prowadzącego rejestr
zrezygnowano z klauzuli organu egzekucyjnego o skierowaniu tytułu wykonawczego do egzekucji administracyjnej, stosowanego zarówno w egzekucji należności pieniężnych, jak i obowiązków o charakterze niepieniężnym
organ egzekucyjny (naczelnik urzędu skarbowego) będzie mógł żądać różnych danych o majątku małżonka dłużnika z banków (dotyczyć to będzie również dłużników samorządowych np. z podatku od nieruchomości)
organ egzekucyjny ogłaszając o licytacji przez obwieszczenie, nie będzie do publicznej wiadomości podawał adresu zobowiązanego, tylko imię i nazwisko lub nazwę zobowiązanego, którego ruchomość ma być przedmiotem licytacji
wierzyciel przekazuje organowi egzekucyjnemu wraz z wnioskiem egzekucyjnym i tytułem wykonawczym także dane małżonka oraz dane podmiotu niebędącego zobowiązanym, który uzyskał korzyść majątkową.
Zawody medyczne
26 marca zacznie obowiązywać Ustawa o niektórych zawodach medycznych. Reguluje ona wykonywanie, rozwój zawodowy i odpowiedzialność zawodową zawodów medycznych, które dotychczas nie były objęte regulacjami ustawowymi. Dotyczy to zawodów:
asystentka stomatologiczna
elektroradiolog
higienistka stomatologiczna
instruktor terapii uzależnień
opiekun medyczny
optometrysta,
ortoptystka
podiatra
profilaktyk
protetyk słuchu
technik farmaceutyczny
technik masażysta
technik ortopeda
technik sterylizacji medycznej
terapeuta zajęciowy
Część przepisów ustawy odnosić się będzie również do dietetyków pracujących na kontraktach z NFZ, ale nie będą oni wpisywani do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Rejestr ten prowadzić będzie minister właściwy do spraw zdrowia, a wpisu dokonuje właściwy wojewoda. Opłata za złożenie wniosku o wpis do rejestru wynosi 100 zł.
Zgodnie z ustawą osoba wykonująca zawód medyczny będzie traciła uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego w przypadku:
• utraty albo ograniczenia zdolności do czynności prawnych
• pozbawienia praw publicznych
• prawomocnego skazania za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe
• pozbawienia uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego
Zawód medyczny wymieniony w ustawie osoba może wykonywać:
• na podstawie umowy o pracę lub
• w ramach stosunku służbowego lub
• na podstawie umowy cywilnoprawnej lub
• w ramach wolontariatu
– w zakładzie leczniczym lub
• jako przedsiębiorca będący podmiotem leczniczym albo
• jako przedsiębiorca niebędący podmiotem leczniczym
Określone zostały także uprawnienia (np. prawo posługiwania się tytułem odpowiadającym nazwie zawodu medycznego, prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta) i obowiązki związane z wykonywaniem danego zawodu medycznego (np. obowiązek przestrzegania praw pacjenta i informowania pacjenta o jego prawach).
Przepisy ustawy określają także zasady odpowiedzialności zawodowej. W ostateczności orzeczenie kary pozbawienia uprawnienia do wykonywania zawodu medycznego będzie powodowało skreślenie z rejestru bez prawa ubiegania się o ponowny wpis przez 10 lat od dnia uprawomocnienia się orzeczenia. Ustawa reguluje także kwestie zatarcia orzeczonej kary z mocy prawa.
Karze grzywny podlegać będzie również samo posługiwanie się tytułem, a także wykonywanie określonego w ustawie zawodu medycznego bez posiadania stosownych uprawnień.
--------------------------------
5
Wpłata podatku VAT za luty oraz złożenie deklaracji VAT-14.
7
Opłacenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej za luty.
Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w lutym od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy o pdop.
Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w lutym od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz przekazanie CIT-7.
Opłacenie przez spółkę przejmującą zryczałtowanego podatku od dochodu.
Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków PIT-NZ i PIT-NZS oraz wpłata podatku należnego.
Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków CIT-NZ za luty oraz wpłata podatku należnego.
11
Złożenie zgłoszenia INTRASTAT za luty.
15
Składka ZUS za luty – płatnicy składek posiadający osobowość prawną.
Opłacenie podatku od nieruchomości i leśnego za marzec i I raty podatku rolnego – dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych oraz spółek nieposiadających osobowości prawnej.
Wpłata I raty podatku od nieruchomości, podatku leśnego oraz podatku rolnego – osoby fizyczne.
Wpłata na Pracowniczy Plan Kapitałowy za luty.
Złożenie sprawozdania i wniesienie opłaty produktowej za opakowania za 2023 r.
20
Składka ZUS za luty – pozostali płatnicy składek.
Wpłata za luty pobranych zaliczek od przychodów ze stosunku pracy.
Wpłata za luty zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i od osób prawnych – podatek PIT i CIT.
Wpłata za luty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Wpłata przez płatników wymienionych w art. 41 ustawy o pdof pobranych zaliczek za luty na podatek dochodowy lub zryczałtowanego podatku dochodowego.
Wpłata za luty na PFRON.
Wpłata za luty podatku dochodowego od przychodów z tytułu własności środka trwałego (nieruchomość, której wartość początkowa przekracza 10 mln zł).
Wpłata przez spółkę dominującą reprezentującą podatkową grupę kapitałową, zaliczki na podatek za luty.
Wpłata za luty podatku dochodowego od przekazanego lub postawionego do dyspozycji przez fundację rodzinną bezpośrednio lub pośrednio świadczenia lub mienia.
Wpłata należnego zryczałtowanego podatku przez: • podatnika wymienionego w art. 17 ust. 1 ustawy o pdop, jeżeli w lutym dochód z dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wydatkował niezgodnie z przeznaczeniem określonym w oświadczeniu CIT-5 • spółkę, która w lutym utraciła prawo do zwolnienia zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o pdop.
Wpłata za luty zaliczki na podatek dochodowy od dochodu ze zbycia praw do spółki nieruchomościowej oraz złożenie deklaracji PIT-ISN i CIT-ISN.
Wpłata ryczałtu za luty od dochodu spółki z tytułu ukrytych zysków i wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą albo zmiany wartości składników majątku (tzw. estoński CIT).
Złożenie we właściwym dla rozliczania podatku VAT urzędzie skarbowym zbiorczej deklaracji miesięcznej (DRA-1) za luty przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych.
25
Opłacenie podatku VAT za luty oraz wysłanie deklaracji VAT-8, VAT-9M, VAT-12.
Wysłanie pliku JPK_V7M za luty.
Wysłanie pliku JPK_V7K (część ewidencyjna).
Wpłata podatku akcyzowego za luty oraz złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego. Termin dla deklaracji VAT-UE za luty.
Wysłanie deklaracji VAT-13 za luty przez przedstawiciela podatkowego.
Przekazanie do PFRON dokumentów dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za luty.
Rozliczenie podatku cukrowego za luty. Rozliczenie podatku od sprzedaży detalicznej PSD-1 za luty. 31
Wpłata ryczałtu i złożenie deklaracji CIT-8E wraz z załącznikiem CIT/EZ od dochodu spółki, tzw. estoński CIT za 2023 r.
Wysłanie urzędowi skarbowemu (drogą elektroniczną) oraz podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych niemającemu siedziby lub zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej informacji (IFT-2R ) o wysokości uzyskanego przychodu (dochodu) za 2023 r.
Zgłoszenie do ZUS danych (ZUS ZSWA) za 2023 r. o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Złożenie deklaracji dla rozliczenia podatku VAT w zakresie procedury importu VII-DO za luty. Wniesienie opłat z tytułu korzystania ze środowiska za 2023 r.
Przekazanie do PFRON przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą wniosku o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za styczeń. Termin złożenia deklaracji VAT-11.
Więcej możesz przeczytać w 3/2024 (102) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.