Finanse
Jak zmiany klimatyczne wpływają na gospodarkę? Trudno o optymizm
49 stopni Celsjusza odnotowano w miasteczku Lytton w Kanadzie, które na mapie znajduje się geograficznie wyżej niż Warszawa. Choć ta anomalia dziś nie wpłynęła na produkcję żywności, długoterminowo wpłynie. Już dziś ceny niektórych produktów rolnych oszalały. Przed tą zbliżającą katastrofą można się (choć trochę) zabezpieczyć.
Spółki dywidendowe biją rynek. Oto sposób, jak zarabiać więcej niż polska giełda
Rok po pandemii indeksy giełdowe są wyraźnie wyżej niż w czasie paniki, a zarabianie na wzrostach cen akcji nie było wielką sztuką. Ale spółki dywidendowe zyskały dwa razy więcej niż WIG. W skali pięciu lat przewaga jest 3,5-krotna.
Deutsche Bank ostrzega przed globalną "bombą zegarową" z powodu rosnącej inflacji
Deutsche Bank obawia się, że czeka na kryzys spowodowany inflacją. "Skutki mogą być katastrofalne, szczególnie dla tej klasy społecznej, która radzi sobie najsłabiej" - twierdzą ekonomiści.
Srebrne pokolenie daje zarobić. Jak można zarobić na zmianach demograficznych?
Do 2050 r. liczba osób powyżej 65. roku życia w Polsce podwoi się i przekroczy 10 mln. Już obecnie na emeryturę przechodzi pokolenie powojennego wyżu. Na demografii też można zarabiać, choć nie jest to najłatwiejszy sposób pomnażania kapitału.
Programy unijne - kto może z nich skorzystać?
Nie złożymy już wniosków na środki z Tarczy 2.0, ale firmy MSP ciągle mogą starać się o finanse z Unii Europejskiej. Pokazujemy, jakie programy są obecnie realizowane i kto może z nich skorzystać.
Raport: Finansowanie dla firm. Jak działają aniołowie biznesu?
Leasing, faktoring czy kredyt to dość standardowe, znane od lat źródła finansowania biznesu. Wesprzeć nas mogą też aniołowie biznesu czy fundusze venture capital. A także zwykli zjadacze chleba, którzy inwestują poprzez platformy crowdfundingowe.
Naucz się szukać pieniędzy - jak stworzyć jednorożca?
Już 10 polskich spółek ma szansę zostać jednorożcem. To m.in. Brainly DocPlanner, Iceye, Booksy, Cosmose AI. W większość z nich zainwestował PFR.
Raport: Finansowanie dla firm. Lepsza płynność dzięki sprzedaży faktur
Faktoring, choć nie jest bez wad, może pomóc firmie zachować płynność finansową, co jest szczególnie doceniane w niektórych branżach. Kiedy warto zdecydować się na takie finansowanie? I jakich błędów nie popełniać.
Raport: Finansowanie dla firm. Kupić czy wziąć w leasing?
Samochody, maszyny rolnicze i budowlane, sprzęt biurowy, a nawet rowery. Leasing cieszy się sporą popularnością wśród polskich firm. W porównaniu z innymi źródłami finansowania jest tani i daje korzyści podatkowe. Kupić czy wziąć w leasing?
Jak wzbogać się na wzroście inflacji lub samej jego groźbie
Po latach spokoju ryzyko przyspieszenia wzrostu cen znów staje się przedmiotem zażartych dyskusji ekonomistów. Głośnej na tyle, że jej echa dotarły na rynki finansowe – od sierpnia 2020 r. rośnie rentowność obligacji USA. W ślad za tym pojawiła się też szansa na nieprzeciętne zyski, znacznie przewyższające tempo wzrostu cen w gospodarce.
Leasing pomaga wygrać z pandemią. Jakie wyzwania stoją przed rynkiem?
W ramach odbudowy potencjału, w ciągu najbliższych 2–3 lat, inwestycje i ich finansowanie będą stanowiły podwaliny dla przyszłości i innowacyjności polskiej gospodarki. Zwycięzcami będą te firmy, które trudny czas pandemii wykorzystają do głębokich zmian i rewizji swoich strategii, dla których model przedkowidowy przestał być efektywny.
Leasing przedsięwzięć biznesowych - finansowanie na niepewne czasy
Kiedy decydujemy się na leasing przedsięwzięć biznesowych, warto brać pod uwagę nie tylko cenę. Równie ważny jest zaufany leasingodawca, wsparcie firmy leasingowej w transakcji czy możliwość wyboru różnych opcji np. gwarancji niezmienności wysokości rat.
Faktura powinna być opłacona na czas. A jeśli nie jest?
Miała wpłynąć płatność, ale ciągle jej nie ma. Faktura wystawiona już miesiąc temu, podatki trzeba płacić, a kontrahent spóźnia się z przelewem. Co zrobić?
Biznes i nauka. Czy tak będzie wyglądać przyszłość polskiej gospodarki?
Oszczędzanie wody, energii, recykling, nowe technologie materiałowe – nad takimi, może niezbyt spektakularnymi, ale potencjalnie bardzo opłacalnymi rozwiązaniami pracują wspólnie polskie firmy i naukowcy. Coraz większe znaczenie ma interdyscyplinarne podejście. Rola współpracy pomiędzy biznesem a nauką rośnie.
Smart pożyczka to dobre rozwiązanie "na chwilę". A co potem?
Smart pożyczka, często też określana pożyczką darmową, to niezła alternatywa dla kredytu gotówkowego. Czasami możemy w ten sposób się "poratować", niemniej nie jest to rozwiązanie, na którym warto polegać długoterminowo.
Pieniądze Unii? Trzeba uzbroić się w cierpliwość
Firmy mogą pozyskiwać finanse z UE, jednak składanie wniosków jest skomplikowane. Do tego na decyzję często trzeba czekać nawet kilka miesięcy.
Raport Bezpieczna Firma. Ubezpieczenia rosną na pandemicznej fali
Prosto, szybko i kompleksowo. Polskie firmy coraz chętniej się ubezpieczają, przerzucając ryzyko z niemal każdej dziedziny działalności: od majątku po zdrowie pracowników. A i na rynku dochodzi do przetasowań.
Inwestycje w polską naukę. Dodatkowe 350 mln złotych na projekty
Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy (OPI PIB) opublikował listę projektów inwestycyjnych z sektora nauki, które wybrano do dofinansowania. Dzięki zwiększeniu budżetu o prawie 350 mln złotych, możliwa będzie realizacja sześciu inicjatyw realizowanych przez krajowe ośrodki badawcze. W sumie wartość dofinansowania przekracza miliard złotych.
Kukurydza szczególnie pożądanym towarem. Można na niej zarobić
Globalna produkcja i konsumpcja żywności tworzą siły wrażliwe nawet na niewielkie zakłócenia – ubytek 1 proc. produkcji zostanie szybko dostrzeżony przez rynki finansowe. Można na tym zarobić (lub po prostu się chronić), także nie ruszając się z GPW.
Jak poprawnie wyliczyć ROI i dlaczego to nie takie proste
ROI, czyli zwrot z inwestycji, to jeden z najważniejszych wskaźników w biznesie. Dowiedz się jak uniknąć błędów podczas jego obliczania.
Akcje CD Projekt raczej nie wrócą do poziomu z grudnia 2020
A przynajmniej nie w najbliższym czasie. Przy kursie ok. 255 zł, akcje CD Projekt raczej nie wzrosną już do poziomu ok. 440 zł z grudnia ub.r. Wszystko przez grę Cyberpunk 2077?
Bitcoin jest wart 1 bilion dol. Zobacz kurs na wykresie
W grudniu ub.r. pojedynczy bitcoin był wart 23 tys. dol. Obecnie, pod koniec lutego, jest to już niemal 50 tys. dol.
Rynek kryptowalut rośnie w siłę. Czeka nas bitcoinmania?
Posiadanie kryptowalut, niezależnych od banków centralnych, daje iluzję odporności na odkładany z roku na rok krach systemu finansowego. Ale jego podstawa jest taka sama jak walut fiducjarnych – wiara w to, że jest coś wart.
Faktoring wchodzi na nowe tory
Jeszcze nigdy polskie przedsiębiorstwa nie były tak płynne. W ostatnich miesiącach firmy zostały zalane pieniędzmi, ale mimo to są ostrożne i szukają pomysłów na dodatkową poprawę płynności. Widzą ją w faktoringu.
Fala elektromobilności przybiera na sile
Programy rządowe wspierają zakupy pojazdów elektrycznych. Ciekawe produkty mają także instytucje finansowe. Wszystko po to, by zwiększyć poziom ochrony środowiska.
Raport Finansowanie Firmy. Jak odetkać kurek z pieniędzmi
Nie płacisz kontrahentom? Będziesz miał problem! Walka z zatorami płatniczymi staje się jednym z priorytetów rządu i UOKiK. Odczuwają to już wielkie firmy.
Raport Finansowanie Firmy. Zdążyć z pomocą
Kryzys uderza z podwójną siłą. Rząd w oficjalnych wystąpieniach podkreśla, że przedsiębiorcy mają o wiele więcej pieniędzy niż przed pandemią. Czy to wystarczy na przetrwanie?
Raport Finansowanie Firmy. Co nowego mają banki
W dobie pandemii instytucje finansowe skupiają się przede wszystkim na digitalizacji swoich usług. Ale nowych rozwiązań dla firm nie brakuje.
Raport Finansowanie Firmy. Co zawiera nowa tarcza
Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla dużych firm, zwolnienie ze składek ZUS, czynsz za złotówkę – tak rząd chce walczyć ze skutkami pandemii. Swoje programy przygotowali też włodarze miast.
Raport Skąd pieniądze na biznes. Masz zatory w firmie? Musisz działać
Masz problem z przeterminowanymi fakturami i zatorami płatniczymi? Następnym razem sprawdź swego kontrahenta, a tego, który ci nie płaci wpisz na listę dłużników. W ten sposób pomożesz sobie i innym. Ci którzy tak robią, obniżają zatory w swoich firmach.
Ostatni dzwonek na pozyskanie pieniędzy z Unii. Złap okazję! [RAPORT]
Końcówka ostatniego roku unijnej perspektywy finansowej to dla firm chcących pozyskać granty na rozwój okres posuchy. Można go jednak potraktować jako czas łapania okazji.
Płynność finansowa w burzliwych czasach. Praktyczny poradnik dla firm
Niejeden silny kryzys podziałał uzdrawiająco na rozliczenia między firmami. Tak też stało się i w tym roku. Jednak ten kij ma dwa końce: mądre zarządzanie odbiorcami dotyczące płatności, ale też zachowanie samemu płynności i wypłacalności. Podpowiadamy kilka sposobów na jedno i drugie.
Inflacja nie odpuszcza! Jak chronić swoje oszczędności?
Na rynku jest góra taniego pieniądza. I wszystko wskazuje, że cały czas rośnie – i to tak szybko jak nigdy wcześniej. To grozi wybuchem inflacji, lecz i bez tego nasze oszczędności stracą na wartości. Podpowiadamy, jak się ochronić.
Razem na wszelki wypadek
Grubo ponad połowa polskich pracowników chce korzystać z ubezpieczeń grupowych, zdrowotnych i na życie. A firmy chcą rozszerzać ich ochronę o kolejne ryzyka. Nie tylko o te związane z koronawirusem.
Ubezpieczenia grupowe w nowym stylu
Ubezpieczenia dopasowane do grup pracowników, dodatkowe benefity w postaci opieki zdrowotnej czy zniżki na inne produkty – to nowe trendy na rynku ubezpieczeń zbiorowych. Jeśli prowadzisz firmę, trzymaj rękę na pulsie. To może się opłacić!