Bezpieczne faktury
Biznesowy dramat w smacznym stylu. Co ósma restauracja wpisana do rejestru dłużników
Kilkanaście tysięcy restauracji i hoteli w Polsce jest zadłużonych na ponad 350 mln złotych. Sytuacja jest dramatyczna - co ósma restauracja jest już wpisana do rejestru dłużników.
Opóźniony transport, także jeśli chodzi o płatności. Znaczny wzrost przeterminowanych faktur
Znów przybywa firm zmagających się z zatorami płatniczymi - wynika z badania „Skaner MŚP” za I kw., zrealizowanego dla BIG InfoMonitor.
Rekordowy wzrost liczby niewypłacalności
Rekordowa liczba niewypłacalności w Polscce w minionym roku. Wzrost wyniósł aż 70 proc.
Złośliwy jak... przedsiębiorca. Dowiedzieliśmy się, dlaczego firmy oszukują kontrahentów
Aż 80 proc. respondentów badania „Zaufanie w biznesie” twierdzi, że przedsiębiorcy z ich branży są uczciwi. Mimo to niemal każdy biznes biznes w tym kraju dotykają opóźnienia w płatnościach. KRD zbadało, dlaczego firmy decydują się postępować nieuczciwie względem swoich kontrahentów
UOKiK karze za zatory płatnicze. Farmio opóźniało płatności na miliony złotych
Ponad 700 tys. złotych kary na spółkę Farmio nałożył prezes UOKiK. Firma miała doprowadzać do dużych zatorów płatniczych, które uderzały szczególnie w polskie małe i średnie firmy. Jednocześnie od podobnych kar odstąpiono w trzech innych przypadkach firm.
Euler Hermes: zacznijmy ubezpieczać faktury. Twój kontrahent może ogłosić niewypłacalność
- Rok 2021 przyniósł wzrost niewypłacalności o 69%. Najbardziej dotknięty był sektor MŚP i aż w 60% przypadków miało zastosowanie uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne - mówi ekspert Euler Hermes. Pora pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu.
UOKiK karze za opóźnienia płatnicze. Ćwierć miliona za nieterminowe uregulowanie 61 mln złotych
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał cztery decyzje w sprawach zatorów płatniczych. W trzech przypadkach odstąpił on od wymierzenia kary, ale konieczności zapłaty ponad 250 tys. złotych nie uniknie firma budowlana Astaldi.
Faktoring: ile zapłacisz za fakturę na 10 000 zł?
Faktoring zapewnia firmie krótkoterminowe finansowanie oparte na jej realnej sprzedaży. Otrzymujemy natychmiastową gotówkę, ale też szereg innych usług. Czy przedsiębiorcy powinni się zdecydować na takie finansowanie swojego biznesu?
Branża mięsna i alkoholowa z poważnymi problemami [TYLKO U NAS]
Rynek spożywczy, mimo teoretycznie niewielkiego negatywnego wpływu pandemii, nie jest w najlepszej kondycji. Ostatnie miesiące najbardziej dotknęły przedsiebiorców z sektora mięsnego i alkoholowego - wynika z raportu Euler Hermes.
Masowe problemy firm usługowych. "Drastyczny wzrost niewypłacalności pod koniec roku" [TYLKO U NAS]
Prawie 400 firm z szeroko rozumianej branży usługowej ogłosiło niewypłacalność od stycznia do listopada minionego roku - wynika z raportu Euler Hermes. Najgorsze były ostatnie miesiące, po wprowadzeniu ponownego lockdownu dla m.in. branży HoReCa.
Nie daj się zatopić! Co trzeba wiedzieć o kredytach dla przedsiębiorców?
Kredyt dla przedsiębiorcy bywa zbawienny – dodaje wiatru w żagle, pozwala uniknąć mielizn. Jednak jeśli zewnętrzne okoliczności obrócą się przeciwko nam, może być kamieniem u szyi. Jak nie dopuścić, by nas utopił?
Programy rządowe zmniejszyły liczbę niewypłacalności w Europie. Oprócz Polski... [TYLKO U NAS]
W całej Europie interwencje rządów mające na celu ratowanie przedsiębiorstw przyniosły zmniejszenie liczby niewypłacalności w porównaniu do 2019 roku. Z jednym wyjątkiem. Jest nim Polska - wynika z raportu Euler Hermes, do którego dotarła redakcja portalu mycompanypolska.pl.
Rzecznik MŚP interweniuje przeciwko wyłączaniu ochronnych przepisów o kontroli przedsiębiorców
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców dostrzega narastający problem wyłączania ochronnych przepisów o kontroli przedsiębiorców w ramach projektowania przez różne organy aktów normatywnych dotyczących wykonywania działalności gospodarczej.
Raport Biznes w erze COVID-19. Jeśli chcemy, znajdziemy pomoc
Na rynku znajdziemy wsparcie dla firm dotkniętych pandemią, a wybór dostępnych możliwości jest dość duży. Na co mogą zdecydować się przedsiębiorcy MSP, jeśli ich biznes zaliczył kryzys wywołany koronawirusem?
10 najczęściej popełnianych błędów podatkowych
Skarbówka czuwa! Nie musisz być przestępcą VAT-owskim, by narazić się organom podatkowym. Wystarczy nawet najmniejszy błąd w dokumentach wystawianych co miesiąc albo... brak dowodów na przeprowadzenie szkolenia sprzed kilku lat.
Które formy rządowej pomocy dla przedsiębiorców są nadal dostępne?
Parlament przyjął już sześć Tarcz Antykryzysowych i wielu przedsiębiorców zastanawia się, z których form rządowej pomocy może jeszcze skorzystać. Oto zestawienie świadczeń, które nadal obowiązują.
Nie daj się wkręcić w karuzelę VAT
Dzieci uwielbiają karuzele, dorośli już niekoniecznie. Szczególnie, jeśli są przedsiębiorcami i trafią na celownik skarbówki z powodu nieuczciwego kontrahenta.
Tnij koszty, ale nie na oślep. Akademia przedsiębiorczości
Nadmierne wydatki potrafią szybko podciąć skrzydła firmie, zwłaszcza takiej, której rentowność gwałtownie spada. Wtedy kusi, by ciąć je tam, gdzie najłatwiej o oszczędności. Ale to jak leczenie dżumy cholerą. Lepiej postawić na optymalizację kosztów. Nie dość, że trwale nad nimi zapanujemy, to jeszcze wzrosną nasze zyski i wydajność.
Pomyłka w numerze NIP przed płatnością? Ministerstwo wyjaśnia wątpliwości przedsiębiorców
Na skutek interwencji Rzecznika MŚP Minister Finansów wyjaśnia wątpliwości związane z obowiązkiem przedsiębiorców podania numeru NIP przed płatnością w transakcjach do 450 zł w celu uzyskania faktury.
Odzyskiwanie należności. Jak skutecznie odebrać swoje pieniądze? [WYWIAD]
- Dobrym nawykiem jest wątpić. To nie my lub ogólna sytuacja na rynku ma nas przekonać do tego, że dłużnik faktycznie ma problemy spowodowane koronawirusem. To on w sposób wiarygodny powinien nam wykazać, czy i jak obecna sytuacja wpływa na jego zdolności regulowania zobowiązań - mówi w wywiadzie z portalem mycompanypolska.pl Andrzej Grabarczyk, szef zespołu windykacji polubownej w Coface.
Płatności w dobie pandemii. Rekomendacje dla firm
Większe otwarcie rynków finansowych na małe i średnie przedsiębiorstwa oraz stworzenie specjalnych funduszy pożyczkowych dla firm działających w dłuższej perspektywie czasowej - to tylko dwa z kilku pomysłów na wsparcie polskich firm, które musiały się zadłużyć w kontekście pandemii - wynika z raportu przygotowanego przez Instytut Sobieskiego.
Co piąte przedsiębiorstwo zanotowało wzrost zamówień, ale zatory hamują poprawę przychodów
Z ósmej fali badań sytuacji przedsiębiorstw i pracowników Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że prawie 80 proc. firm zamierza utrzymać dotychczasowe zatrudnienie. Spada także odsetek pracujących w zmniejszonym wymiarze czasu pracy.