Nie daj się wkręcić w karuzelę VAT
Karuzela VATWalka z wyłudzeniami podatku VAT stała się jednym z pierwszych celów rządów PiS w 2015 r. Pojawiły się nowe narzędzia (takie jak Jednolite Pliki Kontrole, rozszerzenie „odwróconego VAT-u”, kasy fiskalne online, biała lista podatników VAT czy split paymanet) oraz specjalna instytucja – Krajowa Administracja Skarbowa, która ma w praktyce wyłapywać przestępców i nieuczciwe firmy.
Uszczelnianie systemu nie obyło się jednak bez ofiar. Przykładowo, od 1 stycznia br. wprowadzono tzw. solidarną odpowiedzialność w podatku VAT. Jeśli przedsiębiorca zapłacił kontrahentowi na rachunek bankowy, który nie znajduje się na tzw. białej liście, a kontrahent nie zapłaci podatku VAT, wówczas zapłaci go przedsiębiorca. W praktyce wiele firm, które od wszelkiego rodzaju mechanizmów wyłudzeń podatku VAT trzymało się z daleko, obrywało rykoszetami – albo płacąc kary albo borykając się z kontrolami.
Od 1 października br. skarbówka zyskała jeszcze jedno, potężne narzędzie, jakim jest tzw. JPK_V7. Wykrycie karuzel jest jeszcze łatwiejsze. A przedsiębiorcy mają powody do obaw – bo bez swojej wiedzy mogą być ich częścią. – Często słyszymy: Karuzela? Mnie to nie dotyczy ja nie handluje paliwem czy stalą. To błędne założenie. „Karuzelowcy” już dawno przerzucili się na inne towary, które wykorzystują w swoim procederze. Zresztą proces zmiany towaru karuzelowego trwa cały czas – tłumaczy...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 11/2020 (62) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.