Aktualności
Tyle wynosi maksymalny okres przebywania na L4. ZUS nie pozwala na więcej dni
W Polsce standardowy okres zasiłkowy, czyli czas, przez który można pobierać zasiłek chorobowy, wynosi 182 dni. W szczególnych przypadkach może on zostać wydłużony do 270 dni. Od czego to zależy?
IDENTT, czyli jak Polacy walczą z kradzieżą tożsamości i deep fake
Deep fake to dziś problem całego świata, dotyczący każdego z nas. Stworzenie takiego klipu jest banalnie proste, dlatego nie wierzmy we wszystko, co widzimy w internecie - mówi Adam Łabęcki, co-founder IDENTT.
Czeski rząd podniesie wiek emerytalny powyżej obecnej granicy, która wynosi 65 lat
Czechy w najbliższych latach będą musiały stawić czoła poważnym wyzwaniom związanym z rynkiem pracy i systemem emerytalnym. Niedobór pracowników oraz starzejące się społeczeństwo to kluczowe problemy, z którymi mierzy się rząd.
Jak zabezpieczyć firmę przed cyberatakami? Poznaj 10 zasad, które zapewnią bezpieczeństwo twojej firmie
Aktualnie w cyfrowym świecie ochrona danych i systemów informatycznych stała się kluczowym wyzwaniem dla firm każdej wielkości. Według najnowszych badań przeprowadzonych przez KPMG aż 66% polskich przedsiębiorstw doświadczyło w ostatnim roku co najmniej jednego cyberataku, a średni koszt naruszenia bezpieczeństwa danych dla firmy w Polsce wynosi około 4,5 miliona złotych. Te alarmujące statystyki jasno pokazują, jak ważne jest odpowiednie przygotowanie się na zagrożenia czyhające w sieci.
Afera wokół Cinkciarz.pl: Kantor oskarża KNF o niszczenie biznesu i wywołanie paniki rynkowej
Spór pomiędzy Cinkciarzem.pl, popularnym kantorem internetowym, a Komisją Nadzoru Finansowego (KNF) narasta. Właściciel platformy, spółka Conotoxia, zarzuca KNF działania, które ich zdaniem doprowadziły firmę na skraj bankructwa. Chodzi o decyzję Komisji, która na początku października cofnęła Conotoxii licencję na świadczenie usług płatniczych. Jak argumentują przedstawiciele Cinkciarza.pl, skutki tej decyzji mogą mieć poważne konsekwencje nie tylko dla samej spółki, ale także dla jej klientów.
Wypłaty bonu energetycznego 2024 wstrzymane. Gminy wydały decyzje o przyznaniu, ale nie wysyłają pieniędzy
Gminy miały 60 dni na rozpatrzenie wniosków o bon energetyczny i wypłatę pieniędzy. Wiadomo już, że warunki ustawy nie zostały przez nie spełnione. Samorządy nie otrzymały pieniędzy na wypłaty bonów od władz wojewódzkich. Wielu Polaków dostało już decyzję o przyznaniu bonu energetycznego, ale na pieniądze mogą czekać nawet do końca roku.
Fundusze Europejskie czekają na polskie Startupy. Jak je pozyskać, zdradza Patrycja Zeszutek z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej
Jak wiele dla polskiej gospodarki wnoszą startupy i jak wykorzystać kreatywność młodych przedsiębiorców? Z Patrycją Zeszutek, Zastepcą Dyrektora Departamentu Programów Wsparcia Innowacji i Rozwoju rozmawiamy o innowacyjnej gałęzi biznesu oraz wsparciu, jakie firmy mogą otrzymać w ramach Funduszy Europejskich.
Pomoc społeczna. Jakie świadczenia będą przysługiwać najuboższym w 2025?
Od początku 2025 roku w Polsce wprowadzone zostaną istotne zmiany w systemie pomocy społecznej. Rząd postanowił podnieść kryteria dochodowe, które warunkują dostęp do świadczeń, a także kwoty samych zasiłków. Jak wysokie będą zasiłki i komu przysługują?
Bon energetyczny także w 2025 roku? Jest deklaracja minister klimatu
- Dopłaty do rachunków, które w formie bonu energetycznego obowiązują do końca 2025 r., zostaną przedłużone - mówi minister klimatu. Paulina Hennig-Kloska zapewnia, że pieniądze, które zostały zabezpieczone na ten cel w projekcie budżetu państwa, są dalej bezpieczne. Wnioskodawcy czekają jednak jeszcze na tegoroczne wypłaty bonów energetycznych.
Walka Cinkciarza.pl z bankami: UOKiK nie otrzymał zawiadomienia, na które powołuje się kantor
Cinkciarz.pl, popularna platforma internetowej wymiany walut, w ostatnim czasie znalazł się w centrum prawnego sporu z kilkoma bankami, w tym z SGB-Bankiem, który oskarżany jest o praktyki ograniczające konkurencję. Wczoraj platforma informowała o złożeniu zawiadomienia do UOKiK. Jednak instytucja, która ma kompetencje do interweniowania w przypadkach nadużycia pozycji rynkowej lub zmowy rynkowej, poinformował, że do momentu publikacji nie otrzymał jeszcze zawiadomienia od Cinkciarza.pl.
Afera wizowa: Korupcja i brak dadzoru nad procesem wizowym w Polsce
Afera wizowa, która wybuchła za rządów PiS, ujawniła poważne nieprawidłowości w polskim systemie wydawania wiz w latach 2018-2023. Najwyższa Izba Kontroli (NIK) przeprowadziła szczegółową kontrolę, której wyniki wskazują na korupcyjne mechanizmy i brak odpowiedniego nadzoru w Ministerstwie Spraw Zagranicznych (MSZ).
Revolut goni liderów: 4 miliony klientów w Polsce i ambitne plany na przyszłość
Revolut, fintech powstały w 2015 roku w Londynie, zdołał przyciągnąć już 4 miliony klientów w Polsce, co stawia go na równi z największymi graczami bankowymi na naszym rynku. Zaledwie w ciągu kilku lat fintech rozrósł się do rozmiaru, który porównywalny jest z takimi bankami jak BNP Paribas czy mBank. Co więcej, Revolut nie zamierza zwalniać tempa – planuje zdobyć kolejny milion użytkowników w Polsce do końca 2025 roku.
Ceny prądu w 2025 r. mocno w górę. Będą działania osłonowe
Rachunki za prąd mogą wzrosnąć w przyszłym roku. Niedługo przestaną działać dotychczasowe blokady cen energii, a cena z kWh powędruje w górę. Ministerstwu Klimatu i Środowiska deklaruje, że pieniądze na osłony energetyczne dla odbiorców prądu są zabezpieczone w budżecie. Jak duże, będzie wiadomo po przyjęciu rozliczeń na 2025 rok.
Rekordowa liczba kontroli ZUS. Urzędnicy wstrzymują wypłaty za L4
W pierwszym półroczu 2024 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził 260,8 tysięcy kontroli zwolnień lekarskich, wstrzymując lub obniżając zasiłki o łącznej wartości 117,5 milionów złotych. ZUS zamierza walczyć z rosnącą skalą nadużyć w wykorzystywaniu L4 przez pracowników.
Wypłaty bonu energetycznego wstrzymane. Pieniądze nie wpłynęły na konta wnioskodawców
Bon energetyczny miał być pomocą dla gospodarstw domowych, które liczyły na obniżenie kosztów energii elektrycznej. Gminy miały 60 dni na rozpatrzenie wniosków i wypłatę pieniędzy, Terminarz wypłat bonu energetycznego został ustalony na III i IV kwartał 2024 roku. Samorządy nie otrzymały pieniędzy od władz wojewódzkich. Przez Polskę przelewa się fala frustracji.
Nowy obowiązek dla właścicieli psów i kotów. Za jego niedopełnienie będzie grozić grzywna
Jeszcze w tym roku zostanie utworzony specjalny rejestr psów i kotów oznakowanych elektronicznie. Nowe przepisy wprowadzą obowiązek identyfikacji i rejestracji zwierząt, przede wszystkim po to, by łatwo móc odnaleźć zagubionego czworonoga, a także by walczyć z bezdomnością zwierząt. Niezarejestrowanie psa lub kota może skutkować karą grzywny.
Trzęsienie ziemi w Cyfrowym Polsacie: Odsunięcie synów Solorza i szare eminencje rodzinnego konfliktu
Konflikt o sukcesję w licznych przedsiębiorstwach Zygmunta Solorza jest wielowątkowy. Zupełnie jak w, trzymającym w napięciu, filmie, na pierwszym planie pojawiają się kolejne zagadkowe postaci. Ostatnim aktorem, który przejął scenę jest dr Radosław Kwaśnicki, partner kancelarii RKKW, który reprezentował miliardera podczas walnego zgromadzenia zarządu Cyfrowego Polsatu. Wszyscy próbują także odpowiedzieć na pytanie jak doszło do sytuacji, kiedy Justyna Kulka, od niedawna żona miliardera, zdobyła na tyle szerokie wpływy w imperium Solorza-Żaka.
Afera wokół Cinkciarz.pl: Klienci czekają na pieniądze, a kantor pozywa banki i zgłasza jeden z nich do UOKiK
Cinkciarz.pl, znany internetowy kantor wymiany walut, znalazł się w centrum intensywnych konfliktów prawnych i operacyjnych. Spółka oskarża sześć polskich banków – Bank Polskiej Spółdzielczości (BPS), BOŚ, Credit Agricole, ING, Millennium oraz Getin Bank – o zmowę, której celem miało być ograniczenie jej działalności kantorowej. Cinkciarz.pl zdecydował się także złożyć pozwy o łączną wartość odszkodowania wynoszącą co najmniej 3 miliardy złotych.
Nowe uprawnienia PIP. Nareszcie będzie mogła walczyć z umowami śmieciowymi, posypią się kary
Szykują się istotne zmiany w kompetencja Państwowej Inspekcji Pracy. Urząd będzie mógł wreszcie zająć się nieprawidłowościami w zatrudnianiu na umowy cywilnoprawne, a także zmusić pracodawców do zmiany umowy na etat. Do tej pory PIP w ogóle nie zajmował się kwestiami umów zlecenie i dzieło. Nowe przepisy mają być orężem dla pracodawców naciągających przepisy. Ci, u którym kontrola wykaże nieprawidłowości, zapłacą karę.
Rozwiń swój startup przychodząc na Let’s get (c)loud Community Event o ekspansji zagranicznej
Planujesz rozwijać swój startup na rynkach zagranicznych? 17 października w The Warsaw Hub w Warszawie odbędzie się “Let’s get (c)loud Community Event”, podczas którego poznasz historie startupowców, którym już się to udało. Spotkanie organizują OChK i Google Cloud.
Kolejne dodatkowe dwa dni urlopu w ciągu roku dla każdego. Firma nie może odmówić
Pracownik ma prawo do wzięcia dwóch dni urlopu lub 16 godzin zwolnienia z pracy,a pracodawca nie może powiedzieć "nie". Nowelizacja Kodeksu Pracy zezwala na dodatkowe wolne, jeśli powodu "siły wyższej" zatrudniony musi wyjść z pracy. Za wykorzystanie takiego urlopu dostanie połowę pensji.
Vinci Da Gama inwestuje 40 mln zł w grupę Kodano. Spółka chce rozpowszechnić swoje produkty optyczne w Europie
Grupa Kodano zajmująca się sprzedażą produktów optycznych w naszym kraju, pozyskała 40 milionów złotych od funduszu Vinci Da Gama, zarządzanego przez Vinci S.A. Pozyskany kapitał, zostanie wykorzystany na intensyfikację ekspansji na rynkach europejskich oraz rozwój laboratorium, w którym produkowane są soczewki okularowe.
Terminy wypłat bonu energetycznego 2024. Pierwsze pieniądze powinny być już na kontach
Przyjmowanie wniosków o bon energetyczny już zakończono. Wnioskodawcy, którzy złożyli dokumenty na początku sierpnia, pieniądze powinni otrzymać w pierwszych tygodniach października. Pierwsze wypłaty bonu energetycznego miały pojawić się na kontach wnioskujących natychmiast po zaakceptowaniu wniosku przez gminę.
Nie będzie wypłat bonu energetycznego w październiku. Gminy nie dostały środków od samorządów
Według ustawy bony energetyczne powinny być wypłacane 60 dni po otrzymaniu wniosku, a pierwsze pieniądze wpłynąć na konta świadczeniobiorców jeszcze w październiku. Samorządy wojewódzkie nie przesłały jeszcze pieniędzy gminom. W niektórych powiatach rozpatrzenie wypłaty przesunięto nawet na 31 grudnia.
„Dzień bez dzieci” w łódzkim aquaparku: Fala odpowiada na kontrowersje wokół reklamy wydarzenia
Łódzki Aquapark Fala zdecydował się na zorganizowanie „Dnia bez dzieci”, co miało być odpowiedzią na potrzeby dorosłych klientów, szukających relaksu w spokojniejszej atmosferze, bez obecności najmłodszych. Inicjatywa, która miała odbyć się 19 października, wzbudziła jednak ogromne kontrowersje, zarówno wśród mieszkańców Łodzi, jak i w mediach społecznościowych, gdzie dyskusja rozgorzała na temat wykluczania dzieci z przestrzeni publicznej.
Wzrost liczby uchodźców w Polsce: Rząd dosypuje miliony na pomoc socjalną dla migrantów
W ostatnich latach Polska doświadczyła gwałtownego wzrostu liczby cudzoziemców ubiegających się o ochronę międzynarodową. Ten napływ uchodźców, szczególnie z Ukrainy, Białorusi, Bliskiego Wschodu i Afryki, wymusił na rządzie podjęcie kroków mających na celu wsparcie rosnącej liczby osób potrzebujących. Rząd zdecydował się przeznaczyć dodatkowe miliony złotych na pokrycie kosztów związanych z ich pobytem i opieką socjalną.
Koniec abonamentu RTV. Rząd przeznaczy z budżetu 3,5 mld zł na działalność TVP i mediów publicznych
Nie będzie już abonamentu RTV. Poseł KO Maciej Wróbel, przewodniczący sejmowej podkomisji ds. mediów i polityki audiowizualnej zapowiedział Interii, że już od przyszłego roku w budżecie państwa 0,09 proc. PKB miałoby być przekazywane na media publiczne. Zdecyduje o tym tworzona właśnie ustawa medialna. W sumie dofinansowanie publicznego radia i telewizji ma kosztować 3,5 mld złotych.
Cyfrowy Polsat, Netia, Polkomtel: Synowie Solorza-Żaka odwołani z kolejnych spółek medialnego imperium miliardera
Zygmunt Solorz, właściciel m.in. Grupy Polsat Plus, podjął kluczowe decyzje dotyczące zarządzania swoimi przedsiębiorstwami. Zmiany te dotknęły bezpośrednio jego synów, Tobiasa Solorza i Piotra Żaka. Zostali odwołani z rad nadzorczych kilku kluczowych spółek należących do grupy a także z zarządu ZE PAK. Decyzje te wywołały spekulacje na temat stanu zdrowia Solorza i pytania o rolę Justyny Kulki, żony miliardera, która według jego dzieci ma być zamieszana w walkę o schedę po jednym z najbogatszych Polaków.
Milion euro dla Britenet Med na przełomową technologię monitorowania zdrowia psychicznego
MoodMon - projekt polskiej firmy Britenet Med - otrzymał dofinansowanie w wysokości 1 mln euro w ramach programu EIT Health Flagship Call. MoodMon to narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, które pomaga lepiej monitorować i wspierać osoby z przewlekłymi zaburzeniami nastroju, takimi jak depresja czy choroba dwubiegunowa.
ZUS wypłaci przedsiębiorcom świadczenie interwencyjne. 16 tys. zł za każdą osobę zatrudnioną w firmie
Od 5 października ZUS zaczął przyjmować wnioski o przyznanie świadczenia interwencyjnego. Będzie to forma wsparcia dla przedsiębiorców, którzy zostali poszkodowani w powodzi. Właściciele firm mogą ubiegać się o dwie formy wypłaty świadczenia: 16 tys. zł na każdą z osób ubezpieczonych w firmie lub 75 proc. średniego miesięcznego przychodu za 2023 rok.
Nadgodziny to norma. Ile pracują polscy przedsiębiorcy?
Polscy przedsiębiorcy, zwłaszcza ci prowadzący małe i średnie firmy (MŚP), poświęcają na pracę znacznie więcej niż przewidziane 8 godzin dziennie. Długość dnia pracy właścicieli firm różni się w zależności od wielkości przedsiębiorstwa i branży, w której działają. Przy tym, równowaga między pracą a życiem prywatnym stanowi dla nich poważne wyzwanie.
Burza w koalicji: Konflikt o składkę zdrowotną. Jak zmienią się opłaty na NFZ dla firm?
Koalicja rządząca, składająca się m.in. z Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050, przeżywa poważne napięcia związane z różnicami zdań dotyczącymi szczegółów reformy składki zdrowotnej.. Polska 2050, partia Szymona Hołowni, jest gotowa przedstawić własny projekt ustawy, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia z resztą koalicji.
Fala spekulacji wokół stanu zdrowia Zygmunta Solorza po odwołaniu jego synów z rady nadzorczej ZE PAK
Walka o sukcesję w imperium Zygmunta Solorza zaczyna przypominać scenariusz filmów o podobnej tematyce. Skojarzenia obserwatorów z głośnym filmem "House of Gucci", póki co są uznawane za teorie spiskowe. Jednak kondycja miliardera widoczna na nagraniu ze zdalnego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia ZE PAK budzi wątpliwości odbiorców. Czy alarmujące głosy dzieci przedsiębiorcy mogą okazać się prawdziwe?
Grupa Klepsydra przejmuje spółkę Styks za 4,5 mln zł. Branża funeralna zwiera szyki przed 1 listopada
Grupa Klepsydra, jeden z liderów rynku pogrzebowego w Polsce i pierwsza spółka z tego segmentu notowana na GPW, nabyła za łączną kwotę 4,5 mln zł 100 proc. udziałów w spółce Styks z Lublina, jednej z największych spółek pogrzebowych w województwie lubelskim. Przejęcie zostanie sfinansowane ze środków własnych.
Platforma z ofertami zajęć dodatkowych dla dzieci otrzymała 2 mln zł od Rubicon Partners
Rosnące oczekiwania rodziców w zakresie zajęć dodatkowych dla swoich dzieci wymagają poszukiwania sprawdzonych kontaktów. To w odpowiedzi m.in. na tę potrzebę powstało The Kidly – platforma łącząca przedszkola i inne placówki oświatowe, rodziców oraz m.in. nauczycieli, trenerów, terapeutów i innych dostawców usług dla dzieci w wieku przedszkolnym. The Kidly startuje z blisko 1 400 zarejestrowanych użytkowników i podmiotów.