Ostatni rozdział afery wokół Cinkciarz.pl? Kantor nie był jeszcze tak blisko upadłości

logotyp cinkciarz.pl
Poszkodowani przez Cinkciarz.pl muszą przygotować się na krótki okres na składanie dokumentów w razie ogłoszenia upadłości firmy. / Fot. materiały prasowe.
Cinkciarz.pl wkrótce może zostać zmuszony do ogłoszenia upadłości - wskazują prawnicy reprezentujący wierzyciela. Na takie rozwiązanie czekają tysiące klientów internetowego kantoru, którzy nie odzyskali środków wpłaconych przez portal Cinkciarza. Raport nadzorcy sądowego, złożony 12 maja, wskazuje na trwałą niewypłacalność firmy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W marcu 2025 roku do Sądu Rejonowego w Zielonej Górze wpłynął wniosek o ogłoszenie upadłości spółki Cinkciarz.pl, złożony przez Kancelarię Sobota Jachira w imieniu jednego z wierzycieli. Sąd zarejestrował sprawę i 28 marca ustanowił tymczasowego nadzorcę sądowego – Łukasza Grendę z firmy Grenda-Restrukturyzacja sp. z o.o. 

Zadaniem nadzorcy jest zabezpieczenie majątku spółki oraz przygotowanie sprawozdania na temat jej sytuacji finansowej. Raport nadzorcy, złożony 12 maja, wskazuje na trwałą niewypłacalność Cinkciarz.pl, co uniemożliwia spłatę zobowiązań wobec wierzycieli. Jak zauważają eksperci, na łamach Business Insidera, wykładnia sądów w takich sytuacjach jest jasna - najczęściej oznacza to ogłoszenie upadłości.

49 milionów złotych strat i niemal 7 tys. poszkodowanych

Problemy z realizacją transakcji w Cinkciarz.pl zaczęły się we wrześniu 2024 roku. Klienci zgłaszali opóźnienia w przewalutowaniach i brak dostępu do środków. Według danych Prokuratury Regionalnej w Poznaniu, ponad 6,9 tysiąca osób zostało poszkodowanych, a łączna kwota strat przekracza 49 milionów złotych - podsumowuje portal rządowy.

W związku z tym, 19 marca 2025 roku, sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu majątku prezesa Marcina P. oraz byłego członka zarządu Roberta G., obejmujące mienie o wartości przekraczającej 8 milionów złotych - wskazuje Centralne Biuro Śledcze Policji.

Zarzuty karne dla członków zarządu

Prokuratura Regionalna w Poznaniu prowadzi śledztwo przeciwko członkom zarządu Cinkciarz.pl. 5 marca 2025 roku postawiono zarzuty Robertowi G. i Marcinowi P. dotyczące oszustwa na szkodę klientów oraz prania pieniędzy. Zarzuty obejmują doprowadzenie wielu osób do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie ich w błąd co do przeznaczenia środków finansowych -wskazuje Centralne Biuro Śledcze Policji.

Robert G. został zatrzymany 10 marca i tymczasowo aresztowany na trzy miesiące. Marcin P. przebywa poza granicami kraju, a wobec niego również zastosowano zabezpieczenie majątkowe - informuje portal rządowy.

Reakcja Cinkciarza i działania prawne

Cinkciarz.pl oraz spółka-matka Conotoxia Holding kwestionują działania prokuratury i Komisji Nadzoru Finansowego. W marcu 2025 roku firma złożyła zawiadomienie do Prokuratury Krajowej, zarzucając Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu oraz KNF przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę grupy kapitałowej.

Spółka twierdzi, że mimo blokady kont bankowych, w okresie od 19 grudnia 2024 do 28 lutego 2025 roku zrealizowała ponad 3200 transakcji, co ma świadczyć o jej operacyjności - czytamy na stronie Cinkciarz.pl.

Jak odzyskać środki o Cinkciarz.pl? Przygotuj dokumentację i pilnuj terminu

W przypadku ogłoszenia upadłości, wierzyciele mają 30 dni na zgłoszenie swoich roszczeń do syndyka za pośrednictwem Krajowego Rejestru Zadłużonych (KRZ). Przekroczenie tego terminu może utrudnić odzyskanie środków. 

Syndyk będzie odpowiedzialny za zarządzanie majątkiem spółki, sprzedaż aktywów i podział uzyskanych środków między wierzycieli. Prawnicy zalecają poszkodowanym szybkie zgromadzenie dokumentacji potwierdzającej roszczenia oraz monitorowanie postępów postępowania upadłościowego - przypomina portal Helpfind.

Sprawa Cinkciarz.pl to jedno z największych postępowań upadłościowych i karnych w polskim sektorze fintech. Tysiące poszkodowanych klientów, zarzuty karne dla członków zarządu i trwające postępowania sądowe pokazują skalę problemu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ