Zmienić odpady w pieniądze

fot. Tomasz Gotfryd; agencja gazeta fot. Tomasz Gotfryd; agencja gazeta
Firmy, dla których obszarem działania jest gospodarka o obiegu zamkniętym, dziś dostają potężny wiatr w żagle. Talerze z otrębów, meble z firmowych odpadów czy recykling butelek PET. Polskie firmy znalazły już swoje nisze. Choć przez pierwsze lata mocno się męczyły.

Z 1 t zboża, która przyjeżdża do młyna, po przemieleniu mąka stanowi ok. 60–70 proc. masy. Reszta to otręby. Objętościowo zajmują one jednak niemal tyle samo miejsca w silosie, ile wcześniej zajmowało zboże. Oprócz tego szybko fermentują, a więc nie nadają się do długiego przechowywania Z tych dwóch powodów w każdym młynie są one problemem. 

Dobrze wiedział o tym pochodzący z rodziny od pokoleń zajmującej się młynarstwem Jerzy Wysocki, pomysłodawca technologii Biotrem umożliwiającej produkcję z otrąb jednorazowego użytku talerzy i misek. 

Do myśli, że można nie tylko pozbyć się kłopotliwych odpadów, ale też wygenerować na tym dodatkową marżę natchnął go przypadek, który zdarzył się dwadzieścia parę lat temu. W trakcie ekstruzji otrąb surowiec zablokował się w śrubie ślimaka i przybrał jej kształt. 

– Spotkaliśmy się w 2012 r. Jerzy zaproponował mi, żebym się włączyła w proces przekształcania fajnego pomysłu w biznes – mówi Małgorzata Then, prezes założonej wówczas firmy Biotrem. – Pierwszym celem było dopracowanie technologii i stworzenie urządzenia, które będzie wytwarzało przedmioty z otrąb w sposób przemysłowy, szybko i bez udziału człowieka tak, żeby było to zautomatyzowane i skalowalne.

Pieniądze na sfinansowanie tego przedsięwzięcia udało się pozyskać z funduszy unijnych – konkretnie w 2013 r. z prowadzonego przez NCBR...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 2/2020 (53)

Więcej możesz przeczytać w 2/2020 (53) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY