Zadbaj o dobrostan pracowników. Zgłoś drużyny do olimpiady dobrych relacji FDI

Olimpiada dobrych relacji
Wkrótce rusza Olimpiada Dobrych Relacji FDI. / Fot. mat. pras.
Obecnie prawie połowa Polek i Polaków ocenia swój dobrostan jako przeciętny. W szczególnie trudnej sytuacji są osoby aktywne zawodowo. Aż 32% z nich w wysokim stopniu doświadcza poczucia izolacji lub osamotnienia . Brak satysfakcjonujących relacji międzyludzkich pogłębia kryzys więzi społecznych i zwiększa poczucie wyobcowania, także w pracy. Tymczasem to relacje – autentyczne, oparte na zaufaniu i wzajemnym zaangażowaniu – są jednym z kluczowych filarów dobrostanu psychicznego i emocjonalnego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dlatego Fundacja Dobrych Inicjatyw stworzyła nowatorski projekt - OLIMPIADĘ DOBRYCH RELACJI. To charytatywne wyzwanie skierowane do firm i ich pracowników na rzecz dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych (tzw. domów dziecka). Akcja, chociaż oparta na rywalizacji skupia się przede wszystkim na promowaniu wspólnego i aktywnego spędzania czasu po pracy oraz budowaniu i pielęgnowaniu relacji. Z jednej strony tych między pracodawcami i pracownikami oraz między uczestnikami a ich bliskimi, ale także na dążeniu do uzdrawiania relacji podopiecznych Fundacji – dzieci, które doświadczyły zerwania więzi z opiekunami, z otoczeniem.

- Koncentrujemy się na wzmacnianiu więzi z bliskimi – bo silne więzi przekładają się na dobrostan psychiczny i satysfakcję z życia, a w konsekwencji na efektywność i lepszą atmosferę w pracy. Olimpiada Dobrych Relacji to skuteczne narzędzie wspierające kondycję fizyczną i psychiczną osób zatrudnionych w firmie oraz zintegrowania zespołów wokół celu, jakim jest wsparcie dzieci zagrożonych wykluczeniem społecznym – mówi Anna Wrzosk-Piechowska z Fundacji Dobrych Inicjatyw.

W Olimpiadzie Dobrych Relacji FDI wygrywają wszyscy

Dzieci trafiające do tzw. domów dziecka niosą ze sobą bagaż trudnych doświadczeń, które często mają charakter traumatyczny. Mają ograniczoną zdolność do nawiązywania relacji, co utrudnia im funkcjonowanie z innymi i może wpływać na bieg ich dorosłego życia. Dlatego tak ważne jest, by podczas pobytu w pieczy zastępczej miały szansę na uzdrowienie i dostęp do odpowiednich form pomocy, w tym terapeutycznej. Zebrane w ramach Olimpiady środki będą przekazane na wsparcie podopiecznych Fundacji Dobrych Inicjatyw, by zyskali lepsze perspektywy na przyszłość i narzędzia, które pozwolą im spokojniej wejść w dorosłość.

- Do udziału w akcji zachęcamy wszystkich pracodawców, dla których troska o dobrostan kadry nie kończy się na „owocowych czwartkach”. Projekt przekłada się też na realne mierniki pozytywnego wpływu firmy na otoczenie i jest to CSR w najpiękniejszej formie: zamiast tradycyjnych darowizn – zaangażowanie i relacje. Pracownicy zyskują impuls do zacieśniania więzi i zadbania o własny dobrostan, firmy wzmacniają kulturę opartą na empatii, a dzieci z pieczy zastępczej otrzymują szansę na odbudowę zaufania i zdrowych relacji z dorosłymi – podkreśla Anna Wrzosk-Piechowska.

Nowy wymiar CSR - Czas Spędzany Razem

Chociaż zgłoszenia do Olimpiady Dobrych Relacji dokonują pracodawcy, to mechanizm akcji opiera się na aktywnościach uczestników wykonywanych w czasie wolnym. Uczestnicy w 3-osobowych drużynach wykonują zadania ze swoimi bliskimi ujęte w trzy dyscypliny: wspólny ruch, wspólna rozrywka i wspólna codzienność. Dokumentują je w aplikacji GRYWIT, poprzez zamieszczenie komentarza i zdjęcia, otrzymując w zamian punkty dla swojego zespołu. Każdy punkt to 1 zł. Równowartość punktów zdobytych w ten sposób pokrywają ich pracodawcy, a zebraną kwotę przekazują na realizację celów statutowych FDI.

Zgłoś drużyny do Olimpiady Dobrych Relacji 2025

Olimpiada rozpocznie się w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego - 10 października i potrwa do 19 października 2025. Zgłoszenia do udziału od firm będą przyjmowane do 14 sierpnia. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

ZOBACZ RÓWNIEŻ