Wracamy do prognoz na 2022 rok. Czy się sprawdziły?

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki, fot. East News
Do końca roku zostało nam jeszcze kilka dni. Kiedy wszyscy prześcigają się w prognozowaniu, co wydarzy się w najbliższych miesiącach, my postanowiliśmy najpierw zająć się tym, czy trafnie przewidzieliśmy to, co wydarzyło się w 2022 roku. Od razu uwaga - wojny nie przewidzieliśmy, ale mimo to możemy pochwalić się kilkoma naprawdę dobrymi "strzałami".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pod koniec 2021 roku nasze zespół redakcyjny przygotował specjalny cykl tekstów pod wspólnym hasłem „prognozy na 2022 rok”. Prześledziliśmy w nim wybrane przez nas obszary gospodarczo-społeczno-polityczne. Każdy z dziennikarzy przygotował po kilka prognoz. Teraz mówimy „sprawdzam”.

Prognozy technologiczne 

To temat, którym zajął się nasz redaktor naczelny, Grzegorz Sadowski i choć pisał, że „Spróbuję poszukać trendów z innej półki. I oczywiście to ja ponoszę konsekwencje tego, że nic z tych przewidywań się nie sprawdzi, choć ja twierdzę, że tak będzie. Wiadomo, najlepszym sposobem przewidywania przyszłości jest jej wymyślenie”, to całkiem trafnie udało mu się zaprognozować tematy, o których rozmawiano nie tylko w kuluarach. 

1. Metawers będzie na ustach wszystkich – SPRAWDZONA – mimo dużych kontrowersji i wciąż otwartego pytania, czy metawers rzeczywiście zmieni nasz świat tak bardzo, jak prognozowano w 2021 roku, wciąż wszyscy szukają sposobów, jak w nim zaistnieć i zarobić.

2. Ekspansja farm wertykalnych – NIESPRAWDZONA – z jednej strony takie farmy powstawały jak grzyby po deszczu, także i w 2022 roku. Z drugiej strony wojna na Ukrainie i postępujący kryzys energetyczny doprowadził to gigantycznego wzrostu kosztów ich działalności – wiele farm znacząco ograniczyło działalność. Czy powrócą do łask w przyszłości?

3. Kontenerowce z żaglami – CZĘŚCIOWO SPRAWDZONA – takie statki jeszcze nie pływają, ale kolejne firmy (np. Michelin) deklarują rozpoczęcie prac nad testami żagli do wielkich statków

4. Półprzewodniki przyciągną inwestycje – SPRAWDZONA – W Europie i USA powstają liczne fabryki półprzewodników. Prezydent USA, John Biden, poczuł się na tyle pewny, że wprowadził zakaz eksportu półprzewodników do Chin. Wojna wciąż się toczy, ale to właśnie produkcja półprzewodników jest dziś równie ważna, jak ekspansja OZE czy bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej i węgla

5. „Spokojnie z NFT, tokeny i blockchain” – SPRAWDZONA. „Technologia ta oczywiście będzie rosła, czy jednak okaże się remedium na nasze problemy z nierównościami – zobaczymy” – ten rok wzbudził spory dystans do tych rozwiązań. Mimo, że liczne firmy dalej w nie inwestują, to jednak hurraoptymizm zmalał. Oczywiście, nadal mają przyszłość, aczkolwiek nie tak szaloną, jak oczekiwano.

6. Budynki 3D – SPRAWDZONA. Tylko w ciągu ostatnich tygodni polska firma zakończyła realizację akademika modułowego w szwajcarskich Alpach a na Dolnym Śląsku policja zamówiła dwa nowe komisariaty w tej technologii.

7. Teorie spiskowe na fali wzrostowej – SPRAWDZONA. Słyszeliście o Niebiańskiej Jerozolimie? Autor tego podsumowania niestety tak i śmiało stawia znak „TAK” przy punkcie o teoriach spiskowych.

PODSUMOWANIE: 5/7

 

Prognozy dla rynku kryptu i blockchain

Tu krótko, bo niebawem autor, Grzegorz Kubera, odniesie się do swoich prognoz w sposób bezpośredni.

1. W Polsce powstanie pierwszy startup wyłącznie z sektora krypto, który w superszybkim tempie wypracuje wycenę 1 mld dol. i stanie się "jednorożcem" - NIESPRAWDZONA

2. Bitcoin osiągnie wycenę ok. 230 000 dol. - NIESPRAWDZONA

3. Kolejny i co najmniej jeden kraj uzna Bitcoina za prawny środek płatniczy. Możliwe, że będą to trzy kraje – SPRAWDZONA – przyjęła go Republika Środkowoafrykańska

4. Sektor NFT doprowadzi do sytuacji, że na rynku pojawi się znacznie więcej niezależnych freelancerów, chcących przejąć kontrolę nad swoją pracą i sprzedawać poszczególne projekty bez pośredników (np. autorzy książek, wokaliści, filmowcy) – NIESPRAWDZONA

5. Sektor gamingowy zacznie wykorzystywać NFT i zachęcać ludzi do płacenia kryptowalutami za przeróżne wirtualne przedmioty - dotyczy to nie tylko niezależnych podmiotow, ale także obecnych gigantów rynku – CZĘŚCIOWO SPRAWDZONA – rzeczywiście gaming mocno promuje NFT, podobnie jak i duże marki. Płacenie kryptowalutami jednak wciąż nie jest powszechne dostępne

6. Co najmniej 3-5 projektów typu meme coin doprowadzi do tego, że w krótkim czasie na świecie pojawi się wielu młodych milionerów, gotowych zainwestować w nowoczesne projekty, które przyczyniają się do decentralizacji i oddawania władzy w ręce obywateli – NIESPRAWDZONA – ten rok dla „meme coin” nie był zbyt łaskawy

PODSUMOWANIE: 1,5/6

 

Prognozy dla firm

Koniec z analizowaniem innych, teraz autor popastwi się nad swoimi prognozami:

1. Polski Ład to nie koniec!: - SPRAWDZONE 

„W najbliższych miesiącach to właśnie wprowadzenie oskładkowania umów o dzieło (ogłoszone jako „wyrównywanie sytuacji na rynku pracy”) może zakończyć wielki projekt zmian podnoszących koszty funkcjonowania przedsiębiorstw” – SPRAWDZONE – to jeden z kamieni milowych, na jaki Polska zgodziła się przy okazji KPO. Choć formalnie takiego prawa jeszcze nie ma.

„Trzeba także pamiętać, że ustawa Polski Ład będzie łatana. A to zrodzi dodatkowe trudności” – SPRAWDZONE – ta prognoza sprawdziła się szybciej, niż pozostałe, bo już po kilku dniach. Nie trzeba przywoływać kolejnych bohaterskich etapów odkręcania tej rewolucji podatkowej.

„Oczywiście, to nie musi być koniec zupełnie nowych pomysłów. Bo już niedługo pojawi się Rozszerzona Odpowiedzialność Producentów. Na początku 2023 roku powróci PPK – można śmiało założyć, że poziom partycypacji znacząco wzrośnie, co wprost przełoży się na wydatki firm. A do tego trzeba dorzucić rosnące koszty prowadzenia działalności wynikające z ciągłych podwyżek cen energii (ta prognoza obowiązuje do końca 2030 roku!)” – SPRAWDZONE, choć autor wojny nie przewidział

„PS. Osoby, które zainwestowały w mieszkania, powinny także bacznie obserwować powrót do pomysłu wprowadzenia podatku katastralnego – dla np. drugiej lub trzeciej nieruchomości.” – CZĘŚCIOWO SPRAWDZONE – choć o katastrze się nie mówi, to rząd chce wprowadzić podatek od niewynajętych mieszkań 

 

2. Coraz drożej (nie tylko) w święta! – SPRAWDZONA – olbrzymi wzrost inflacji (uwaga – w momencie pisania oryginalnej prognozy wynosiła… 7,8). Autor odnosił się także do wzrostu kosztów działalności firm (wzrosty kosztów finansowania związane ze wzrostem WIBOR-u) oraz mocnej presji na wzrost pensji.

3. Kryzys w budownictwie początkiem problemów polskiej gospodarki? – SPRAWDZONE (ze znakiem zapytania) – bo kryzys właśnie się zaczął. Firmy od kilku tygodni głośno mówią o braku zamówień na przyszły rok.

4. Masa akwizycji – NIESPRAWDZONE – sytuacja jest zbyt niepewna, by firmy masowo przejmowały inne. Jak pokazują dane firmy Navigator Capital, nie jest jednak gorzej, niż rok temu.

5. Nic na własność? – CZĘŚCIOWO SPRAWDZONE – może i branża leasingowa jest w gorszej kondycji, to jednak jeśli chodzi o usługi abonamentowe widzimy ciągłą ekspansję. Cytat z oryginalnej prognozy: „W nowym roku do polskich gospodarstw domowych popłynie kolejne rozwiązanie, czyli środki, które mają zrekompensować podwyżki cen energii”. 

 

PODSUMOWANIE – 3,5/5

 

Prognozy dla rynku pracy

Autorka, Anita Szarlik, na początek wskazała dwa „metatrendy”, czyli konflikt na linii praca hybrydowa-stacjonarna oraz niedobór pracowników. W prognozach na 2023 rok opisała ich konsekwencje:

1. Rozliczanie pracowników przede wszystkim z efektów swojej pracy – CZĘSCIOWO SPRAWDZONA – bo wciąż nie ma dobrego systemu prawnego, który by to umożliwiał, z drugiej strony wiele osób stawia większy nacisk na łączenie obowiązków służbowych z dodatkowymi aktywnościami. 

2. Firmowe multi kulti – SPRAWDZONE. Najpierw cytat z prognozy: „Zaognienie konfliktu ukraińsko-rosyjskiego spowoduje pewnie napływ do naszego kraju kolejnych Ukraińców” – niestety, tu prognoza się sprawdziła, mimo, że do Polski przyjechały kobiety z dziećmi, to i tak nasz rynek pracy zasiliło kilkaset tysięcy osób.   

3. Silversi rządzą! – NIESPRAWDZONE – Mimo wielu prób, aktywność zawodowa osób starszych nie rośnie. 

PODSUMOWANIE: 1,5/3

 

Prognozy polityczne

Marcin Dzierżanowski (czyli twórca prognoz) pisał we wstępie tak: „Rok 2022 r. będzie okresem głebokiej destabilizacji politycznej, która po raz pierwszy od lat zacznie się negatywnie przekładać na sytuację gospodarczą”. To się nazywa mieć nosa!

1. Wojna na prawicy – SPRAWDZONE – po pierwsze spadek notowań PIS-u jest realny. „Walka z dziennikarzami czy Najwyższą Izbą Kontroli ostatecznie okaże się nieskuteczna i tylko pogłębi kryzys w obozie władzy. Jednocześnie na prawicy pogęłbią się destrukcyjne ruchy odśrodkowe. Już w pierwszych miesiącach roku stanie się oczywiste, że liczba miejsc w Sejmie, na które Zjednoczona Prawica będzie mogła liczyć po wyborach 2023, będzie o kilkadziesiąt mandatów mniejsza niż obecnie. A to oznacza, że posłowie zaczną kalkulować swoje szanse na reelekcję, próbując za wszelką cenę wyeliminować wewnątrzpartyjną konkurencję” – pisze. Do skrajnej sytuacji jeszcze nie doszło, aczkolwiek wiele prognoz jak najbardziej stało się rzeczywiste. Do dekompozycji władzy wciąż nie doszło.  

2. Walka w opozycji – NIESPRAWDZONE – oczywiście, konflikty wciąż są widoczne i wybuchają czasem wokół prozaicznych tematów. Aczkolwiek wciąż opozycja koncentruje się na walce z PiS-em (którego porażka wyborcza wciąż nie jest taka pewna). 

3. Problemy gospodarcze – SPRAWDZONE – tylko dla potwierdzenia, cytat: „I choć gospodarcza sytuacja Polski nie będzie obiektywnie zła (utrzymamy wzrost gospodarczy i unikniemy wzrostu bezrobocia), punktowe, ale dotkliwe dla zwykłego obywatela trudności (jak choćby wysokie podwyżki cen energii) przełożą się na niezadowolenie społeczne. I pogłębią chaos polityczny”.

PODSUMOWANIE: 2/3

 

Prognozy dla startupów

Last, but not least. Redaktor Kuba Dobroszek pokusił się o 3 prognozy, które miały dotyczyć polskich startupów. 

1. Rekordowe inwestycje w polskie startupy – ZNAK ZAPYTANIA – Do końca III kwartału br. w polskie startupy zainwestowano 2,5 mld złotych. To oznacza, że jeśli chcielibyśmy przebić ubiegłoroczny rekord, startupy musiałyby zebrać w ciągu ostatnich miesięcy 1,1 mld złotych. To wynik „do zrobienia”, aczkolwiek czy w takiej sytuacji gospodarczej? Przypomnijmy jednak – w ostatnim kwartale 2021 r. łączna kwota inwestycji wyniosła 1,8 mld złotych! Na oficjalne wyniki musimy jeszcze poczekać.

2. Duża szansa dla edtechów – SPRAWDZONE – mimo tego, co wydarzyło się w Chinach. Eksperci wciąż prognozują gigantyczne, dwucyfrowe tempo wzrostu tego rynku. Czy za tym idą polskie startupy? Widzimy ich ciągłą ekspansję na różne kraje. 

3. AI przestaje być sexy – NIESPRAWDZONE – mimo, że Kuba Dobroszek trafnie zauważa przykładanie większej uwagi do tego, co robią startupy z branży AI, to właśnie sztuczna inteligencja wydaje się jednym z najważniejszych trendów na najbliższe lata. Wisienką na torcie mogą być nowe rozwiązania technologiczne, czyli m.in. GPT 4. 

 

PODSUMOWANIE: 1/2 

 

Podsumowanie podsumowania

Widzicie, nie wyszliśmy tak źle. Mimo, że to, co wydarzyło się w lutym 2022 roku nie było możliwe do przewidzenia i w tak gigantyczny sposób wpłynęło na życie każdego z nas (w tym i na całą gospodarkę). Czekajcie zatem na nowe prognozy, oby i tym razem się sprawdziły!

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ