Warszawa w centrum debaty o przyszłości europejskich rynków kapitałowych
GPW / fot. Shutterstock / MOZCO Mateusz SzymanskiTermin i miejsce Forum nie były przypadkowe. Wraz z początkiem 2025 roku, u progu polskiej Prezydencji w Radzie UE, Warszawa wysłała wyraźny sygnał, że Europa potrzebuje nowego impulsu wzrostowego, który mogą zapewnić rozwinięte rynki kapitałowe.
– Europa musi stać się bardziej konkurencyjna. Potrzebujemy więcej inwestycji, innowacji i lepszych warunków dla oszczędzających. To właśnie rynki kapitałowe są najefektywniejszym mechanizmem finansowania wzrostu gospodarczego – podkreślał Tomasz Bardziłowski, Prezes GPW, otwierając Forum.
Jednym z kluczowych gości European Capital Markets Forum był Minister Finansów Andrzej Domański, który w imieniu polskiej Prezydencji w Radzie UE wezwał do „nowego otwarcia” dla Unii Rynków Kapitałowych. W swoim wystąpieniu podkreślił, że silne, lokalne rynki kapitałowe są niezbędne dla przyszłości europejskiej gospodarki.
- Nie możemy dłużej pozwalać, by europejskie oszczędności były niewykorzystanym potencjałem. To kapitał, który powinien pracować na rzecz wzrostu i innowacji – mówił Andrzej Domański, Minister Finansów.
Jego słowa spotkały się z szerokim odzewem wśród uczestników Forum, podkreślających, że potrzebne są nie tylko reformy regulacyjne, ale także zmiana myślenia o rynku kapitałowym jako motorze rozwoju europejskiej gospodarki.
Jednym z najważniejszych momentów wydarzenia było pierwsze oficjalne wystąpienie nowej Europejskiej Komisarz ds. usług finansowych oraz Unii Oszczędności i Inwestycji, Marii Luis Albuquerque, która przedstawiła swoją wizję przyszłości unijnych rynków kapitałowych. Podkreśliła, że uproszczenie regulacji jest konieczne, ale nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa uczestników rynku.
Wyzwanie to wywołało szeroką dyskusję na temat deregulacji i jej wpływu na konkurencyjność europejskich rynków finansowych. Ludmiła Cyniak-Falak, wiceprezes PKO BP, zaproponowała ambitny plan zmniejszenia obciążeń regulacyjnych o 50 proc. w ciągu dekady, nazywając go „Warszawskim Porozumieniem”.
Z kolei Stéphane Boujnah, prezes Euronext, ostrzegł przed zbyt powolnym tempem reform.
- Europa nie może stać się muzeum rynków kapitałowych. Potrzebujemy konkretnych działań, a nie kolejnych analiz i raportów. Przepisy, które miały sens po kryzysie 2008-2012, dziś ograniczają rozwój. Wtedy obawiano się nadmiernego ryzyka, teraz wszyscy mówią, że jest go za mało - przekonywał Stéphane Boujnah, prezes Euronext.
Płynne i dobrze funkcjonujące rynki finansowe mogą amortyzować skutki zewnętrznych wstrząsów gospodarczych. Jednak równolegle z ich rozwojem pojawia się wyzwanie zapewnienia odpowiednich mechanizmów regulacyjnych i nadzorczych, które zapobiegną nadmiernemu podejmowaniu ryzyka i destabilizacji systemu. O tym, jak znaleźć właściwą równowagę między dynamicznym rozwojem 2 sektora finansowego a stabilnością systemu, mówił podczas European Capital Markets Forum Jacek Jastrzębski Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, który był jednym z kluczowych gości wydarzenia.
– Rozwój sektora finansowego to fundament silnej gospodarki, ale musi on przebiegać w sposób ostrożny i odpowiedzialny. Zbyt szybka ekspansja bez odpowiednich regulacji i nadzoru, może prowadzić do nadmiernej dźwigni finansowej i wzrostu ryzyka i tym samym do osłabienia stabilności rynku. Naszym zadaniem jako nadzoru finansowego jest znalezienie właściwej równowagi pomiędzy dynamicznym rozwojem rynku a bezpieczeństwem i stabilnością systemu finansowego – podkreślił Jacek Jastrzębski, Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.
Kluczowym punktem Forum były również zmiany w procesach post-transakcyjnych i planowane na październik 2027 roku skrócenie cyklu rozliczeniowego z T+2 do T+1. Należy pamiętać, że to głównie instytucje depozytowe i rozliczeniowe odpowiadają za efektywność rynków kapitałowych. Zapewniają bezpieczeństwo i terminowość rozliczeń zawieranych transakcji, odpowiadają za przepływy papierów wartościowych oraz pieniądza, także w obszarze transgranicznym.
- Polski rynek kapitałowy nie rozwinąłby się w takim rozmiarze jak funkcjonuje on obecnie dla małych i średnich spółek, gdyby nie lokalne instytucje stymulujące zainteresowanie polskich inwestorów, które jednocześnie inwestują w rozwój polskiego rynku kapitałowego – zauważył Maciej Trybuchowski, prezes KDPW i KDPW_CCP.
European Capital Markets Forum potwierdziło, że kluczowe wyzwania dla europejskich rynków kapitałowych to harmonizacja regulacyjna, mobilizacja oszczędności na inwestycje, rozwój transgranicznych przepływów kapitałowych oraz walka z fragmentacją rynku. Wysoka frekwencja i szerokie spektrum opinii pokazują, że Warszawa umacnia swoją pozycję jako jedno z ważniejszych centrów debaty o przyszłości rynków finansowych w Europie.
Wydarzenie zakończyło się galą w Muzeum Narodowym, podczas której Minister Magdalena Sobkowiak, odpowiedzialna za polską prezydencję w UE, podkreśliła zaangażowanie Europy w rozwój rynków finansowych i konieczność wdrożenia konkretnych reform.
Forum zostało zorganizowane przez Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie, Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych, izbę rozliczeniową KDPW_CCP oraz Federację Europejskich Giełd Papierów Wartościowych (FESE).
Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie UE. Partnerem strategicznym Forum był PKO BP, a patronami medialnymi: Bankier.pl, Biznes24, Comparic.pl, Inwestorzy.tv, Inwestycje.pl, Money.pl, MyCompany, PAP Biznes, Puls Biznesu, TV Biznesowa, TVP World, Parkiet, Rzeczpospolita.