Sprawdź, jak Platformy Startowe mogą pomóc w pierwszym etapie budowy startupu

Sprawdź, jak Platformy Startowe mogą pomóc w pierwszym etapie budowy startupu
Trudny dostęp do kapitału jest jedną z największych barier rozwoju startupów. Ale można to zmienić, korzystając z dotacji UE. Program Platform Startowych wspiera startupy finansowo w postaci bezzwrotnych grantów, a także oferuje wsparcie w wielu obszarach biznesowych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zgodnie z konkluzjami raportu Startupy Technologiczne 2023 przygotowanego przez Taylor Economics, dotacje UE są ważnym źródłem finansowania badań prowadzonych przez startupy technologiczne, choć wciąż są mało popularne pomimo wysokiej średniej kwoty dotacji (6,5 mln zł). Odczarujmy zatem ten stan i spójrzmy, jak Twój innowacyjny pomysł może skorzystać na programie dedykowanym startupom.

Kto może wziąć udział w Platformach Startowych?

Platformy Startowe są adresowane do startupów (a w praktyce do ich założycieli) będących na początkowym etapie rozwoju. Podstawowym kryterium uzyskania dofinansowania dla danego projektu jest innowacja minimum w skali kraju oraz potencjał na zrealizowanie pomysłu.

Zgodnie z założeniami, startup powinien wprowadzić na rynek produkt lub usługę, które są nowe lub znacząco udoskonalone w zakresie swoich cech lub zastosowań – pod względem specyfikacji technicznych, komponentów i materiałów, wbudowanego oprogramowania, łatwości obsługi lub innych cech funkcjonalnych (przekładając to na praktykę, może być to np. technologia wykorzystania czerstwego pieczywa do produkcji brzeczki).

Jak wygląda program Platform Startowych?

Program Platform Startowych dzieli się na trzy komponenty:

  1. W ramach Komponentu I, founder ma możliwość skorzystania z usług oferowanych przez sześciu operatorów Platform Startowych, obejmujących zarówno podstawowe wsparcie w zakresie dostępu do powierzchni biurowej, usług księgowych, prawnych, podatkowych, marketingowych jak również bardziej specjalistyczne usługi wspomagające foundera w rozwinięciu produktu oraz weryfikacji modelu biznesowego.

Wybierając właściwą Platformę Startową dla swojego pomysłu warto jest zwrócić uwagę na specjalizację lub preferencje branżowe poszczególnych operatorów Platform Startowych.

Celem programu inkubacji w ramach Komponentu I jest doprowadzenie pomysłu do etapu MVP, czyli produktu o minimalnej funkcjonalności oraz weryfikacja planowanego modelu biznesowego.

2. Wynikiem pozytywnego przejścia procesu inkubacji, który trwa ok. 5-6 miesięcy jest raport z pozytywną rekomendacją pozwalający na aplikowanie o bezzwrotne wsparcie dla spółek w kwocie do 600.000 zł w ramach Komponentu IIa.

3. Z kolei Komponent IIb umożliwia uzyskanie bezzwrotnego finansowania w kwocie do 2 milionów złotych. Po realizacji tego etapu, startup może być już właściwie przygotowany do negocjacji z inwestorami lub szukania większych grantów w konkursach typu Ścieżka Smart.

Aplikowanie prostsze niż w „większych” konkursach ale bardzo konkurencyjne

Dobrą informacją jest to, że wnioski inkubacyjne do Platform Startowych są mniej skomplikowane niż dokumentacja wymagana chociażby przez wspomnianą wyżej Ścieżkę Smart. Wpływa to istotnie na popularność konkursu Platform Startowych – w pierwszych tegorocznych rundach uczestniczyło kilkaset startupów. Tym samym, niezwykle istotny staje się nie tylko właściwy opis planowanej innowacji, konkurencji, docelowej grupy odbiorców produktu, czy też kształtu zakładanego MVP, ale również wiedza w zakresie wymagań i praktyki punktowania wniosków przez operatora danej platformy.

Wznieś swój startup na wyższy poziom i aplikuj już dziś → https://eur02.safelinks.protec...

Tomasz Rysiak

Co-founder Tax & Tech Kraft

ZOBACZ RÓWNIEŻ