Rzucenie palenia powinno być celem wszystkich palaczy

Różne sposoby na rzucenie palenia
Różne sposoby na rzucenie palenia, fot. Shutterstock
Na kongresie kardiologów, który odbył się w połowie kwietnia we włoskiej Ligurii (Santa Margherita Ligure), stwierdzono, że e-papierosy i podgrzewacze tytoniu mogą pomóc w ograniczeniu chorób związanych z paleniem.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 5/2022 (80)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Fabio Bandini, dyrektor oddziału neurologii szpitala Villa Scassi w Genui, powiedział, że alternatywne produkty, takie jak e-papierosy, mogą znacznie ograniczyć ryzyko chorób układu krążenia. Podkreślał, że chociaż uzależniający charakter nikotyny stanowi pewne ryzyko, e-papierosy i produkty do podgrzewania tytoniu stanowią znacznie mniejsze zagrożenie niż palenie, ponieważ nie zawierają najbardziej toksycznych składników. Według niego rzucenie palenia powinno być oczywistym celem wszystkich palaczy. Jeśli jednak ktoś ma z tym problem, najlepiej, by korzystał z produktów alternatywnych, których używanie nie wymaga spalania tytoniu. Choćby dlatego, że mogą one znacznie ograniczyć ryzyko chorób układu krążenia.

Z kolei dr Alessandro Bina, kardiolog specjalizujący się w leczeniu ambulatoryjnym, poparł stosowanie e-papierosów i podgrzewaczy tytoniu z powodów pragmatycznych. Jego zdaniem lepiej, by osoby, które na razie nie potrafią rzucić palenia, korzystały z mniej szkodliwych dla zdrowia zamienników.

Podczas konferencji podkreślano, że alternatywne produkty nie niwelują ryzyka zachorowań, ale – w porównaniu z tradycyjnym paleniem papierosów – z pewnością prowadzą do jego zmniejszenia. 

Badania laboratoryjne i kliniczne dotyczące alternatywy dla papierosów prowadzone są także w innych krajach, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii. Przykład? W czterech brytyjskich klinikach przebadano 500 palaczy w wieku od 23 do 55 lat, którzy zamiast tradycyjnych papierosów zaczęli używać podgrzewacza tytoniu GLO. Okazało się, że całkowite przejście na to urządzenie spowodowało istotne zmiany „biomarkerów narażenia” oraz „biomarkerów potencjalnej szkody”. W przypadku większości mierzonych biomarkerów redukcje szkód zaobserwowane u osób były podobne do tych obecnych u osób, które całkowicie przestały palić.

My Company Polska wydanie 5/2022 (80)

Więcej możesz przeczytać w 5/2022 (80) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ