Rozstań się z paleniem

Spotkanie
Fot. Adobe Stock
Przez wiele lat osoby chcące rzucić palenie miały do dyspozycji wyłącznie alternatywy w postaci produktów z grupy nikotynowej terapii zastępczej, czyli plastry nikotynowe, tabletki lub specjalne gumy do żucia. Świąteczny czas sprzyja spotkaniom i podróżom, może więc warto dowiedzieć się więcej także o innych alternatywach dla papierosów.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 1/2022 (76)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dopiero w ostatnich latach palący zyskali więcej możliwości. Kilkanaście lat temu pojawiły się papierosy elektroniczne, a kilka lat temu podgrzewacze tytoniu. Zdaniem kilkudziesięciu instytucji zdrowia publicznego na świecie, e-papierosy redukują o 90–95 proc. szkodliwy wpływ palenia na zdrowie, bo nie wydzielają dymu. A jak wiadomo to dym jest odpowiedzialny za większość chorób odtytoniowych. Nieco niższy, choć zbliżony poziom potencjalnego ograniczania ryzyka choroby według tzw. skali risk continuum przedstawiającej poziom ekspozycji konkretnych produktów na toksyny, wykazują wspomniane podgrzewacze tytoniu.

Konsumenci w poszukiwaniu podobnych doznań, jak w przypadku tradycyjnych papierosów, mogą trafić na produkty jeszcze mniej szkodliwe niż e-papierosy czy podgrzewacze. Do takich należą choćby saszetki nikotynowe.

Zostały one umieszczone na wspomnianej skali obniżania ryzyk jako mniej szkodliwe niż wszystkie alternatywy dla tradycyjnych papierosów poza nikotynową terapią zastępczą. Niektórzy naukowcy wskazują tę kategorię produktów jako narzędzie, które może skutecznie pomagać w pozbyciu się nałogu.

Naukowcy z King’s College London szacują, że w 2020 r. e-papierosy były wśród Brytyjczyków najpopularniejszym narzędziem prowadzącym do osiągnięcia celu, jakim jest rozstanie się z paleniem. Co ciekawe ankietowani deklarowali, że nie przestaliby palić tradycyjnych papierosów, gdyby nie pojawiła się taka alternatywa.

Prof. John Newton z PHE nie ma wątpliwości, że najlepiej jest całkowicie rozstać się z paleniem. Podkreśla jednak, że dowody naukowe pokazują, że to właśnie wapowanie, czyli używanie e-papierosów jest jednym z najskuteczniejszych środków wspomagających ten proces.

Na rynku jest dzisiaj dostępnych wiele e-papierosów – np. Vuse ePod działający w tzw. systemie zamkniętym. Co to oznacza? Do jego użytkowania wykorzystywane są fabrycznie napełnione magnetyczne wkłady, a jak podkreślają niektórzy naukowcy zajmujący się badaniem potencjalnie mniej szkodliwych alternatyw dla papierosów, bardzo ważne jest to, by konsument sięgał po produkt finalny, którego recepturę i skład wcześniej zbadano.

Najlepiej jest jednak w ogóle nie palić, a warto o tym pomyśleć szczególnie w czasie, kiedy więcej podróżujemy i spotykamy się z bliskimi i przyjaciółmi. Skorzystamy na tym nie tylko my, jeśli palimy, ale i całe nasze otoczenie!

My Company Polska wydanie 1/2022 (76)

Więcej możesz przeczytać w 1/2022 (76) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ