Idą wakacje! Warto poszukać skutecznych sposobów rozstania się z nałogiem palenia

Jak rzucić palenie
Jak rzucić palenie? Fot. materiały prasowe
Niedawno obchodzony Światowy Dzień bez Tytoniu ma zwrócić uwagę na powszechność nałogu palenia i związane z paleniem negatywne skutki zdrowotne. Czy i jak palaczom może pomóc rozwój technologiczny?
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 7/2021 (70)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przyjrzyjmy się alternatywom dla palaczy. Niedawno prof. Frank Baeyens z Katolickiego Uniwersytetu w Leuven (Belgia) poinformował, że prowadzone na jego macierzystym uniwersytecie badania dowodzą, iż  40 proc. Belgów, którzy podjęli zakończoną sukcesem próbę rzucenia palenia, używało podczas tego procesu e-papierosów. Ponadto określił je jako znacznie mniej szkodliwe niż zwykłe papierosy. W swoich wypowiedziach posługiwał się zresztą doświadczeniami brytyjskimi. Do podobnych wniosków doszli bowiem autorzy najnowszego, siódmego już raportu Public Health England (PHE) brytyjskiej instytucji zdrowia publicznego. W raporcie jest mowa o tym, że e-papierosy są nawet  bardziej skutecznym narzędziem wspomagającym porzucenie palenia niż nikotynowa terapia zastępcza. 

Precyzyjnie o alternatywach

Przez wiele lat palacze szukający alternatyw mieli do wyboru jedynie metody farmakologiczne (gumy i plastry antynikotynowe). Jednak w ostatnich latach zyskali coraz więcej możliwości wyboru produktów, które potencjalnie mogą redukować szkodliwy wpływ nałogu na zdrowie. Problemem w Polsce jest nadal mała wiedza na temat dostępnych możliwości i brak znajomości badań na ten temat. Na rynku istnieje kilka kategorii takich wyrobów, a wśród nich wspomniane e-papierosy (vapour products), produkty do podgrzewania tytoniu, wśród których jednym z najnowszych jest glo hyper, a także zupełnie nowe w Polsce doustne saszetki nikotynowe. Te ostatnie zostały umieszczone na opracowanej przez naukowców tzw. skali obniżania ryzyka (risk continuum) przedstawiającej poziom ekspozycji konkretnych produktów na toksyny, jako mniej szkodliwe niż wszystkie alternatywy dla tradycyjnych papierosów – poza nikotynową terapią zastępczą, czyli wspomnianymi gumami i plastrami.

Nie tylko Skandynawia

W niektórych krajach skandynawskich obserwujemy zjawisko wciąż jeszcze u nas relatywnie rzadkie, a mianowicie użytkownicy nikotyny wybierają przede wszystkim tytoń do żucia lub saszetki nikotynowe. Saszetki nikotynowe nie zawierają tytoniu, umożliwiają dostarczenie nikotyny w różnych stężeniach, ale bez wytwarzania substancji smolistych, a także bez żadnych zapachów. 

Jest to rozwiązanie – zdaniem naukowców – prawie w 100 proc. mniej szkodliwe niż klasyczne papierosy, o czym powinni pamiętać palacze, którzy szukają drogi rozstania z nałogiem. W Polsce od początku czerwca dostępne są np. saszetki VELO. 

Wiadomo, że najlepiej porzucić wszelkie używki, ale jeżeli wydaje się to zbyt trudne, warto postawić na potencjalnie mniej toksyczne rozwiązania. Tym bardziej że saszetek nikotynowych można używać dyskretnie, właściwie w każdym miejscu, bez szkody i dyskomfortu dla innych. Każda alternatywa to potencjalne ograniczanie ryzyka zdrowotnego, o czym warto przypominać choćby właśnie w związku ze Światowym Dniem bez Tytoniu obchodzonym już tradycyjnie 31 maja. 

My Company Polska wydanie 7/2021 (70)

Więcej możesz przeczytać w 7/2021 (70) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ