Jak ograniczać szkody związane z paleniem?

epapierosy
epapierosy, fot. materiały prasowe
Z roku na rok przybywa osób, które chciałyby się uwolnić od szkodliwego wpływu dymu tytoniowego, bo wiedzą, że zawarte w nim substancje smoliste powodują szereg bardzo groźnych chorób, z nowotworami na czele. To sprzyja poszukiwaniu alternatywnych rozwiązań oraz badaniom nad ich skutecznością.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 6/2021 (69)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dlaczego rośnie popularność podgrzewaczy tytoniu i e-papierosów? Pewnie dlatego, że nie wydzielają dymu ani nieprzyjemnego zapachu, a ich używanie potencjalnie redukuje szkody zdrowotne, jakie ponosiliby palacze, używając wyrobów tradycyjnych. Według kilkudziesięciu badań międzynarodowych uznanych naukowców e-papierosy i podgrzewacze tytoniu zostały uznane za mniej toksyczne o 90–95 proc. niż tradycyjne papierosy. Dlaczego? Bo nie powstają w wyniku ich używania najbardziej toksyczne substancje smoliste. Co ciekawe, według najnowszych badań e-papierosy mogą być też narzędziem do porzucenia palenia. Autorzy opublikowanego niedawno raportu Public Health England (PHE), brytyjskiej instytucji zdrowia publicznego, stwierdzili, że e-papierosy są nawet bardziej skuteczne jako narzędzie wspomagające rzucenie palenia niż tzw. nikotynowa terapia zastępcza, czyli np. gumy lub plastry antynikotynowe. 

Problemowi, jak odwodzić palaczy od najbardziej szkodliwych, tradycyjnych papierosów, przyglądają się także instytucje europejskie: – Biorąc pod uwagę odpowiedzialność tytoniu za rozwój raka, jednym z pierwszych wyzwań w zakresie zapobiegania nowotworom jest ograniczenie palenia. Dlatego też elektroniczny papieros ma swoje miejsce w europejskim planie walki z rakiem. Jest on niewątpliwie produktem, który może zmniejszyć ryzyko – mówi francuska europarlamentarzystka Michèle Rivasi.

Wśród palaczy pojawiły się nowe potrzeby, które nie uszły uwadze koncernów tytoniowych. Firmy te stworzyły szereg alternatyw dla tradycyjnych papierosów. Wśród nich znajdują się podgrzewacze tytoniu. Dzięki doznaniu podobnym odczuciom do tradycyjnego palenia, urządzenia te dają szansę na zerwanie z papierosami raz na zawsze. 

Oczywiście jest możliwość wyboru spośród różnych urządzeń. Zawsze warto jednak mieć na uwadze, że należy korzystać wyłącznie ze sprawdzonych produktów, np. podgrzewacze glo Hyper zostały poddane gruntownym badaniom: 44 testom behawioralnym, 164 analizom chemicznym, 46 badaniom klinicznych i 75 testom. Ich celem było określenie wpływu tych podgrzewaczy na komórki organizmu. Czy e-papierosy i podgrzewacze tytoniu rzeczywiście wyprą tradycyjne papierosy? Być może przekonamy się o tym już za kilka lat.

My Company Polska wydanie 6/2021 (69)

Więcej możesz przeczytać w 6/2021 (69) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ