Rynek krypto odmieni świat i kieszenie inwestorów. Prognozy na 2022 rok Grzegorza Kubery

Kryptowaluty podbiją świat w 2022 / Fot. Adobe Sto
Kryptowaluty podbiją świat w 2022 / Fot. Adobe Stock
Rynek kryptowalut dojrzewa coraz bardziej. Bitcoin przestaje kojarzyć się z narzędziem cyberprzestępców - zamiast tego zyskuje status najlepszego aktywa na świecie, wielokrotnie lepszego niż złoto. Jest gdzie robić biznes, i wzbogacić się na inwestycjach. Rok 2022 będzie pod tym względem jeszcze lepszy - prognozuje Grzegorz Kubera, redaktor portalu mycompanypolska.pl.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Inwestowanie w kryptowaluty jest trudne, ale jeśli uda nam się wypracować zysk, może on być bardzo wysoki. Najlepszym przykładem jest Bitcoin - najstarsza kryptowaluta na rynku. Ze względu na ograniczoną podaż (maks. 21 mln), jest to świetne zabezpieczenie przed inflacją. W przeciwieństwie do dolarów, euro czy polskich złotych, Bitcoina nie da się dodrukować. Nigdy nie będzie więcej niż 21 mln, co sprawia, że jest to świetne aktywo do inwestowania długoterminowego. Tym bardziej, że zyskuje coraz szersze poparcie na rynku. 

Firmy takie jak Tesla, MicroStrategy, Square i wiele innych kupują Bitcoina, aby mieć odpowiednie zabezpieczenie kapitału i traktują go jako inwestowanie w przyszłość. W 2021 r. pierwszy kraj, Salwador, uczynił z Bitcoina prawny środek płatniczy, a także zapowiedział, że wybuduje pierwsze Bitcoin City. Z kolei burmistrz Miami (USA) przekonywał, że pozycja Bitcoina będzie się umacniać, ponieważ rządy stale dodrukowują pieniądze, przez co tracą one na wartości. 

Sprawdź: Ponad 90% funduszy hedgingowych prognozuje wysoką cenę Bitcoina na koniec roku

Świetnie rozwijają się również inne branże z sektora krypto. Po pierwsze, zyskujemy wiele usług finansowych z tzw. DeFi, czyli zdecentralizowanych finansów. Te opierają się zwykle na blockchainach Ethereum, ale również inne aktywa zyskują na znaczeniu, a także rośnie ich wartość. To m.in. Solana, Avalanche, Fantom czy Kadena. Po drugie, mamy boom na NFT. Gwiazdy, elebryci, sportowcy, a także wielu inwestorów stawia na NFT i w tym roku mieliśmy kilka ciekawych, przełomowych wiadomości z tego segmentu. Wybrane z nich, które warto sobie przypomnieć to:

Co ciekawe, w tym roku nawet inwestowanie w złoto nie było atrakcyjne. Jak zauważył Charlie Bilello, założyciel i dyrektor generalny Compound Capital Advisors, najlepszą inwestycją byl Bitcoin, a potem długo, długo nic. Kolejne miejsca zajmowały akcje Tesli, Nvidii czy Netfliksa.

Co przyniesie 2022 w sektorze krypto?

Sektor kryptowalut umacnia się, powstają kolejne projekty, przybywa też inwestorów prywatnych i instytucjonalnych. Jeśli mialbym pokusić się o kilka prognoz na 2022 r., byłyby to:

1. W Polsce powstanie pierwszy startup wyłącznie z sektora krypto, który w superszybkim tempie wypracuje wycenę 1 mld dol. i stanie się "jednorożcem".
2. Bitcoin osiągnie wycenę ok. 230 000 dol.
3. Kolejny i co najmniej jeden kraj uzna Bitcoina za prawny środek płatniczy. Możliwe, że będą to trzy kraje.
4. Sektor NFT doprowadzi do sytuacji, że na rynku pojawi się znacznie więcej niezależnych freelancerów, chcących przejąć kontrolę nad swoją pracą i sprzedawać poszczególne projekty bez pośredników (np. autorzy książek, wokaliści, filmowcy).
5. Sektor gamingowy zacznie wykorzystywać NFT i zachęcać ludzi do płacenia kryptowalutami za przeróżne wirtualne przedmioty - dotyczy to nie tylko niezależnych podmiotow, ale także obecnych gigantów rynku.
6. Co najmniej 3-5 projektów typu meme coin doprowadzi do tego, że w krótkim czasie na świecie pojawi się wielu młodych milionerów, gotowych zainwestować w nowoczesne projekty, które przyczyniają się do decentralizacji i oddawania władzy w ręce obywateli.

Pod koniec 2022 r. zobaczymy, które z tych prognoz - jeśli którakolwiek - okażą się trafione.

Tymczasem życzę wszystkich udanego, owocnego Nowego Roku.

Sprawdź inne prognozy na 2022 rok autorstwa redakcji My Company Polska

ZOBACZ RÓWNIEŻ