Rywal Ethereum osiąga wycenę 5 mld dolarów. Poznaj Elrond

Elrond zyskuje wielu nowych inwestorów / Fot. Mate
Elrond zyskuje wielu nowych inwestorów / Fot. Materiały własne
Ethereum w ostatnich 12 miesiącach wypracowało 913% zysku. Elrond znacznie więcej, bo 3330%. Rywal Ethereum radzi sobie coraz lepiej, zyskując zaufanie wielu nowych inwestorów. Dlaczego tak jest?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Elrond, podobnie jak Ethereum, to protokół blockchain. Obiecuje niezwykle szybkie prędkości transakcji za pomocą tzw. shardingu, a sam projekt jest określany jako "ekosystem technologiczny dla nowego internetu, obejmujący fintech, zdecentralizowane finanse i Internet rzeczy". 

Platforma Elrond - co zapewnia?

Elrond realizuje smart kontrakty na poziomie 15 000 transakcji na sekundę, ma sześciosekundowe opóźnienie, a koszt transakcji wynosi 0,001 dolara.

Zobacz: Podatek cukrowy

Tokenem tego blockchaina jest EGLD, który znajdziemy na popularnych giełdach kryptowalut. Obecna cena to 294 dol. W ostatnim tygodniu wypracował on 24% zysku, a w roku - ponad 3300%. EGLD jest wykorzystywany do płacenia opłat sieciowych, stakingu i nagradzania walidatorów. 

Elrond po raz pierwszy został wprowadzony na rynek w sierpniu 2019 r., niemniej jego główna sieć zaczęła działać w lipcu 2020 r. 

Bracia Beniamin i Lucian Mincu wraz z Lucianem Todea założyli Elrond, ponieważ chcieli rozwiązać najbardziej palący problem w branży blockchain: skalowalność. Wcześniej pracowali w funduszu inwestycyjnym aktywów cyfrowych, a także są założycielami ICO Market Data, agregatora informacji na temat ICO (initial coin offering). 

Obecnie Elrond zdobywa coraz więcej partnerów i użytkowników. Jest jednym z największych rywali dla Ethereum, a zwłaszcza w ostatnim roku jego pozycja bardzo się umocniła. 

Sprawdź: Wykaz podatników VAT

Jeśli zaś chodzi o Ethereum, jest to jak dotąd najpopularniejszy blockchain, niemniej ma poważny problem związany z prowizjami za transakcje. Dla przykładu, jeśli chcemy zmienić jedną kryptowalutę na drugą na giełdzie zdecentralizowanej, za transfer zapłacimy ok. 40-50 dolarów. To zdecydowanie za dużo, zwłaszcza dla przeciętnych internautów.