Pierwszy kraj na świecie uznaje Bitcoina za prawny środek płatniczy

Bitcoin podbija świat? / Fot. Pexels.com
Bitcoin podbija świat? / Fot. Pexels.com
Salwador to pierwszy kraj, który uznał Bitcoina za prawny środek płatniczy. Nayib Bukele, prezydent Salwadoru, ogłosił, że w tym tygodniu wyśle projekt ustawy. Niemal pewne jest, że projekt wejdzie w życie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Pełna treść ustawy nie jest jeszcze dostępna. Znamy na razie fragment, który został zaprezentowany na konferencji Bitcoin 2021, która odbyła się w miniony weekend. 

"Banki centralne podejmują coraz więcej działań, które mogą negatywnie wpłynąć na gospodarczą stabilność Salwadoru. W celu ograniczenia negatywnego wpływu działań banków centralnych konieczne jest zalegalizowanie obrotu waluty cyfrowej, której podaży nie kontroluje żaden bank centralny i zależy ona jedynie od obiektywnych kryteriów".

Sprawdź: Ethereum: ETH 2.0 zużyje 99,95% mniej energii

Co oznacza w praktyce "prawny środek płatniczy"? To status, dzięki któremu dana waluta jest powszechnie akceptowana na terytorium danego kraju, oraz można nią regulować zobowiązania. 

Salwador rozpoczyna rewolucję bitcoinową

W Salwadorze aż 70% mieszkańców nie ma konta bankowego, niemniej większość ma smartfony. Do tego dodajmy, że 20% PKB kraju stanowią międzynarodowe przekazy pieniężne. Sytuacja w kraju była bowiem tak trudna, że wiele osób musiało wyjechać do innych miejsc i teraz co miesiąc przesyła środki do swoich bliskich ze Stanów Zjednoczonych i innych państw. Agencje, które odpowiadają za przyjmowanie takich płatności, potrafią jednak pobierać aż 50% prowizji od każdego transferu! Trudno sobie to wyobrazić, ale takie są realia w Salwadorze. 

- Kapitalizacja bitcoina to 680 miliardów dolarów [stan na 6.06.2021 - red.]. Jeżeli 1% tej kwoty zostałby zainwestowany w Salwadorze, zwiększyłoby to nasz PKB o 25%. Z drugiej strony, bitcoin miałby 10 milionów potencjalnych nowych użytkowników oraz szansę na obsługę płatności sięgających 6 mld dolarów rocznie – napisał na Twitterze Nayib Bukele, prezydent Salwadoru.

Zobacz: Bitcoin

Firma Strike pomoże w kraju przeprowadzić kryptowalutową rewolucję i będzie wspierać władze w tym, aby mieszkańcy mogli korzystać z bitcoina. Obecnie z aplikacji korzysta ponad 20 tys. Salwadorczyków i liczba ta szybko rośnie. 

Biorąc pod uwagę, że bitcoin jest zdecentralizowany i maks. będzie 21 mln bitcoinów na świecie, waluta jest odporna zarówno na inflację, jak i naciski polityczne. Obecnie coraz więcej ekspertów twierdzi, że z punktu widzenia inwestycji długoterminowych bitcoin jest lepszy niż złoto. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ