Ramp rusza z ofensywą w USA. Do zarządu startupu dołączy twórczyni Libry w Facebooku [TYLKO U NAS]

Szymon Sypniewicz i Przemek Kowalczyk, twórcy Ramp
Szymon Sypniewicz i Przemek Kowalczyk, twórcy Ramp, fot. materiały prasowe
Polski startup Ramp działający w obszarze płatności został zarejestrowany przez amerykański Financial Crimes Enforcement Network (FinCEN) jako Money Service business (MSB) - dowiedział się portal mycompanypolska.pl. Oznacza to, że będzie mógł działać na amerykańskim rynku bez żadnych pośredników. Jednocześnie do zarządu firmy dołącza Morgan Beller. Wcześniej pracowała m.in. w Facebooku, gdzie tworzyła projekt wirtualnej waluty Libra.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rejestracja w FinCEN pozwala na rozpoczęcie działalności w 37 stanach. Tam, gdzie wymagana jest rejestracja na poziomie stanowym, Ramp dalej korzysta z infrastruktury licencjonowanych partnerów. 

- To był trudny proces, wymagał od nas wielkich inwestycji związanych z dostosowaniem procesów pod kątem amerykańskich regulacji w obszarze płatności. To nam się udało i będziemy mogli bezpośrednio świadczyć swoje usługi dla amerykańskich klientów w prawie wszystkich stanach. Tam, gdzie jest to konieczne, dalej będziemy korzystać z licencjonowanych partnerów, ale rejestracja w FinCEN pozwoli nam znacznie przyspieszyć ekspansję w USA - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Szymon Sypniewicz, współtwórca firmy.

Wcześniej w tym roku brytyjska spółka z grupy Ramp uzyskała rejestrację jako tzw. cryptoasset business przez Financial Conduct Authority (FCA) – organ, który sprawuje nadzór regulacyjny nad firmami świadczącymi usługi finansowe i rynkami finansowymi w Wielkiej Brytanii. Ramp jest ósmą spółką prowadzącą działalność związaną z kryptoaktywami, która uzyskała pełną rejestrację FCA. W roku 2020 polska spółka Ramp została zarejestrowana przez polską Komisję Nadzoru Finansowego jako AISP (dostawca usług dostępu do informacji o rachunku), co umożliwia mu działanie w ramach Open Banking, zgodnie z unijną dyrektywą PSD2.

Ważny transfer do Rampa

To nie jedyna nowość w polskim startupie. Do zarządu firmy dołączy Morgan Beller. To obecnie jedna z partnerek funduszu NFX, który zainwestował w Rampa w tym roku i jest jednym z największych podmiotów na świecie, który inwestuje w startupy w ramach rundy seed. Morgan Beller wcześniej tworzyła projekt Libry w Facebooku, czyli wirtualnej waluty, którą chciał wprowadzić amerykański gigant.

Jednocześnie Ramp będzie szukał kolejnych specjalistów. - Rozbudowujemy nasz zespół. Obecnie stawiamy szczególny nacisk na wzmocnienie zespołu w Londynie o ludzi z dużym doświadczeniem w obszarze fintechowym. Będą oni wspierali rozwój naszego biznesu. Centrum R&D pozostaje w Polsce, z czego jesteśmy bardzo dumni. Rozwijamy technologię Ramp wciąż przede wszystkim w Polsce - dodaje Sypniewicz.

Ramp niedawno powiększył biuro w Londynie, a już niebawem przeniesie się do nowego biura Warszawy. Ekspansja wiąże się ze stałym wzrostem zatrudnienia w firmie.

Oto najlepsze polskie startupy. Na liście m.in. Ramp

Wzrost Rampa. Firma rośnie o 3000 proc.

- Ramp rośnie szybciej, niż zakładaliśmy. Przykładowo: jeśli chodzi o przychody na ten rok, cel został już przez nas znacząco przekroczony i obecnie zrealizowaliśmy go w ponad 120 proc. Trudno powiedzieć, co wydarzy się za rok, bo w ciągu ostatniego roku urośliśmy o 3000 proc. Mamy nadzieję, że tempo rozwoju będzie coraz szybsze - tłumaczy Przemek Kowalczyk, współptwórca firm.

- Startupy najczęściej myślą o tym, by utrzymać tempo rozwoju. Nasze tempo obecnie oceniam na bardzo dobre z plusem, ale jeszcze nie celujące. Nad tym pracujemy - dodaje Szymon Sypniewicz.

Ramp ma dziś ponad 0,5 mln użytkowników, którzy korzystają z platformy w aplikacjach ponad 400 partnerów. To między innymi przeglądarka Opera, popularna gra NFT Axie Infinity, gra fantasy football Sorare, Dapper Laps (twórcy CryptoKitties i NBA Top Shot), a także portfele kryptowalut Argent i Trust Wallet. Ramp potroił swój zespół w ciągu pół roku i planuje powiększyć go trzykrotnie do końca przyszłego roku.

Ramp kończy kolejną rundę finansowania

Jak dodają twórcy startupu, by zrealizować plany rozwojowe, niezbędne jest pozyskanie dodatkowego kapitału. 

W maju zebraliśmy rundę seed w wysokości 10,1 mln dolarów, wtedy dołączył do nas fundusz NFX, fundusz z Doliny Krzemowej z długą historią jeszcze z czasów Web 2.0 i sukcesami takimi Flickr. Teraz kończymy zbierać Serię A. To może być największa runda tego poziomu w regionie Europy Środkowej. Nasi inwestorzy stawiają na Web 3 i zdecentralizowany internet oparty o krypto. Morgan Beller musieliśmy przede wszystkim przekonać, że Ramp ma potencjał, by stać się biznesem wartym 100 mld dolarów, nie a nie tylko 10 miliardów. Ale to nie tylko NFX, Ramp wsparli też twórcy fintechów, którzy też podzielają naszą wizję. Naszymi inwestorami są między innymi Taavet Hinrikus, współzałożyciel Wise, czy Francesco Simoneschi, CEO TrueLayer - komentuje Szymon Sypniewicz.

Jak zaznacza Przemek Kowalczyk, pieniądze pójdą głównie na sfinansowanie procesu rekrutacji. - Finansowanie pójdzie w największym stopniu na światowej klasy ludzi. To oni umożliwiają nam globalną ekspansję. Oprócz tego szykujemy inwestycje w ulepszenie produktu, bo to wciąż niesamowite wyzwanie. Musimy zapewniać płynność płatności w 180 krajach na całym świecie, a to jest niesamowite przedsięwzięcie. Będzie się także rozwijali. Nadchodzi mocna ekspansja w USA, będziemy wzmacniali naszą obecność w Ameryce Południowej i Azji Południowo-Wschodniej. Mamy też świadomość, że do osiągnięcia poziomu, w którym klienci będą mogli wykonywać transakcje za pomocą jednego kliknięcia nam jeszcze brakuje, ale taki jest nasz cel. Będziemy dążyli do najwyższego możliwego poziomu user experience - komentuje Przemek Kowalczyk.

Ramp został założony w roku 2018 przez Szymona Sypniewicza (CEO) i Przemka Kowalczyka (CTO, CPO). Obaj pracowali w innym startupie związanym z blockchain i odkryli tam problemy związane z zakupem kryptowalut i innych cyfrowych aktywów. Dzięki wsparciu kapitałowemu i pozyskiwanym licencjom, startup planuje skalować swoją działalność – otworzyć infrastrukturę na większych partnerów, z większą liczbą użytkowników, a także poszerzyć listę zastosowań dla platformy. Ramp planuje też ekspansję na kolejne rynki i pozyskanie licencji, które umożliwią mu funkcjonowanie w zgodzie z lokalnymi przepisami i regulacjami.  

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY