W końcu nadzieja dla przedsiębiorców. Konfederacja Lewiatan prognozuje stabilizację polskiej gospodarki

W końcu nadzieja dla przedsiębiorców. Konfederacja Lewiatan prognozuje stabilizację polskiej gospodarki
Fot. shutterstock.
Pomimo trudnej sytuacji ekonomicznej i geopolitycznej, prognozy dla polskiej gospodarki w 2024 roku wydają się optymistyczne. Eksperci Konfederacji Lewiatan przewidują wzrost PKB na poziomie 2,4-2,8 proc., przy inflacji oscylującej wokół 6 proc. To wskazuje na stabilizację sytuacji po trudnych latach pandemii i napięć międzynarodowych. Dużą rolę odegrają środki z KPO.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Światło w tunelu dla polskiej gospodarki: inwestycje mają wzrosnąć o 4,5 proc., co jest dobrym znakiem dla przedsiębiorców. Szczególnie ważną rolę odegrać mają środki z Krajowego Planu Odbudowy, które zasilą gospodarkę i stymulują wzrost. Możemy również spodziewać się "boomu" inwestycji zagranicznych, co świadczy o poprawie sentymentu na rynkach wobec Polski - referuje Konfederacja Lewiatan, reprezentująca polskich pracodawców.

Spowolnienie gospodarcze w Niemczech wpłynie na bilans handlowy

Ekonomista Konfederacji Lewiatan, Mariusz Zielonka, podkreśla, że spodziewane spowolnienie gospodarcze w Niemczech, głównym partnerze handlowym Polski, może wpłynąć na bilans handlowy.

- Firmy oczekują, że mimo wszystko w 2024 r. ruszy ponownie konsumpcja wewnętrzna, która jednocześnie zrekompensuje brak nowych zamówień z zagranicy. Przyszły rok bowiem w Niemczech, u naszego głównego partnera handlowego nie zapowiada się najlepiej. Tym samym będziemy średniorocznie doświadczać przewagi importu (aby zaspokoić popyt krajowy) nad eksportem" - mówił Mariusz Zielonka, cytowany przez Business Insider.

Żeby być aniołem, trzeba mieć charakter. Wywiad z Sebastianem Kulczykiem i Dariuszem Żukiem

Walka z inflacją i wzrost wynagrodzeń

Mimo przewidywanej, wciąż niemałej, inflacji, eksperci są zgodni, że wynagrodzenia będą rosły szybciej, dzięki czemu Polacy nie odczują tak mocno wzrostu cen. Podwójna podwyżka płacy minimalnej ma w tym pomóc, stymulując jednocześnie nastroje konsumpcyjne.

Dodatkowo ma zadziałać efekt zahartowania Polaków, ze względu na długo utrzymujący się kryzys.

- Żyjemy w niestabilnych czasach i wszyscy się już przyzwyczailiśmy, że chwilowa stabilizacja nawet złej sytuacji nie jest nam dana na dłużej niż kilka miesięcy - wyjaśniał ekonomista Konfederacji Lewiatan.

W tym kontekście wspomniał o perturbacjach na rynku energii. W ostatnich latach był źródłem wielu zgryzot ekonomicznych. Jednak obecnie zdaje się łapać pion. Ceny energii ustabilizowały się na wysokim poziomie, co jest efektem globalnych wydarzeń i polityki klimatycznej Unii Europejskiej.

Czekając na czarne łabędzie, czyli szokujące prognozy na 2024 rok

Kończenie tarcz antyinflacyjnych

Eksperci Lewiatana zwracają uwagę na konieczność zakończenia działania tarcz antyinflacyjnych. Choć ich zakończenie wydaje się nieuniknione, sposób, w jaki to nastąpi, pozostaje otwartym pytaniem. Należy przyznać, że grupa najbardziej narażonych na drożyznę obywateli wciąż zmaga się z ogromnymi problemami.

Mimo pewnych niepewności i wyzwań, rok 2024 może przynieść polskiej gospodarce wiele pozytywnych zmian. Stabilny wzrost PKB, kontrolowana inflacja, oraz wzrost inwestycji są dobrymi znakami dla przyszłości. Polska gospodarka, mimo globalnych wyzwań, zdaje się być na dobrej drodze do odbudowy i dalszego rozwoju. Sprzyja jej także pozytywny sentyment inwestorów po październikowych wyborach, które w oczach zamożnych demokracji i Unii Europejskiej gwarantują większą stabilność polityczną polskiego rządu. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ