Praca zdalna. Bałagan w domu może być silnym źródłem lęku

Bałagan w domu to nic przyjemnego / Fot. Shutterst
Bałagan w domu to nic przyjemnego / Fot. Shutterstock
Jeśli pracujesz zdalnie, lepiej zatroszcz się o porządek w domu. Bałagan i zagracone pomieszczenia sprawią, że twoje samopoczucie może się pogorszyć – i to znacznie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Czy kiedykolwiek czułeś się przytłoczony widokiem nieporządku w swoim domu? Rozrzuconymi papierami, nieumytymi naczyniami i bałaganem w ubraniach? Może nawet kłóciłeś się z tego powodu z partnerką (i analogicznie: z partnerem)? Nie jesteś sam. Wiele osób zgłasza, że bałagan w domu może wywoływać uczucia stresu i lęku. Oto co mówią badania – i co możemy z tym zrobić.

Otaczając się rozproszeniami nasze mózgi stają się "polem bitwy o uwagę". Wszystko walczy o naszą koncentrację. Mózg preferuje zaś porządek i "skupianie się na jednym zadaniu" zamiast wielozadaniowości.

Sprawdź: 26 dni urlopu od kiedy

Porządek pomaga zmniejszyć konkurencję o uwagę i zmniejsza obciążenie umysłowe. Chociaż niektórzy ludzie mogą być lepsi w ignorowaniu rozproszeń, otoczenie pełne sterty ubrań czy niepozmywanych naczyń może przeciążać zdolności poznawcze i pamięć.

Co więcej, nieporządek może wpływać na więcej niż tylko nasze zasoby poznawcze. Jest też związany z naszym odżywianiem, produktywnością, zdrowiem psychicznym, decyzjami rodzicielskimi, a nawet chęcią przekazywania pieniędzy.

Czy kobiety są bardziej narażone niż mężczyźni?

Badania sugerują, że negatywne skutki bałaganu mogą być bardziej wyraźne u kobiet niż u mężczyzn. Jedno badanie 60 par z podwójnym dochodem (dwie osoby pracujące) wykazało, że kobiety mieszkające w zagraconych domach miały wyższy poziom kortyzolu (hormonu związanego ze stresem) i nasilone objawy depresji.

Te efekty były stałe, nawet gdy wzięto pod uwagę czynniki takie jak satysfakcja z małżeństwa czy cechy osobowości. W przeciwieństwie do tego mężczyźni w tym badaniu zdawali się być w dużej mierze niezakłóceni stanem swojego domowego otoczenia.

Badacze spekulowali, że kobiety mogą czuć większą odpowiedzialność za utrzymanie domu. Aspekt społeczny badania (który obejmował prezentację domu) mógł także wywołać większy strach przed oceną wśród kobiet niż mężczyzn.

Poważne problemy z bałaganem mogą być związane z podstawowymi zaburzeniami zdrowia psychicznego, takimi jak zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, zaburzenia gromadzenia, główne zaburzenia depresyjne, zaburzenia deficytu uwagi z nadpobudliwością i zaburzenia lękowe.

To prowadzi do kluczowego pytania: co było pierwsze? Dla niektórych bałagan jest źródłem lęku i niepokoju; dla innych słabe zdrowie psychiczne jest źródłem nieorganizacji i bałaganu.

Nie każdy bałagan jest problemem

Warto pamiętać, że nie wszystkie zagracone przestrzenie są złe, i nie powinniśmy dążyć do perfekcji. Prawdziwe domy nie wyglądają jak te z czasopism.

Zobacz: Jak zarobić 1000 zł dziennie

W rzeczywistości nieuporządkowane przestrzenie mogą prowadzić do zwiększonej kreatywności i dostarczać świeżych spostrzeżeń.

Życie w stałym nieładzie nie jest produktywne, ale dążenie do perfekcji w czystości może być także niewłaściwe. Perfekcjonizm sam w sobie wiąże się z uczuciem przytłoczenia, lękiem i słabym zdrowiem psychicznym.

Jeśli dokucza ci bałagan w domu:

  • Poświęć godzinę w tygodniu na sesję porządkowania
  • Spróbuj mikro-porządkowania — wybierz jedno miejsce i czyść je przez pięć minut
  • Porozmawiaj o tym, jak bałagan wpływa na twoje samopoczucie z osobami, z którymi mieszkasz (nawet dziećmi)

Ważne jest, aby pamiętać, że masz pewien wpływ na to, co jest dla ciebie ważne i jak chcesz wykorzystywać swój czas.

Jednym z podejść jest próba zredukowania bałaganu. Możesz na przykład poświęcić jedną sesję tygodniowo na porządkowanie. Może to obejmować wynajęcie sprzątaczki (jeśli stać cię na to) lub słuchanie muzyki lub podcastu podczas sprzątania przez godzinę z innymi członkami gospodarstwa domowego.

Ustalenie tej rutyny może zmniejszyć rozproszenia wynikające z bałaganu, złagodzić ogólne obciążenie umysłowe i zmniejszyć obawy, że bałagan wyjdzie spod kontroli.

Możesz także spróbować mikro-sprzątania. Jeśli nie masz czasu na pełne sprzątanie, poświęć zaledwie pięć minut na uporządkowanie jednej małej przestrzeni.

Jeśli bałagan jest głównie spowodowany przez innych członków gospodarstwa domowego, postaraj się spokojnie omówić z nimi, jak ten bałagan wpływa na twoje samopoczucie. Zobacz, czy twoje dzieci, partner czy współlokatorzy mogą negocjować pewne granice w gospodarstwie domowym dotyczące akceptowalnego poziomu bałaganu i tego, jak zostanie on rozwiązany, jeśli ten próg zostanie przekroczony.

Bałagan i nieporządek to coś więcej niż tylko wizualne niedogodności. Mogą mieć głęboki wpływ na dobrostan psychiczny, produktywność i nasze wybory.

Zrozumienie, dlaczego bałagan wpływa na ciebie, może dać ci siłę, aby przejąć kontrolę nad swoim nastawieniem, swoją przestrzenią życiową, a w konsekwencji nad swoim życiem czy sukcesami w pracy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ