Polacy inwestują 2,8 mln euro w litewski Astrolight. Startup ulepszy komunikację kosmiczną

Astrolight opracowuje niezakłócalne, niewykrywalne, laserowe systemy komunikacyjne o dużej przepustowości do bezpiecznego i odpornego na zakłócenia transferu danych w przestrzeni kosmicznej, obronności i operacjach wielodomenowych.
Założona w 2019 roku firma Astrolight ma na celu dostarczenie kompleksowych rozwiązań łączności optycznej poprzez budowanie kompletnego i samodzielnego sprzętu dla naziemnych i kosmicznych domen operacyjnych.
Komunikacja optyczna
Astrolight tworzy architekturę komunikacyjną podwójnego zastosowania, która może obsługiwać zarówno połączenia optyczne przestrzeń-przestrzeń, jak i przestrzeń-ziemia. Ma na celu zaoferowanie komunikacji optycznej jako usługi, łącząc terminale optyczne Astrolight i innych dostawców z własną infrastrukturą naziemną.
– Naszą długoterminową wizją jest stworzenie optycznej sieci szkieletowej dla przestrzeni - powiedział Laurynas Mačiulis, dyrektor generalny i współzałożyciel Astrolight – Liczba satelitów i konstelacji rośnie wykładniczo, ale nadal nie ma skalowalnego, bezpiecznego sposobu na konsekwentne sprowadzenie tych danych z powrotem na Ziemię. Dzięki komunikacji laserowej zamykamy tę lukę.
Kolejne plany
Dalsze plany dotyczące Astrolight obejmują rozmieszczenie pierwszej operacyjnej optycznej stacji naziemnej oraz demonstrację hybrydowego terminala optycznego przestrzeń-ziemia i przestrzeń-kosmos, który byłby oparty na istniejącej modułowej konstrukcji firmy ATLAS-1.
Według Jarka Pilarczyka, partnera operacyjnego w Balnord, Astrolight opracował prawdziwie przełomową technologię komunikacji optycznej, która jest niezbędna do rozwiązania szybko zbliżającego się wąskiego gardła danych w kosmosie – Ich szybkie, odporne na zacięcia rozwiązania są nie tylko kluczowe dla rosnącego rynku satelitarnego, ale także reprezentują rodzaj innowacji granicznych, które zdefiniują następną generację infrastruktury kosmicznej.
Spółka w Danii
Na początku tego roku Astrolight uruchomił duńską spółkę zależną, aby wzmocnić współpracę w krajach skandynawskich i dostarczyć bezpieczne rozwiązania komunikacyjne laserowe dla zasobów kosmicznych w regionie Arktyki.
– Jest to strategicznie ważna inwestycja w firmę, której technologia odgrywa istotną rolę we wzmacnianiu europejskich możliwości kosmicznych i odporności. Stacja naziemna w Arktyce jest kamieniem milowym, który EIFO ma przyjemność wspierać jako inwestor, szczególnie biorąc pod uwagę strategiczne znaczenie regionu dla Danii i EIFO – powiedziała Louise Flyger, menedżer ds. inwestycji w EIFO.
Udział w NATO DIANA
Astrolight został wcześniej wybrany do programu NATO DIANA, plasując się w pierwszej trójce startupów NATO o podwójnym przeznaczeniu. Uczestniczył w akceleratorach Seraphim Space i CASSINI, a także nawiązał już kontrakty handlowe, np. z CAILABS, oraz opracowuje projekty z litewską marynarką wojenną, programy ESA i inne.
Według Marcina P. Kowalika, Partnera Generalnego w Balnord, Astrolight reprezentuje rodzaj strategicznej inwestycji, której potrzebuje Europa, "wykorzystując techniczną doskonałość naszego regionu do budowania suwerennych zdolności w infrastrukturze krytycznej" – Ponieważ przestrzeń staje się coraz bardziej kwestionowana, bezpieczne technologie komunikacyjne opracowane tutaj w regionie Morza Bałtyckiego będą niezbędne nie tylko komercyjnie, ale także dla niezależności technologicznej Europy.