Podlaski Fundusz Kapitałowy inwestuje w polską firmę tekstylną

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe 40
Portfolio projektów Podlaskiego Funduszu Kapitałowego pod koniec sierpnia br. poszerzyło się o spółkę Anodo, zajmującą się produkcją wyrobów tekstylnych. Spółka planuje rozwój nowo otwartej szwalni, zwiększenie produkcji i rozszerzenie asortymentu w ramach posiadanych marek własnych. Działania te zostaną sfinansowane przez Fundusz wsparciem sięgającym 1 mln złotych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Działająca od 2015 roku spółka Anodo obecnie koncentruje się wyłącznie na rozwoju marek własnych, choć wcześniej zajmowała się także szyciem na zlecenie. Problemem okazały się dla niej ograniczone możliwości produkcyjne szwalni w Rykach na Lubelszczyźnie, spowodowane brakiem wykwalifikowanych pracowników. Rodziło to trudności z terminową realizacją zamówień. Chcąc zwiększyć asortyment oraz dalej się rozwijać, spółka postanowiła zainwestować w zakład produkcyjny na Mazowszu, który został uruchomiony w lipcu br. w Górznie pod Garwolinem. Nową inwestycję Anodo postanowiło sfinansować środkami typu private debt, które firma pozyskała z Podlaskiego Funduszu Kapitałowego. Umowę podpisano w sierpniu br.

Rośnie sprzedaż, ale brakuje rąk do pracy

- Największą bolączką jest dla nas brak wykwalifikowanych pracowników, krawcowych i szwaczek, przez co zakład w Rykach nie wykorzystuje w pełni swoich możliwości. Jeśli pojawiają się kandydaci z odpowiednim doświadczeniem to są to osoby nieco starsze, wśród młodszych ciężko znaleźć chętnych do pracy przy maszynie. Kiedyś w Rykach działała szkoła krawiecka, ale zamknięto ją ze względu na brak chętnych. Tymczasem zapotrzebowanie na wyroby Anodo systematycznie rośnie, co sprawia, że musimy poszukiwać nowych rozwiązań. W Górznie niemal od razu znaleźliśmy dziesięciu pracowników, ale już teraz widzimy, że potrzebnych będzie znacznie więcej, by płynnie realizować stale rosnącą liczbę zamówień – mówi Arkadiusz Doroś, prezes zarządu spółki Anodo.

Anodo posiada w swojej ofercie cztery marki własne. Marka Lulando to artykuły dla niemowląt i dzieci oraz młodych mam, m.in.: poduszki do karmienia, przewijaki na komody, śpiworki, pościel czy ręczniki. MyAnimaly obejmuje akcesoria dla psów i kotów typu: legowiska, sofy, maty i pokrowce. Dwie kolejne, powstałe niedawno marki, to Zofino - poduszki ortopedyczne oraz OzinHome – artykuły wyposażenia wnętrz. Wszystkie wyroby powstają na bazie certyfikowanych tkanin i są produkowane wyłącznie w Polsce.

Sprzedaż produktów Anodo prowadzona jest za pośrednictwem spółki Moleo, działającej w branży e-commerce, która jest głównym udziałowcem i jednocześnie wyłącznym dystrybutorem jej produktów. Moleo odpowiada również za marketing i promocję marek własnych Anodo, a aktualnie pracuje intensywnie nad wzrostem ich świadomości wśród klientów na rynku polskim. W związku ze zwiększeniem mocy produkcyjnych, uruchamiana jest obecnie dystrybucja do wybranych sieci handlowych w Polsce.

Anodo korzysta z oferty bankowej, jednak obecna zdolność kredytowa nie pozwala na pozyskanie wystarczającej ilości środków, potrzebnych na realizację ambitnych planów rozwojowych. Konieczne stało się znalezienie dodatkowego źródła finansowania. Bez niego firma nie mogłaby w pełni rozwinąć  swego potencjału. Pomocne okazało się finansowanie typu private debt, które staje się coraz bardziej dostępne także dla małych i średnich przedsiębiorstw. Dzięki niemu firma Anodo pozyskała środki, które umożliwią pełne wykorzystanie stojących przed nią obecnie szans rynkowych.

- Finansowanie dłużne typu private debt to ciekawa propozycja dla firm, które potrzebują kapitału na rozwój swojej działalności. Jest to forma pośrednia między długiem a kapitałem. Największymi zaletami tego typu finansowania jest możliwość pozyskania dużo wyższej kwoty niż pozwala na to bieżąca zdolność kredytowa. Dodatkowym atutem jest elastyczność w kwestii warunków spłaty oraz zabezpieczeń. Oferta jest tu każdorazowo „szyta na miarę” i bazuje na ocenie potencjału danej firmy. W przypadku spółki Anodo uzgodniliśmy współpracę polegającą na udzieleniu pożyczki wraz z limitem faktoringowym. Ze względu na brak rozproszonego portfela odbiorców taka oferta nie była dla Spółki dotychczas dostępna – mówi Krystyna Kalinowska, dyrektor inwestycyjny w Podlaskim Funduszu Kapitałowym.

Środki pozyskane od Funduszu, Anodo przeznaczy na zakup materiałów do produkcji, sfinansowanie zakupu drobnych maszyn i urządzeń produkcyjnych oraz opłaty wstępne do leasingów. Kapitał ten pozwoli również na sfinansowanie zwiększonego poziomu należności w związku z planowanym wzrostem sprzedaży. Zapewni to większe bezpieczeństwo działania, dzięki czemu firma będzie mogła w pełni skupić się na umacnianiu pozycji rynkowej swoich marek.

Podlaski Fundusz Kapitałowy jest jednym z najstarszych funduszy venture capital działających w Polsce. Fundusz został utworzony w 1995 roku, w ramach Polsko-Brytyjskiego Programu Rozwoju Przedsiębiorczości. Od tamtej pory zrealizował kilkadziesiąt inwestycji na łączną kwotę ok. 45 mln zł, z sukcesem finalizując wiele transakcji. Fundusz oferuje przedsiębiorstwom finansowanie typu venture capital oraz private debt. Maksymalna kwota zaangażowania w jeden podmiot to 1,5 mln PLN. Z finansowania mogą korzystać  startupy, generujące pierwsze przychody ze sprzedaży, jak również firmy będące w fazie dalszego rozwoju i ekspansji.

ZOBACZ RÓWNIEŻ