Orphinic zarejestrował pierwszy polski innowacyjny lek przeciwbólowy

Orphinic Scientific
Od lewej przedstawiciele Orphinic Scientific SA: Artur Płonowski (Chief Medical Officer), Jarosław Leszczyszyn (Chief Scientific Officer), Adam Kruszewski (CEO). / fot. mat. pras.
Trabumag jest pierwszym innowacyjnym lekiem, w pełni opracowanym przez polskich badaczy i dopuszczonym do stosowania u pacjentów decyzją Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL) z dnia 18 grudnia 2024 r. Trabumag, który znajduje się w portfolio spółki Orphinic Scientific, to lek przeciwbólowy ze spodziewanym zwiększonym profilem bezpieczeństwa.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

– Rejestracja Trabumagu jest znaczącym kamieniem milowym w historii krajowego przemysłu farmaceutycznego, gdyż jest to pierwszy oryginalny lek opracowany w całości w Polsce. To wielkie osiągnięcie naukowców i farmaceutów z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, badaczy klinicznych oraz specjalistów ds. regulacyjnych współpracujących przy tym projekcie. Osiągnięcie etapu komercjalizacji Trabumagu jest także jednym z kamieni milowych w rozwoju naszej firmy i wywiązaniem się z naszych obietnic kierowanych w stronę inwestorów spółki – mówi dr Adam Kruszewski, prezes zarządu Orphinic Scientific SA. W kolejnym etapie Trabumag będzie skierowany do kolejnego etapu rejestracji w państwach UE w drodze Procedury Wzajemnego Uznania (MRP, Mutual Recognition Procedure).

– Unikalność leku polega na potęgowaniu efektu przeciwbólowego tramadolu przez sól magnezu przygotowaną w chronionym patentem procesie technologicznym. Wzmocnienie działania przeciwbólowego pozwala na zmniejszenie dawki tramadolu, co w sposób znaczący obniży występowanie jego działań ubocznych – tłumaczy Artur Płonowski, Chief Medical Officer w Orphinic Scientific.

Zakup licencji na produkcję i dystrybucję

Orphinic Scientific prowadzi obecnie zaawansowane rozmowy z potencjalnymi partnerami zainteresowanymi zakupem licencji na produkcję i dystrybucję Trabumagu. – Rejestracja leku znacząco zwiększyła zainteresowanie działalnością naszej firmy, która pomaga wynalazcom wprowadzać na rynek nowe terapie zmieniające życie pacjentów na lepsze. Pojawiają się kolejni inwestorzy zainteresowani uczestniczeniem w następnych rundach finansowania spółki – dodaje Jarosław Leszczyszyn, Chief Scientific Officer w Orphinic Scientific.

Obecnie w portfolio czołowych inwestycji firmy, oprócz Trabumagu, znajduje się m.in. długodziałające analogi apeliny rozwijane przez Vasa Therapeutics do stosowania m.in. w leczeniu otyłości drugiej generacji; DEBN, urządzenie medyczne do zabiegów biopsji, obecnie w kluczowych badaniach klinicznych; VS-041, lek na niewydolność serca w trakcie badania klinicznego 1 fazy, opracowany przez Vasa Therapeutics.

Projekty spółki pozyskiwane są na całym świecie. W Europie Środkowowschodniej pomaga w tym think tank Health Policy Network CEE, którego współzałożycielem jest Adam Kruszewski. Orphinic Scientific ma też kontakty z czołowymi światowymi uniwersytetami, gdzie przedstawiciele spółki współpracują z działami transferu technologii. Spółka rozwija też narzędzie sztucznej inteligencji do wyszukiwania projektów na całym świecie, które są wystarczająco dojrzałe, ale znajdują się jeszcze przed rundami finansowania przez inwestorów instytucjonalnych.

O Orphinic Scientific

Firma Orphinic Scientific S.A. to powstała w 2019 roku pierwsza polska portfelowa spółka biotechnologiczna tworząca innowacyjne rozwiązania dla chorób sierocych (rzadkich) i innych wskazań o znaczących i niezaspokojonych potrzebach medycznych w fazie badań klinicznych.

Amerykanie zainwestowali w polski lek na depresję

Amerykanie zainwestowali w polski lek na depresję

Po latach starań polska firma farmaceutyczna – Celon Pharma, znalazła inwestora. Amerykański fundusz Tang Capital obejmie 2,7 mln akcji Celon Pharmy za 40,5 mln zł. Partnerzy wspólnie będą dalej pracować nad lekiem Falkieri poprzez realizację globalnego badania klinicznego III fazy w leczeniu depresji dwubiegunowej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ