Nowe automaty paczkowe Poczty Polskiej powstaną m.in. na "terenach parafii". Czyli gdzie?

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe
Poczta Polska poinformowała, że do 2022 r. udostępni klientom 2 tys. zewnętrznych automatów paczkowych. Część z nich ma stanąć - jak czytamy w komunikacie - "na terenach parafii". Pytamy przedstawicieli firmy, o jakie konkretnie lokalizacje chodzi.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według danych Poczty Polskiej, obecnie 25 proc. przesyłek kurierskich stanowią dostawy do punktów odbioru. Firma przewiduje, że wraz ze wzrostem na rynku e-commerce oraz rozwojem sieci punktów odbioru - w tym automatów paczkowych - w 2022 roku nawet połowa paczek dostarczanych będzie do punktów i automatów paczkowych.

Rynek e-commerce może w najbliższych latach osiągnąć pułap nawet 100–120 mld zł rocznie. Bezpieczne formy doręczania przesyłek mają coraz większe znaczenie, dlatego Poczta będzie rozwijać sieć automatów do odbioru przesyłek – mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.

Nowe automaty paczkowe Poczty staną w pobliżu m.in. placówek pocztowych, przy marketach i galeriach handlowych, przy urzędach państwowych i samorządowych, na terenach spółdzielni mieszkaniowych, czy na terenach parafii. O rozwinięcie tego ostatniego pojęcia - najmniej precyzyjnego - poprosiliśmy przedstawicieli spółki.

Jak informuje nas Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej, firma podczas planowania rozbudowy sieci automatów bierze pod uwagę przede wszystkim atrakcyjność lokalizacji dla klientów korzystających z e-commerce. - Lokalizacje na terenach parafii będą podlegały takim samym kryteriom oceny, jak inne typy lokalizacji (np. urzędy, markety, galerie handlowe, placówki pocztowe czy tereny spółdzielni mieszkaniowych). Jednym z kryteriów jest możliwość nieograniczonego dostępu do automatów paczkowych 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu, w tym dogodna możliwość podjazdu kuriera Poczty Polskiej i klientów korzystających z tej metody dostawy. Część parafii zlokalizowanych jest w bardzo atrakcyjnych i dogodnie położonych miejscach, posiadających wygodne parkingi - tłumaczy Siwek.

Poczta Polska zakłada, że instalacja automatów paczkowych odbywać się będzie w miejscu nie kolidującym z przeznaczeniem obiektów sakralnych, a więc np. w granicy nieruchomości przy ciągu komunikacyjnym czy też w obrębie parkingu ogólnodostępnego. - Kwestie umów z właścicielami nieruchomości będą uzgadniane każdorazowo po zakwalifikowaniu lokalizacji do instalacji automatu paczkowego - podsumowuje rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Spółka jak na razie nie podaje szczegółów na temat miejscowości, w których nowe urządzenia miałyby powstać. Można jednak zakładać, że plany dotyczące tych automatów są we wstępnej fazie, bowiem wszystkie dekanaty, z którymi się skontaktowaliśmy, poinformowały nas, iż żadne rozmowy na temat współpracy z Pocztą Polską nie są prowadzone.

Poczta posiada jak na razie 13 tys. punktów odbioru przesyłek - do tej sieci należą placówki pocztowe, sklepy Żabka, kioski i saloniki prasowe Ruchu oraz wybrane stacje Orlen. Jak deklarują przedstawiciele spółki, w 2022 r. sieć zwiększy się do 20 tys. lokalizacji.  

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY