Niemcy o CPK: Konkurencja czy współpraca dla europejskich hubów?

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Niemiecki rząd wyraził swoje stanowisko w sprawie budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK) w Polsce, dystansując się od negatywnych opinii przedstawionych w niemieckiej prasie, jakoby polskie lotnisko było "wypowiedzeniem wojny niemieckiemu przemysłowi lotniczemu".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W odpowiedzi na pytania portalu money.pl, przedstawiciele Federalnego Ministerstwa Transportu i Cyfryzacji podkreślili, że budowa CPK jest postrzegana jako korzystna zarówno dla Niemiec, jak i całej Unii Europejskiej.

Niemieckie spojrzenie na CPK

Florian Druckenthaner, rzecznik ministerstwa, zaznaczył, że wypowiedzi zawarte w artykule "Die Welt" nie odzwierciedlają oficjalnej opinii rządu federalnego Niemiec. Rząd w Berlinie dostrzega brak hubu lotniczego dla Europy Wschodniej i uznaje, że CPK może przynieść korzyści środowiskowe oraz klimatyczne poprzez zmniejszenie ruchu lotniczego typu point-to-point na rzecz lotów przesiadkowych.

Leroy Merlin uruchamia marketplace w Polsce: Rewolucja w handlu budowlanym

Niemieckie lotniska nie boją się konkurencji

Niemiecki rząd oraz Niemieckie Stowarzyszenie Portów Lotniczych (ADV) wyraziły przekonanie, że CPK nie zagrozi pozycji największych niemieckich hubów, takich jak Frankfurt nad Menem czy Monachium. Zdaniem Ralph'a Beisel'a, dyrektora zarządzającego ADV, konkurencja między europejskimi portami lotniczymi jest zjawiskiem naturalnym i nie wpłynie negatywnie na rozwój niemieckich lotnisk - cytuje portal money.pl.

Wsparcie dla rozwoju CPK

Rząd Niemiec i ADV podkreślają, że globalny ruch lotniczy będzie nadal rósł, a CPK może się przyczynić do lepszego przygotowania Polski na przyszły popyt. Beisel zwrócił także uwagę na różnice w podejściu do lotnictwa w Polsce i Niemczech, zauważając, że w Polsce sektor ten jest wspierany, co przekłada się na korzyści dla gospodarki.

Grupa CCC padła ofiarą ataku hakerskiego: Dane klientów DeeZee mogły zostać skradzione

Przyszłość CPK

Projekt CPK, mimo zmiany retoryki politycznej w Polsce, nadal wzbudza zainteresowanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Niemieckie stanowisko pokazuje, że nowy hub lotniczy może stanowić ważny element w europejskiej infrastrukturze transportowej, przynosząc korzyści nie tylko Polsce, ale także sąsiadującym krajom.

Stanowisko Niemiec wobec budowy CPK podkreśla znaczenie dialogu i współpracy międzynarodowej w rozwoju infrastruktury transportowej. Projekt ten, postrzegany jako szansa dla całej Europy, może przyczynić się do optymalizacji ruchu lotniczego i wzrostu konkurencyjności europejskich hubów lotniczych. Decyzje dotyczące przyszłości CPK będą miały wpływ nie tylko na rozwój gospodarczy i transportowy Polski, ale także na kształtowanie relacji międzynarodowych w sektorze lotniczym.

UE dofinansuje budowę projektów związanych z CPK

UE dofinansuje budowę projektów związanych z CPK

Prawie 2 mln euro przyznała UE spółce CPK na prace przygotowawcze do budowy 30-kilometrowego odcinka kolejowego blisko granicy z Czechami. Dzięki temu pociągi dojadą do Jastrzębia-Zdroju, największego dziś miasta w Polsce pozbawionego kolei. To fragment t

ZOBACZ RÓWNIEŻ