Niechlubny rekord. Inflacja w maju najwyższa od 24 lat!

Inflacja
Inflacja w kwietniu znów rekordowa, fot. Shutterstock
Jak wynika z szybkiego szacunku GUS, inflacja w maju wyniosła aż 13,9 proc. w skali roku. W porównaniu do kwietnia inflacja wyniosła 1,7 proc.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W porównaniu do minionego roku najbardziej wzrosły ceny paliw do prywatnych środków transportu - o 35,4 proc. Ceny nośników energii wzrosły o 31,4 proc. a ceny żywności o 13,9 proc.

GUS podał także szacunkową inflację w porównaniu do kwietnia br. Ceny żywności wzrosły o 1,3 proc., ceny nośników energii o 3,4 proc. a paliw o 5 proc.

– Następstwem dzisiejszego odczytu inflacji będzie kolejna podwyżka stóp procentowych NBP. Szacujemy, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zdecydu-je się na ruch o 75 punktów bazowych, do poziomu 6,0 proc. Przyczynią się do tego także: najnowsze informacje dotyczące siły wzrostu gospodarczego (w I kwartale dynamika PKB wyniosła aż 8,5 proc.) oraz rozgrzane do czerwoności rynek pracy i rosnące wynagrodzenia. Koniunktura będzie niechybnie ulegać pogorszeniu, ale jej potężny impet w momencie wy-buchu wojny można porównać do bufora bezpieczeństwa – komentuje Bartosz Sawicki, analityk Cinkciarz.pl.

Będą kolejne podwyżki stóp procentowych

Bartosz Sawicki jest przekonany, że stopy procentowe bęą dalej rosły. Przed nami jeszcze 3-4 podwyżki, a ich finał nie nastąpi wcześniej niż we wrześniu. Docelowo stopy procentowe powinny zostać wywindowane do pułapu 7,0-7,5 proc., a o skali przyszłych ruchów ze strony władz monetarnych w dużej mierze przesądzi także lipcowa projekcja inflacyjna Narodowego Banku Pol-skiego.

– Niestety, przekłada się to na wzrost rat kredytów, m.in. hipotecznych. Gdy RPP postawi kropkę nad „i” w cyklu podwyżek, część z nich będzie mieć raty o 100 proc. wyższe w po-równaniu do sytuacji sprzed roku, gdy koszt pieniądza był bliski zeru. Rata nowego zobowią-zania na 300 tysięcy złotych i okres 30 lat powinna wynosić nawet ok. 2500 zł. Jeszcze we wrześniu ub. r. kredyt o takich samych parametrach miał miesięczną ratę w wysokości nie-spełna 1200 zł – wylicza analityk Cinkciarz.pl.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY